Při změnách úhrad od pojišťoven se vždy mění doplatky pacientů. Výrobci na to reagují tím, že sníží ceny, aby doplatek pokryl zčásti nebo zcela cenu a pacienti kvůli vysokému doplatku od léku neodcházeli.

„Výrobci se domnívali, že nová vyhláška bude platit až od května, a tak nás do poslední chvíle zásobovali za staré ceny,“ vysvětlila Leona Štěpková, lékárnice z Hostomic. Totální zmatek byl završen tím, že nový seznam úhrad neměli k dispozici ani lékaři. Kolik tedy zaplatí za své medikamenty, se všichni dozvěděli až v lékárnách. Situace se začala stabilizovat nyní na konci května.

„Výrobci snížili cenu léků a spoluúčast klesla na zhruba devět až jedenáct procent. Ten rozdíl proti dubnu, tedy asi sedm procent, lidé zaplatili zbytečně,“ uvedl Lubomír Chudoba, prezident České lékárnické komory. Podle něj jsou na vině nejen ministerstvo a výrobci, ale celý systém stanovení cen léků.

Zmatky přešly, jisté je to, že lidé doplácejí na léky, které se široce užívají. Jde o přípravky na lepší prokrvení a žilní potíže, léky usnadňující odkašlávání a rozpouštění hlenů, antibiotika a přípravky na alergie. „Ke každému léku neexistuje náhrada bez doplatku. Řada medikamentů je pod patentovou ochranou a žádnou plně hrazenou alternativu nemají. U každého pacienta není možné léky měnit,“ dodala Štěpková.