Naše lesy možná čekají lepší časy. Pokud se budou příslušná ministerstva řídit Národním lesnickým programem, který vypracovala široká odborná platforma, bude se vlesích hospodařit sohledem na udržitelné využívání přírodní zdrojů. Tato zásada doposud chyběla. Národní lesnický program byl dnes slavnostně představen veřejnosti na Novotného lávce. „Bylo to poprvé, kdy se nad podobným programem sešla celá odborná veřejnost: Lesníci, myslivci, ekologové, vědci a sociologové. Výsledkem je tento kompromisní materiál,“ řekl Jaromír Vašíček, ředitel Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů.

Jak složitý byl proces hledání kompromisního řešení, naznačil už průběh tiskové konference, kdy se zakrátko dostali do sporu ekologové a hospodáři nad rozsahem nevratně zničených lesních porostů.

„Ten dokument je kvalitní, ale je řečen pouze vobecných rovinách. Když jsme se dostali na konkrétní věci, prakticky nebylo možné se shodnou,“ řekl Jaromír Bláha zHnutí DUHA.

Složitost problémů naznačily i příspěvky některých řečníků. Například předseda České lesnické společnosti využil panelové diskuse kobviněním tisku zneobjektivního informování o lesnické problematice.

„Pořad Nedej se! vyloženě poškozuje pověst lesnické společnosti,“ řekl Štěpán Kalina, předseda České lesnické společnosti.

Autoři dokumentu se rozcházeli i vnázoru na hnojení vlesích. Vědecká společnost, prezentovaná Jeňýkem Hofmistrem, kritizovala snahu hospodářů za každou cenu vracet les tam, kde už pro něj nejsou vhodné podmínky.

„Některé lokality Krušných hor jsou už po desetiletí chudé na výživné látky vpůdě, tam už se les nikdy nevrátí,“ řekl akademik.

Národní lesnický program nyní poputuje na ministerstvo životního prostředí a zemědělství, aby jej začaly aplikovat vpraxi.

Celé znění textu neleznete ZDE