„To se prostě nebude moci zvládnout. Dnes na jednoho lékaře připadá v průměru 1510 pacientů a lidé jsou s dostupností zubní péče nespokojeni. Od dlouhých čekacích lhůt až po nespokojenost se zákroky.

A kvalita péče se bude zhoršovat. Vždy, když poptávka převyšuje nabídku, se kvalita horší. Navíc lékaři jednoduše nebudou stíhat,“ vysvětluje prezident České stomatologické komory Jiří Pekárek. Pokud nedojde ke změnám, tak za patnáct let bude na jednoho lékaře připadat 2255 lidí.

„Mílovými kroky spějeme do stavu, který bych nazval válečnou péčí,“ dodal Pekárek. Jediným východiskem je zvýšit počet studentů zubního lékařství. „Spoléhat na migraci nemůžeme, protože zubních lékařů je nedostatek v celé Evropě,“ tvrdí Pekárek.

Ovšem zvýšit počty studentů, to je začarovaný kruh. Studium tohoto medicínského oboru je značně finančně náročné. Podle viceprezidenta Stomatologické komory Pavla Chrze by bylo optimální, kdyby na studenta šlo ročně 200 tisíc korun. Jenže ministerstvo školství poskytuje jen 120 tisíc.

„Za této situace se nemůžeme divit, že fakultní nemocnice se k výuce stavějí rezervovaně. Ony musejí také vydělávat,“ uvedl Chrz. Pokud by se měl alespoň udržet dosavadní stav, bylo by potřeba každý rok přijímat o 120 studentů více. „Jenže letos to vypadá tak, že jich bude přijato ještě méně než vloni,“ dodal Chrz.

A důvod? Studenty prostě není kde učit. Vloni přitom bylo přijato na obor zubní lékařství v celé ČR 280 studentů. Ideální by bylo přijmout 900 studentů!

Podle statistiky Ústavu zdravotnických informací jsou na tom se zajištěním zubní péče nejhůře lidé v Ústeckém kraji, kde na 10 tisíc obyvatel bylo pět zubařů, na jednoho 1998 pacientů. Na Vysočině bylo na 10 tisíc obyvatel 5,8 zubaře, na jednoho 1737, a v kraji Pardubickém 5,9 zubaře, na jednoho 1698.