„Jejich cílem je snížit počet nadbytečných vyšetření, návštěv u lékaře a plýtvání s léky. Ve všem jmenovaném je totiž Česko na prvním místě,“ vysvětlil ministr. Podle jeho slov si lidé musejí uvědomit, že zdravotnictví opravdu není zadarmo.

Reforma by měla do sněmovny dorazit v červnu a pokud projde, pacienti se musejí připravit na to, že si sáhnou hlouběji do kapsy. Pikantní ovšem je, že pacient nebude za platby u lékařů dostávat automaticky účtenku!

Pro vážněji nemocné bude existovat roční limit 5000 korun, kdy by už nemuseli platit ze svého. Nejsou ale do něj zahrnuty poplatky za pohotovost či hospitalizaci. „Ministerstvo neudělalo nic pro nápravu úhradového systému a hospodárného využívání zdravotního pojištění. Z pacientů se budou vysávat jen další peníze a odrazovat je od léčení,“ rozčiluje se viceprezident Svazu pacientů Josef Mrázek na adresu reformy.

Za co budeme platit

Částka 30 korun - návštěva praktického lékaře, dětského lékaře, zubaře, gynekologa, ambulatního specialisty, psychologa, logopeda - recept

Částka 60 korun - den v nemocnici, léčebnách dlouhodobě nemocných, ozdravovnách, lázních

Částka 90 korun - pohotovost

Výjimky z placení poplatků

- děti do 3 let

- léčba nařízená soudem

- léčba infekčního onemocnění

- preventivní prohlídky

- hemodialýza

- vyšetření při odběru krve, plazmy nebo kostní dřeně

www.denik.cz/z_domova/leky_chudoba20070413.html