Světová zdravotnická organizace vyhlásila osmnáctý listopad Evropským antibiotickým dnem, Česká lékárnická komora se k ní připojila a uspořádala osvětovou akci nazvanou Antibiotický týden v prostředí lékáren. Ten probíhá právě v těchto dnech.

„Myšlenkou je upozornit , že zbytečné užívání antibiotik není vhodné, naopak škodí lidskému organizmu a dochází až ke snižování imunity," vysvětlila lékárnice z Poličky Dana Chládková. Podle lékárníků je důležité, aby si nemocní lidé uvědomili, že všechna onemocnění nejsou pouze bakteriálního původu, a tedy léčitelná antibiotiky.

Viry nejsou bakterie

„Spousta lidí užívá antibiotika zbytečně na nejrůznější virová onemocnění. Je potřeba dostat do širokého povědomí veřejnosti, že není vhodné na každé nachlazení, rýmu a kašel používat antibiotika," doplnila Dana Chládková. Virová onemocnění totiž nejsou, navzdory častému přesvědčení pacientů, antibiotiky vůbec léčitelná. Většina nachlazení a chřipek je způsobena právě viry a proti nim antibiotické léky nezabírají. Zároveň ani nesnižují horečku či neomezují příznaky, jako je kýchání.
„Pokud má člověk kašel, nemusí se hned jednat o bakteriální zánět plic nebo průdušek, aby bylo nutné léčit pacienta antibiotiky. Stejně tak se setkáváme i s virovou formou angíny, ne jenom bakteriální. Na virovou angínu pak antibiotika samozřejmě vůbec nezaberou," popsala lékárnice z Poličky.

Osvěta má 
své účinky

Podle informací z České lékárnické komory se zdá, že se pacienti během uplynulých tří ročníků Antibiotického týdne poučili. Loňské výsledky odhalily, že se třetina z nich domnívá, že antibiotika zabíjejí viry. Ještě v roce 2010, kdy proběhl první ročník osvětového týdne, věřila tomuto výraznému omylu více než polovina dotázaných pacientů. Je tu tedy vidět jistý posun v informovanosti pacientů. Současně tři čtvrtiny pacientů jsou si vědomy toho, že neopodstatněné užívání antibiotik vede ke snižování jejich účinnosti.
Podle České lékárnické komory se během posledních tří let zvyšuje informovanost pacientů v otázce správného a nadměrného užívání antibiotik.

Lékárníkům 
se daří i nedaří

Stejně optimistický pohled má i majitelka lékárny ve Svitavách, která se k antibiotickému týdnu vyhlášenému Českou lékárnickou komorou také připojila. „Myslím si, že už se situace u nás zlepšila právě i díky osvětě. Je známé, že antibiotika se v českých lékárnách nedají volně koupit, tak je to hodně také i na lékařích. I ti se samozřejmě stále vzdělávají. Bylo období, kdy se antibiotika skutečně hodně nadužívala. Došlo to do takového stavu, že někteří pacienti mají na ně dokonce již vypěstovanou odolnost. Řekla bych, že se informovanost zlepšila, ale stále je řada lidí, kteří jdou k lékaři a pokud neodejdou bez antibiotik, tak jsou nespokojení," mínila Eva Báčová.

Naproti tomu v Poličce už tolik optimismem ohledně nadměrného užívání antibiotik nehýřili. „Antibiotika jsou předepisována hodně. Podle mě není vždy jasné, jestli je to pokaždé odůvodněně. Myslím si, že se u nás setkáváme s nadužíváním antibiotik. Spousta pacientů trvá na tom, že se chtějí léčit pomocí antibiotik. Stává se, že doktoři jim vyhoví a antibiotika jim napíšou," konstatovala poličská lékárnice Dana Chládková.

Antibiotika užívat, nebo ne?

Právě to je jedním z hlavních důvodů, proč osvětový týden už čtvrtým rokem po sobě probíhá. „Bohužel lidé nemají moc čas vyslechnout si všechny informace. Je pár lidí, kteří se o akci dozvědí, a přímo se sami zeptají z vlastní iniciativy. My se ale naše klienty snažíme o lécích informovat průběžně, tohle je spíš taková nadstavba k pravidelným informací, které u nás pacienti dostávají, když přijdou s receptem nebo nějakým problémem k nám do lékárny. Občas si lidé udělají čas a chtějí se dozvědět víc informací, přijdou a zeptají se, ale není to moc časté," prozradila Eva Báčová.

Pokud by pacienti byly na pochybách, zda je u nich užívání antibiotik oprávněné, mohou si v lékárně zakoupit jednoduchý test, díky kterému z kapičky krve sami poznají, jestli je jejich onemocnění virového nebo bakteriálního původu. „Pokud se jedná o virové onemocnění, je důležité znovu připomenout, že antibiotika nejsou vhodným řešením léčby onemocnění. Virová onemocnění se léčí jinak. Důležitý je v takovém případě dostatečný přísun tekutin, užívat léky na snižování horečky a samozřejmě teplý čaj a klid na lůžku v tomto případě velmi pomáhají," doporučila, jak postupovat při nachlazení lékárnice Dana Chládková.

                                   Rady a doporučení, které lékárníci šíří mezi pacienty
Viróza a nachlazení
Mezi příznaky běžného nachlazení se řadí zejména rýma a pálení v nosohltanu. Tyto příznaky trvají obvykle přibližně jeden týden a nevyžadují podání antibiotik.
Nejdůležitější při léčbě rýmy, kašle a bolesti v krku je zvýšit příjem tekutin a zachovat klidový režim. 
V takovém případě lékárníci radí pít teplý čaj a zodpovědně odpočívat na lůžku.
Váš lékárník vám poradí, jaká volně dostupná léčiva je vhodné používat, aby se příznaky onemocnění zmírnily. Nejčastěji se jedná o desinfekční pastilky pro bolesti v krku, kapky do nosu a přípravky na kašel.
Antibiotika při onemocnění virového původu skutečně nepomohou.
Při závažnějších příznacích jako je dále přetrvávající horečka, dechové obtíže a rychlé zhoršování zdravotního stavu, vždy kontaktujte svého ošetřujícího lékaře. Může se jednat o závažnější bakteriální infekci, která naopak antibiotika vyžaduje.
Bakteriální onemocnění
Taková onemocnění se léčí přípravky, jako je penicilin a jiné. 
Tedy medikamenty, které umí zabíjet bakterie nebo zabraňují jejich růstu. Antibiotikum může být účinné pouze proti jednomu nebo mnoha druhům bakterií.´
Pokud lékař předepíše antibiotika, je nutné dodržovat frekvenci jejich dávkování. Nezkracujte délku léčby, nesnižujte dávky, ani neměňte předepsanou frekvenci dávek. V opačném případě se v těle nebude udržovat dostatečná hladina léčiva, bakterie přežijí a mohou se stát odolnými vůči účinku antibiotik.
Nevhodné nebo chybné zacházení s antibiotiky způsobuje antibiotickou rezistenci (odolnost). V konečném důsledku mohou vzniknout bakterie odolné vůči všem existujícím antibiotikům.
Nadužívání a nevhodné používání antibiotik urychluje vznik rezistentních bakterií. Tyto rezistentní bakterie se mohou šířit a způsobovat infekce i u jiných lidí, kteří sami antibiotika nikdy nepoužívali.
Informační leták: Zachovejme účinnost antibiotik, vydal Státní zdravotní ústav