Sdružení v soutěžích uspělo s projekty asi za 50 milionů korun, všechny peníze ale ještě nevyčerpalo, řekl dnes novinářům krajský radní pro sociální věci Pavel Petráček (ČSSD). Kraj kvůli hrubým chybám v hospodaření ukončil v prosinci se sdružením smlouvu. Hospodaření romského sdružení prověřuje i policie.

Důvodem ukončení spolupráce kraje s romským sdružením jsou špatné výsledky kontroly ministerstva práce a sociálních věcí. To prověřovalo vyúčtování 250 milionů korun, které šly na projekt sociální prevence Libereckého kraje. „V případě LRS kontrola poukázala jak na drobnosti, tak na pochybení zásadního rázu v účetních výkazech,“ řekl Petráček. Ministerská kontrola odhalila nedostatky i u dalších pěti organizací, žádné ale nebyly tak závažné jako v případě romského sdružení.

Kraj na nedostatky upozorňoval

Nakládání s penězi ve sdružení kontroloval podle Petráčka i kraj a opakovaně na nedostatky upozorňoval. Sdružení podle Petráčka například vyplácelo nezvykle vysoké odměny. „Terénním pracovníkům platili třeba 50.000 korun, přitom jiné organizace vyplácejí kolem 15.000,“ řekl Petráček. Přemrštěné byly podle něj náklady na provoz nebo na pronájem automobilů. Kraj mimo jiné zjistil, že sdružení platilo za pronájem prostor pro komunitní centrum radnici v Tanvaldu 1000 korun za rok, kraji ale přeúčtovávalo nájem 24.000 korun. Kraj připravuje na sdružení trestní oznámení, čeká ale, až dodá vyúčtování a zda vrátí dotaci.

Ukončení práce sdružení způsobilo v některých městech problémy. Skončila mimo jiné třeba terénní pracovnice zajišťující pomoc lidem ze sociálně vyloučených lokalit v Novém Boru na Českolipsku, kde se loni vyostřilo soužití majority s romskou menšinou. „Sháníme dotace a jiné zdroje, abychom mohli tuto důležitou službu ve městě obnovit sami,“ uvedl starosta Nového Boru Jaromír Dvořák. Také v Tanvaldu chtějí komunitní centrum zachovat. „Je to velmi užitečný projekt, chodily tam desítky dětí, hledáme proto organizaci, která by projekt převzala,“ řekl starosta Petr Polák.