Dítě, které trpí také genetickým postižením a srdeční vadou, bylo na dětské oddělení přijato začátkem prosince. Mělo vysokou horečku a další příznaky, které vedly lékaře k podezření, že se nakazilo prasečí chřipkou.

„Podezření se potvrdilo. Miminko bylo i vzhledem ke svému nízkému věku, genetickému postižení a srdeční vadě ve velkém ohrožení života. Od počátku hospitalizace bylo nutné pomocí léků také podporovat činnost srdíčka a průběh nemoci si vynutil i přechodnou podporu dýchání. Léčili jsme symptomatickými léky, podporujícími srdeční činnost, použili jsme také léky proti teplotě, vitaminy a dodržovali jsme optimální podávání tekutin,“ řekl primář dětského oddělení Tomáš Gruszka s tím, že dítě strávilo v nemocnici devět dnů, z toho sedm na JIP.

ČTĚTE TAKÉ: Rodila s prasečí chřipkou, už má miminko doma

Celou dobu hospitalizace dítěte dodržoval zdravotnický personál přísné bezpečnostní podmínky, aby se onemocnění nepřeneslo jak na další pacienty, tak i na lékaře, sestry a další pracovníky nemocnice.

Počet obětí nové chřipky v Evropě se co dva týdny zdvojnásobuje

Počet obětí takzvané prasečí chřipky se v Evropě každé dva týdny zdvojnásobuje. Na svých stránkách to dnes uvedlo Evropské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC). Podle něj nová chřipka dosud v zemích EU, ve Švýcarsku, Norsku a na Islandu připravila o život 1227 osob. Od čtvrtka, tedy za jediný den zemřelo bezmála osm desítek lidí.

„Počet úmrtí vykazuje trvalý nárůst a každých 14 dní se v posledních šesti týdnech téměř zdvojnásobuje,“ uvedlo dnes ECDC. Podle něj sice většina obětí pochází ze západu Evropy, ale zemřelých přibývá i v její střední a východní části.