Nová dráha umožní přistávání větším letadlům a rozšíří počet obchodních letů nebo takzvaných letů aerotaxi, což pomůže rozvoji regionu. Novinářům to v úterý na tiskové konferenci řekli zástupci kraje a ministerstva dopravy.

Zpevněnou dráhu o délce 1150 metrů by měl podle radního kraje Ladislava Kutíka postavit soukromý investor. Kraj chce do poloviny příštího roku získat územní rozhodnutí pro stavbu a poté vhodného investora najít. Nová dráha přijde podle prvotních odhadů na 90 milionů korun a budou na ní smět přistávat letedla do deseti tun. Nová odbavovací plocha by měla pojmout až 20 letadel.

Středočeský kraj chystá také změnu statutu letiště na mezinárodní neveřejné letiště s vnější hranicí. Zajistí tím možnost letů mimo Schengenský prostor i po připojení České republiky do tohoto prostoru.

"V současnosti slouží letiště jednak pro účely obchodních, soukromých a vyhlídkových letů, především ale pro výcvik pilotů, vyškolí se zde asi 40 procent všech českých pilotů," řekl v úterý novinářům ředitel společnosti Letiště Benešov Jaromír Fatka. Dodal, že zatím má letiště statut veřejného vnitrostátního letiště, což znamená, že zde může přes den přistát jakékoli letadlo z České republiky, a to i bez ohlášení. "Poté, co se z něj stane mezinárodní neveřejné letiště, bude to znamenat, že se zahraniční lety musí ždy dopředu letišti ohlásit, abychom mohli zajištit odbavení a pasovou kontrolu," vysvětlil ředitel.

Provozovatelem benešovského letiště zůstane i nadále město Bystřice, které vlastní také řídící věž v areálu. "My jsme rádi, že to zůstane zachováno, věříme, že vstup soukromého investora a rozšíření provozu městu přinese investice spojené zejména s turistickým ruchem," řekl ČTK starosta Bystřice Daniel Štěpánek (ODS).

Podle starosty i radního by mělo rozšíření a zpevnění přistávací dráhy mimo jiné ulevit provozu pražského letiště Ruzyně, kde v současnosti přistává řada malých obchodních letadel, která pro přistání vyžadují pevnou přistávací dráhu.

Letiště se nachází 5,6 kilometru jihozápadně od Benešova při silnici z Bystřice do Nesvačil. Má rozlohu 50,4 hektaru. Na jeho ploše stojí šest hangárů a zhruba 100 letadel. Loni zaznamenalo přes 46.500 startů a přistání.

Stavba letiště začala již v roce 1937 kvůli zhoršující se mezinárodní situaci. Od roku 1945 na letišti působí Aeroklub Benešov. V 60. letech, s rozvojem zemědělské velkovýroby, se letiště stalo základnou činnosti. Novodobou historii letiště začaly psát v roce 1990 letecké společnosti Bemoair a F-air, které zde dosud působí a provádějí například i školení pilotů.