Vedení Letiště Praha tuto novinku sdělilo veřejnosti už v pondělí večer prostřednictvím oficiálního twitterového účtu. V příspěvku bylo uvedeno, že „podle našich informací jsme prvním letištěm na světě, které taková opatření na příletech z Itálie přijímá“.

Online reportáž

Mluvčí Roman Pacvoň pak v tiskové zprávě opatření na ruzyňském letišti upřesnil: „Jedná se o celkem šest gatů v přízemí prstu D na Terminálu 2, které jsou nejblíže východu z Terminálu 2. Cestující z Itálie tak budou soustředěni do jednoho místa. Tím se výrazně omezí pohyb cestujících z Itálie po letišti.“

Podle Pacvoně tam budou probíhat zvýšená hygienická opatření, příletové brány se tak budou častěji dezinfikovat. „Bude zde také probíhat zesílený cílený screening prostřednictvím bezpečnostních pracovníků letiště,“ dodal mluvčí. Podobně izolováni budou také cestující na linkách z jihokorejského Soulu.

Cestující s příznaky bude vyšetřen přímo na letišti

Už teď mají pracovníci Letiště Praha instrukce k tomu, aby věnovali zvýšenou pozornost cestujícím a pokud u některého z nich zpozorují viditelné známky respiračního onemocnění, měli by jej upozornit letištní policejní ochranku a odkážou „podezřelého“ člověka do péče Stále lékařské služby Letiště Praha přímo v areálu v Ruzyni. „Opatření se osvědčilo a funguje,“ sdělilo tiskové oddělení Letiště Praha diskutujícím na sociální síti. 

Agentura ČTK uvedla, že Letiště Praha je v souvislosti s šířením nákazy podle pondělních informací mluvčího Romana Pacvoně rovněž v úzkém kontaktu se zdravotnickými a hygienickými úřady a postupuje podle jejich pokynů.

Co je koronavirus.

Mluvčí dodal, že gaty vyčleněné pro přílety z Itálie budou rovněž vybaveny informačními tabulemi, které byly na pražském letišti instalovány už dříve především kvůli cestujícím z Číny. Lidé po příletu z Itálie budou informováni o opatřeních proti šíření nákazy také prostřednictvím letáků.

„Cestující z Itálie, kteří budou odbavování na tzv. vzdálených letadlových stáních dál od terminálu, budou z letadla přepravováni autobusy opět pouze do jednoho dedikovaného gatu. Jedná se opět o gate v přízemí na prstu D na Terminálu 2. Autobusy z těchto příletů budou také po každém příletu dezinfikovány,“ informoval Pacvoň.

První letadlo z Itálie přistálo v Praze v 10:44. Šlo o spoj z Říma společnosti Ryanair. Následoval přílet z Milána v 11:42. V letovém řádu je na úterý dalších sedm letů především z Říma.

„Dnešní přílety z Itálie proběhly bez problémů, nikdo z cestujících nevykazoval viditelné známky respiračních onemocnění. U příletů asistuje až šest bezpečnostních pracovníků, poskytují informace i letáky a věnují zvýšenou pozornost cestujícím,“ napsalo vedení Letiště Praha na twitterový účet kolem třetí hodiny odpolední.