Používat se bude spojení Letiště Václava Havla – Praha a hlavně anglické Prague Airport – Vaclav Havel – kvůli mezinárodnímu významu letiště. „Předpokládané náklady na realizaci budou hrazeny provozovatelem letiště a lze je očekávat v přibližné výši čtyř milionů korun,“ uvedl Dobeš.

S nápadem, který si získal řadu příznivců, ale i odpůrce, přišel režisér Fero Fenič jen krátce poté, co Havel loni 18. prosince zemřel. Pojmenování letiště je v kompetenci akciové společnosti Letiště Praha a o věci úředníci jednali také s Českým aeroholdingem, pod který letiště od tohoto měsíce patří, vysvětlil ministr dopravy.

Vdova Dagmar Havlová je z projednání nadšena a slaví. „Mám z toho velkou radost. Děkuji české vládě, ministru Dobešovi, Feru Feničovi a všem, kteří se zasloužili o to, aby tato myšlenka byla uskutečněna,“ sdělila Havlová. Na Facebooku uvedla, že „Vašek“ by měl radost, protože je to nejhezčí dárek k jejím čtvrtečním narozeninám. „Zvedám skleničku šampaňského,“ dodala.

Nedávno vyjádřila zklamání nad skutečností, že vláda váhala s připojením jména jejího zesnulého manžela k názvu letiště. V zahraničí nejsou výjimkou letiště nesoucí název po významných státnících, mezi něž Václav Havel bezpochyby patří, uvedla.

Souhlas vlády uvítala Knihovna Václava Havla, sdělila, že iniciativu podporovala od samého počátku a chápala ji jako „přirozené vyjádření respektu k osobnosti a dílu posledního československého a prvního českého prezidenta“.

Označení Prague Airport – Vaclav Havel bude podle ministerstva dopravy na některých částech budov letiště terminálu 1, na průčelí terminálu 2. Dále bude využito v nekomerčních podnikových materiálech, jako jsou hlavičkový papír, vizitky či obálky. Název bude uveden i na úvodní stránce webu společnosti a v textech o letišti.

Používáno naopak nemá být jako přídavek k logu Prague Airport, v nákupních průvodcích, letácích, brožurách, na reklamních předmětech. Název Praha na budově terminálu 1 zůstane zachován kvůli registraci u organizací ICAO a IATA, uvedlo ministerstvo.

Slovní spojení Letiště Václava Havla – Praha má být využíváno například v textech o letišti, tiskových zprávách, hlášeních na palubách letadel, autobusech provozovatele letiště na letištních plochách či v prostředcích MHD.