„Kde mám neustále brát peníze, když platby jsou tak nízké? Zvedla se cena energií, odvozu biologického materiálu, cena zdravotnického materiálu, sterilizace, úklidových prácí a mohu tak pokračovat dál a dál. Je to začarovaný kruh a zatím v tom binci nikdo nebyl schopen udělat pořádek,“ rozčílila se praktická lékařka Jana K. ze středních Čech. Ačkoliv stávku podporuje, její ordinace byla otevřená. „Jsem lékařka a mou povinností je především léčit. A stejně se nic nezmění,“ dodala rezignovaně.

O formě protestu se každý lékař rozhodl podle vlastního uvážení. Někteří ordinovali jako obvykle, další vyvěsili letáky a přerušili na hodinu práci, jiní uzavřeli ordinace. Nejvíce jich bylo ve Zlínském, Jihomoravském, Olomouckém, Karlovarském kraji, na Vysočině a také v jižních Čechách. Přitom ale praktičtí lékaři ze Zlína, kteří protest vedou, stávkují proti svému Sdružení praktických lékařů.

Právě to dohodlo totiž s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou ceny za péči pro letošní rok. A s těmito cenami souhlasili praktici ve dvanácti ze čtrnácti krajů! „To, co bylo dohodnuto, neodráží vůli většiny, ale jen části lékařů. V jednání na příští rok by mělo dojít ke změně,“ uvedl prezident České lékařské komory Milan Kubek.

Stávka ovšem valného smyslu nemá. Jak potvrdil mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt a zástupci pojišťoven, s letošními cenami nelze nic dělat. Pokud lékaři usilují o více peněz na příští rok, je nyní čas pro jejich vyjednávání. Minulý týden začalo první kolo dohodovacího řízení. Protest lékařů ostře napadl Svaz pacientů. Podle prohlášení viceprezidenta svazu Josefa Mrázka je jejich akce nemravná. „Praktici dostanou od zdravotních pojišťoven 110 400 Kč měsíčně a jen velmi málo záleží na tom, kolik nemocných ošetří. Jsou totiž placeni kapitační platbou, kdy dostávají peníze za každého registrovaného pacienta bez ohledu na to, jestli ho v měsíci ošetří, nebo ne,“ tvrdí Mrázek.