Osmasedmdesátiletý Jiří Kalabus zLipna měl ve středu 2.prosince naspěch. Přišel do lékárny a požadoval vitamíny Pyrydoxin, které mu doporučila lékařka. Zaplatil, rychle strčil léky do kapsy a odešel. Když přišel domů, byl zděšen.

Nejen, že si přinesl jiné vitamíny– Neuro Max forte, krabička byla navíc celá umaštěná a rozbitá. „Byly to úplně jiné léky a jiné dávkování. Platil jsem navíc asi třikrát tolik, než bych platil za ty původní,“ popisoval situaci.

Lékárnice zprovozovny na žateckém náměstí Svobody obhajuje výměnu vitamínů. „Ve vitamínech, které dostal ten pán, bylo víc účinné látky a byly silnější. Proto jsem mu doporučila změnit dávkování. Tabletek tam také bylo třikrát více, než vjiném balení, proto byly dražší,“ odpovídá mu Greta Zitková, vedoucí Lékárny UČeskéholva.

Lékárník může léky vyměnit, měl by to ale říct. „Ty preparáty byly prakticky stejné, vtom, který dostal, bylo navíc několik vitamínů. To mu nemohlo uškodit, spíše naopak. Každopádně ale měla paní lékárnice pacienta informovat, proč mu dává jiný výrobek,“ tvrdí Růžena Černá, ošetřující lékařka Jiřího Kalabuse.

Když senior zLipence pokračoval vrozbalování léků, nevěřil vlastním očím. „Poškozená krabička, umaštěná. To by vůbec neměli prodávat,“ pokračuje Jiří Kalabus.

Pro nevzhledný obal má lékárna vysvětlení. „Ta zásilka přišla částečně poškozená, pán na poškozený obal dostal slevu, to jsem mu také řekla,“ hájí se Greta Zitková.

Ani to ovšem nebylo vše. „Pokračoval jsem vrozbalování léků a chtěl se kouknout na příbalový leták. Ten tam ovšem vůbec nebyl. Při bližším pohledu jsem navíc zjistil, že plastová lahvička už byla také otevřena. Koukl jsem se dovnitř a nabyl jsem dojmu, že je tam méně léků, než má být,“ popisuje svůj další postup muž zLipence.

„Přepočítal jsem tabletky a místo stovky jich tam bylo jen osmdesát osm,“ sdělil.

Lékárna má ina toto vysvětlení. „Občas se stává, že několik léků chybí. Hlavně uvitamínů a antikoncepce. Někdo ve skladu udodavatele si jich prostě několik ukradne. My lahvičky nekontrolujeme, není na to čas. Zvlášť teď po svátcích mají ostatní lékárny inventuru a máme pořád plno. Jakmile pán přišel, nabídla jsem mu výměnu, poškozené léky bychom reklamovali. To ale odmítl,“ tvrdí vedoucí lékárny.

Léky si kontrolujte než odejdete, pokud budou poškozené, nemusíte je kupovat. „Lékárna by měla prodávat léky vpořádku. Měly by také obsahovat všechny potřebné informace,“ říká lékařka RůženaČerná.

Jiří Kalabus si myslí, že ho lékárna podvedla. „Ty léky jim tam určitě někdo přinesl už použité a mě je prodali znovu. Když jsem tam přišel podruhé, bylo na nich vidět, že to všechno chtějí zamést pod stůl. Když jsem odmítl tichou výměnu, začali na mě zvyšovat hlas“tvrdí.

Nařčení zprodeje již použitého léčiva Greta Zitková rezolutně odmítá. „To je holý nesmysl. Žádné použité léčivo neprodáváme, to bychom si nedovolili. Vitamíny prostě byly poškozené a my jsme si toho nevšimli. Nabídli jsme pánovi výměnu, ale on jí odmítl a začal na nás křičet,“ oponuje lékárnice.(hd)