"Leonardo di Caprio používá Windy.com. Moje ego dneska tak narostlo, že neprojdu dveřmi," napsal Ivo Lukačovič v nadsázce na svůj twitterový blog ilblog.

Aplikace Windy využívá dva meteorologické modely: americký GFS (Global Forecasting System, tedy globální předpovědní systém) a evropský ECMWF (European Centre for Medium Range Weather Forecast, jinými slovy Evropské centrum pro střednědobou předpověď ).

Její hlavní předností je, že data z jinak zpoplatněného ECMWF nabízí zdarma, čímž se od většiny aplikací na předpověď počasí odlišuje. Aplikace je dostupná pro Android, iOS a na stránkách Windy.com, využívají ji například záchranáři, námořníci nebo piloti. 

Centrum spojuje 18 zemí

Evropské centrum pro střednědobou předpověď bylo zřízeno v roce 1973 členskými zeměmi tehdejšího evropského společenství a bývalou Jugoslávií. V současnosti je v něm soustředěno 18 členských zemí (Belgie, Dánsko, Finsko, Francie, Holandsko, Irsko, Itálie, Lucembursko, Německo, Norsko, Portugalsko, Rakousko, Řecko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko, Turecko, Velká Británie).

Smlouvu o spolupráci (přidružené členství) uzavřely Česká republika, Chorvatsko, Island, Maďarsko, Slovinsko, Srbsko a Černá Hora a dále Světová meteorologická organizace (WMO), Evropská organizace pro využití meteorologických družic (EUMETSAT) a Africké centrum meteorologických aplikací (ACMAD).

V ECMWF pracuje přibližně 230 zaměstnanců, roční rozpočet je kolem 25 milionů liber. Jeho předností je, že používá informace z většího počtu meteorologických stanic a oproti staršímu americkému systému lépe pracuje s nadmořskou výškou a lépe propočítává fyzikální vlastnosti mraků.