Z údajů vyplývá, že na letní tábor tak mohla loni vyrazit téměř pětina chlapců a děvčat mezi šesti a 18 lety.

"Česká republika patří v mezinárodním kontextu k leaderům počtů dětí a mladých lidí na letních táborech," uvedlo ministerstvo ve zprávě o mládeži. Podle resortu velkou část táborů zajišťují neziskové organizace, které se zaměřují na vzdělávání a pracují s dětmi a mladými. "Jsou tak oporou letní táborové činnosti společně se soukromým sektorem," stojí ve zprávě.

Dětský skautský tábor. Ilustrační foto.
Upravená nařízení pro dětské tábory: postačí PCR test před odjezdem

V Česku žije podle údajů statistického úřadu přes 1,3 milionu dětí a mladých mezi šesti a 18 roky. Účastníků na letních táborech bylo loni přes 230 400. Z těchto údajů vyplývá, že část prázdnin na dětské rekreaci tak mohla strávit skoro pětina českých chlapců a děvčat. Celkem se minulý rok uskutečnilo 4271 táborů. Neziskové organizace uspořádaly 2633 z nich. Průměrný táborový den vyšel zhruba na 260 korun. Průměrný tábor pak trval v průměru deset dnů a bylo na něm 28 účastníků.

Zpráva vychází z údajů ministerstva zdravotnictví a ze zjištění České rady dětí a mládeže. Táborů i účastníků na nich podle dokumentu přibývá. V roce 2014 se konalo 3616 táborů, na které jelo 200.617 dětí a mladých. O rok později bylo táborů zhruba o stovku víc a a účastníků zhruba o 5000 víc. V roce 2016 počet táborů překročil 3700, předloni se blížil ke 4000.

Účast jen s testem 

Průměrná cena za den před pěti lety činila 256 korun, v roce 2019 klesla na 240 korun. Tábory jsou v posledních letech podle údajů o den kratší a trvají v průměru deset dnů, v roce 2015 to bylo 11 dnů. Víc než 90 procent pořádaných pobytů má tradiční program, malá část je specificky zaměřená.

Testování na koronavirus
Začaly dětské tábory a dovolené. Testovací místa na covid jsou opět plná

Letos mohou děti na táborový pobyt odjíždět s testem. Asociace dětské rekreace tento týden kvůli šíření koronavirové nákazy doporučila, aby účastníci volili před odjezdem raději přesnější PCR test. Podle platných nařízení je možný antigenní test i testování na místě.