Klíšťovou encefalitidou onemocnělo loni na Vysočině 43 lidí. Žádné onemocnění neskončilo úmrtím. Poslední případ onemocnění se stal v prosinci. „V přepočtu na 100 tisíc obyvatel onemocnělo v kraji klíšťovou encefalitidou do konce roku v průměru 8,4 lidí, což Vysočinu řadí na druhé místo za Jihočeský kraj," uvedla epidemioložka Alena Dvořáková z Krajské hygienické stanice v Jihlavě.

„Od roku 2006 byla Vysočina v počtu tohoto onemocnění vždy druhá za Jihočeským krajem," dodala Dvořáková.

V poslední době podle ní přibývá komplikovaných případů onemocnění s trvalými následky, a to hlavně u starších pacientů. Nejvíc případů klíšťové encefalitidy bylo loni v Kraji Vysočina na Havlíčkobrodsku a Třebíčsku. Naopak k ani jednomu případu nákazy nedošlo na Pelhřimovsku.

Léčba klíšťové encefalitidy, nehnisavého zánětu mozkových blan nebo mozku, není známá, léčí se jen příznaky. V první fázi se objevují teploty s charakteristickými příznaky únavou, bolestmi hlavy, svalstva a malátností. Po částečné úlevě ve druhé fázi nastupují nesnesitelné bolesti hlavy, závratě, malátnost a vysoké teploty. U řady pacientů je průběh onemocnění velmi vážný, infekce může skončit i smrtí.

V zimě je podle hygieniků nejvhodnější doba pro očkování proti klíšťové encefalitidě. Lidé se mohou nechat očkovat u svých praktických lékařů nebo v očkovacích centrech. Mohou se také chránit hlavně používáním repelentů a vhodného oblečení.

Očkování se provádí prostřednictvím tří dávek, ideálně v chladných měsících roku. „Jde sice o nejčastěji vyžadované nadstandardní očkování, ale dospělí se často snaží chránit pouze děti a na sebe zapomínají. Statistika ale dokazuje, že nejtěžší průběh nemoci, někdy i fatální, bývá u střední generace, a hlavně u seniorů," uvedla před časem žďárská epidemioložka Renée Mašová.

Naočkovat se proto mají lidé podle lékařky Zdeňky Čejglové ještě před příchodem jara. „V případě teplejších měsíců roku je nutné mít na paměti, že člověk je chráněný až za čtrnáct dnů po aplikaci druhé dávky vakcíny, a je tedy třeba přizpůsobit tomu i schéma očkování," uvedla lékařka.

Své dva syny nechala naočkovat například Andrea Fridrichová. Netají se tím, že to považuje za velmi dobré rozhodnutí. „Očkování proti klíšťové encefalitidě je jediné, které mají navíc. Jezdíme často na chalupu, v létě pod stan na Šumavu, kde jsou děti ve styku s lesem prakticky denně," řekla Fridrichová. Přiznala, že se zřejmě nechá také naočkovat. „Na podzim jsem prodělala zánět mozkových blan. Sice nebyl z klíštěte, ale člověk nikdy neví. Nejspíš se letos raději pojistím," dodala žena.

Studna na peníze

Opačný názor na vakcinaci má František Foltýn, který ji považuje za zbytečnost. „Očkování proti encefalitidě má mizernou účinnost. Je to jen studna na peníze, mediální masáž a farmaceutická lobby," vyjádřil názor Foltýn.

Jak uvedla lékařka Čejglová, ve své ordinaci proti klíšťové encefalitidě očkuje už řadu let. „Dá se říct, že zájemců stále přibývá, očkování je velmi oblíbené. Může za to i reklama v televizi a v novinách," doplnila lékařka. „Je potřeba aplikovat tři dávky. Po té první se očkuje za třicet dnů, následně za devět až dvanáct měsíců. Svůj smysl to určitě má," dodala Čejglová.

Zastáncem očkování proti klíštětem přenášeným nemocem je i jihlavská epidemioložka Alena Dvořáková: „Zvláště pro ty, kteří chodí často do přírody, je opravdu velice důležitá prevence, používání repelentů i očkování."

Lidé za očkování zaplatí okolo dvou tisíc korun, část proplácí i pojišťovny.

Příspěvek na očkování proti klíšťové encefalitidě loni od VZP dostalo 98 144 klientů, z toho 33 935 dětí ve věku do 18 let. „Celkem VZP na příspěvku na očkování proti klíšťové encefalitidě vyplatila téměř 50 milionů korun, přičemž děti do 18 let čerpaly z této částky necelých 17 milionů," prozradil čísla mluvčí VZP Oldřich Tichý.

V Kraji Vysočina loni čerpalo příspěvek na očkování proti klíšťové encefalitidě 10 317 klientů VZP, z toho 3 522 dětí do 18 let.

V Kraji Vysočina na příspěvku na očkování proti klíšťové encefalitidě vyplatila VZP přes 5 milionů korun, přičemž děti do 18 let čerpaly z této částky 1, 7 milionu korun.

„V letošním roce nabízí VZP stejně jako loni svým klientům možnost čerpat příspěvek až do výše 500 korun na jakékoliv očkování, které není hrazeno z veřejného zdravotního pojištění, tedy např. i na klíšťovou encefalitidu," dodal mluvčí pojišťovny Tichý.

Onemocnění klíšťovou encefalitidou dokáže člověku od základu změnit život. Jako se to stalo Petru Krábkovi ze Žďáru nad Sázavou. Ten v roce 2010 po kousnutí klíštětem onemocněl encefalitidou a úplně ochrnul.