Již krátce po slavnostním uvítání si kníže prohlížel místnosti, obrazy a mobiliář hradu a mohl srovnávat jeho podobnost s lichtenštejnským Vaduzem. „Tento obraz vypadá jako od Botticelliho. Kdo ho namaloval? Aha, jeho žák? Moc pěkný obrázek,“ zastavil se Hans Adam u jednoho z obrazů.

Kníže: Škoda, že se toho nedožil tatínek

„Pozvání jsem přijal moc rád. Naposledy jsem tu byl v osmdesátých letech se ženou a dětmi a moc se mi tady líbilo. I přestože se moje první návštěva odehrála před mnoha lety, hluboce se tento hrad zapsal do mých vzpomínek. Proto jsem s sebou vzal i další členy rodiny, aby viděli, jak je hrad krásný,“ řekl kníže.

Lichtenštejnové zanechali zvláště na Moravě hlubokou stopu, když se podíleli na vybudování lázní, turistických míst či škol. Jak hodnotí hlava knížecího státu polistopadový vývoj v České republice? „Je to pro mě velká radost. Jen mě velmi mrzí, že se těchto změn nedožil můj tatínek. On byl ale vždy přesvědčen, že k těmto změnám dojde. Pro mě je obzvlášť velkou radostí, že se odehrály tak mírnou cestou,“ zhodnotil Hans Adam II.

Dostal i slivovici

Kníže se setkal se zástupci kraje a města a kromě vzpomínek si nakonec odnesl i dary – moravskou slivovici a tři dárkové kazety pocházející z papírny ve Velkých Losinách. Princové ovšem dostali namísto slivovice moravské víno. Zahájil také výstavu věnovanou jeho rodu s názvem „Liechtensteinská dominia střední Moravy“. „Připravili jsme výstavu se zaměřením na střední Moravu i na oblasti, které nejsou známé, jako třeba lázeňství, o něž se lichtenštejnové zasloužili. Pomohli také postavit chaty Švýcárna či Ovčárna, velmi se zasloužili o turistiku. Rozhledna na Kralickém Sněžníku před více než sto lety sloužila lidem a postupně chátrala,“ poznamenala kastelánka hradu Helena Gottwaldová.

Ve středu oběd s arcibiskupem

Hlava Lichtenštejnska bude na Olomoucku pobývat do pátku. Ve středu jej čeká na arcibiskupství společný oběd s arcibiskupem Janem Graubnerem a biskupem Josefem Hrdličkou. Většinu času stráví na konferenci, na níž bude řada odborníků diskutovat o významu rodu Lichtenštejnů. V pátek pak zavítá do Velkých Losin.