Medicína jde neustále kupředu. Přesvědčil se o tom pětašedesátiletý muž z Rožnova pod Radhoštěm, který se potýkal s šedým zákalem, vysokou krátkozrakostí a zákaly ve sklivci.

Podstoupil proto tři operační zákroky na zlínské oční klinice Gemini a stal se zároveň prvním pacientem v České republice, kterému operovali oční sítnici menším řezem a tenčími nástroji než s jakým se doposud v zemi mohlo pracovat.

Díky tomuto nástroji chirurgové vyčistí sklivec a ošetří sítnici. Oční lékař vytvoří drobné otvory, kterými může vsouvat malé endonůžky nebo endopinzety.

„Jsou to nástroje, kterými prochází složitý mechanismus a umožní nůžky či pinzety rozvírat. Mají průměr 0,4 milimetru,“ vysvětlil primář kliniky Gemini Pavel Stodůlka. K výkonu se podle něj využívá takzvaná 27 gauge chirurgie s nástrojem o průměru menším než 0,4 milimetru.

Šetrnost a jemnost

„Díky tomu můžeme na oku udělat tak malý otvor, že po operaci téměř není vidět. Otvůrek se nemusí šít a zákroky se provádějí v místním znecitlivění a ambulantně bez stehů,“ přiblížil Stodůlka s tím, že výkon trval třicet minut.

Zákrok s novým nástrojem na klinice provedli poprvé. Při operaci prý Stodůlka hned poznal, že chirurgie je tímto způsobem šetrnější a jemnější.

Zákroky s novým nástrojem chtějí do budoucna postupně zařadit mezi běžnější operace.

„Teprve praxe ukáže, jak časté výkony budou,“ doplnil operatér. Tento typ chirurgie se prý v Evropě rozšiřuje teprve od letošního roku, protože donedávna nebylo tak tenké nástroje možné vyrobit.

Pro jaké oční problémy jsou tyto zákroky určené, přiblížil primář Gemini.

„Metoda je vhodná především pro operace sítnice a sklivce. Na sítnici mohou být postižení například po úrazech nebo existují takzvané vrozené degenerace. Dále pak krvácení do sklivce nebo zákaly a některé lehčí změny způsobené cukrovkou,“ vyjmenoval lékař.

Tisícovka operací sítnice ročně

Sítnicové operace jsou prý na Gemini časté, tamní lékaři jich provádějí téměř tisícovku ročně. U některých z nich mohou nový nástroj využít, nejsou však univerzální. Některá postižení oka jsou prý totiž hrubšího charakteru a jemné nástroje tak proto nejsou pro zákrok vhodné.

„Určitě tak budou operace, kde zůstaneme věrní zavedeným nástrojům, které umožní operovat rozsáhlejší postižení,“ uzavřel Stodůlka.

Čtěte také: Rakovinu jater vyléčí elektrické výboje