Nejhorší situace je v Bohumíně a Dolní Lutyni-Věřňovicích na Karvinsku, kde činí čtyřiadvaceti­hodinová koncentrace prašného aerosolu 195 mikrogramů na metr krychlový. Povolená hranice je přitom 50 mikrogramů. Vyplývá to z údajů na stránkách Českého hydrometeorolo­gického ústavu (ČHMÚ).

Podle meteorologů se během dnešního dne nedá čekat, že by se situace výrazněji změnila, a množství polétavého prachu v ovzduší tak dál bude dvoj i trojnásobně překračovat limity. Ze 14 měřicích stanic v kraji nebyl limit překročen pouze na dvou. Obě jsou v Třinci na Frýdecko-Místecku.

Platí signál regulace

Smog trápí obyvatele kraje už několik dní. Na Ostravsku a Karvinsku stále platí signál regulace, který vyhlásili meteorologové v úterý. Znamená to, že podniky které nejvíce znečišťují ovzduší a mají platné regulační řády, musí dodržovat ekologická opatření. Signál regulace se vyhlašuje, když průměrná denní koncentrace polétavého prachu na některé stanici překročí 150 mikrogramů na metr krychlový. Odvolává se 24 hodin poté, co hodnoty na všech měřících stanicích pod tuto hodnotu klesnou, navíc musí být příznivá prognóza vývoje imisní situace.

V Brně byl vyhlášen signál upozornění

V Brně platí od dnešního rána kvůli zvýšeným koncentracím smogu signál upozornění. Vyhlásil jej od 08:00 Jihomoravský kraj. Na čtyřech místech Brna je situace podle měření meteorologů špatná. Město přitom dusí smog již třetí den. Řekla to vedoucí odboru životního prostředí jihomoravského krajského úřadu Anna Hubáčková.

Zda by v nejbližších hodinách mohl být vyhlášen i stupeň regulace, kdy by podniky musely ovlivňovat výrobu a bylo by nutné přijímat i další opatření, to podle ní zatím nelze odhadnout. „Stupeň upozornění je zatím jen varováním, aby byly příslušné instituce v pohotovosti,“ uvedla Hubáčková.

V Brně byl dnes na čtyřech místech dvojnásobně překročen povolený limit čtyřiadvaceti­hodinové koncentrace polétavého prachu, stanovený na 50 mikrogramů. Informoval o tom na svých internetových stránkách Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Hodnoty od 102 do 120 mikrogramů hlásí Brno-Tuřany, Svatoplukova ulice, centrum města a lokalita Lány. Špatná situace je také v Mikulově, kde meteorologové zaznamenali 103 mikrogramy.

Špatná situace v Liberci

Obyvatele v Libereckém kraji už druhý den trápí smog. Nejhorší je situace ve stotisícovém Liberci, kde kolem 07:30 hodinová koncentrace polétavého prachu překročila 120 mikrogramů na metr krychlový.Podmínky jsou ale o něco lepší než ve středu, kdy v podvečer ukazovaly stanice znečištění ještě o 20 mikrogramů vyšší. Dobře se dnes nedýchá ani v Jablonci nebo Josefově Dole, naopak v České Lípě se podmínky výrazně zlepšily, znečištění je tam ve srovnání s krajským městem třetinové. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorolo­gického ústavu (ČHMÚ).

Čtyřiadvaceti­hodinové koncentrace polétavého prachu už v Liberci překročily povolený imisní limit 50 mikrogramů na metr krychlový dvojnásobně, když průměrná koncentrace prachu za 24 překročila ráno 105 mikrogramů. V Jablonci přesáhla čtyřiadvaceti­hodinová koncentrace znečištění 71 mikrogramů a jen o málo nižší byla v jizerskohorském středisku Josefův Důl. V České Lípě je naopak situace uspokojivá, průměr za 24 hodin je pod hranicí povoleného imisního limitu.

V Libereckém kraji nejsou vysoké jen koncentrace polétavého prachu v ovzduší, rostou i koncentrace přízemního ozónu, oxidů síry a dusíku i oxidu uhelnatého. Podobné problémy mají i další kraje, hlavně na východě republiky. Naopak v západní části země i hlavním městě se situace zlepšila.