Zní to jako paradox: přestože drtivá většina Čechů netouží po tom mít stranickou knížku, politická uskupení jim připadají sympatičtější než jejich předsedové.
Vyplývá to z unikátního průzkumu agentury Phoenix Research, která se dotazovala jedenácti set lidí na popularitu šéfů stran a zároveň na oblibu samotných partají.

„V drtivě většině jsou pozitivněji vnímány strany než jejich předáci – bez ohledu na to, zda jde o uskupení vládní, opoziční či mimoparlamentní," komentuje výsledky Jan Kubáček, šéf Phoenix Research.
Čím to je, když je počet členů partají v zemi jen něco přes sto tisíc?
„Strany a hnutí jsou povětšinou stabilnější, reprezentují jistou hodnotovou kotvu. V očích respondentů jsou přece jen o něco čistší než její člen – jednotlivec," tvrdí Kubáček.
ANO lepší Babiše
Platí to například i o Andreji Babišovi a jeho hnutí ANO. Vicepremiér sice vítězí v žebříčku popularity stranických šéfů, když se jeví sympatický 43 procentům respondentů, nicméně ANO hodnotí pozitivně dokonce 48 procent lidí, tedy o pět procentních bodů více.
Pouze ve dvou případech přisoudili lidé v průzkumu více kladných bodů samotným vůdcům než jejich partajím: Tomio Okamura tak „poráží" svou Svobodu a přímou demokracii o 11 procentních bodů a Miroslav Sládek republikány o dva.

Když o nich nikdo neví
Naopak nejméně viditelní jsou ve srovnání se svými stranami předsedové Občanské demokratické aliance a Soukromníků. Jejich lídry zkrátka téměř nikdo z českých voličů nezná.
K šéfovi Soukromníků Petrovi Bajerovi se tak v průzkumu – ať negativně či pozitivně – vyjádřilo jen 28 procent respondentů.
A na předsedu ODA (a miliardáře působícího v realitách) Pavla Sehnala má nějaký názor pouhých devět procent oslovených Čechů.
S nadsázkou lze říci, že mnohem více Čechů bude znát jeho aquapark v Čestlicích u Prahy.

Záporák? Dobrá role
Zajímavé výsledky výzkum přináší, když se porovnají kladná a záporná hodnocení jednotlivých politiků. Ukazuje se, že jen u pěti z nich to pozitivní převládne nad negativním.
Naopak u největších „záporáků" počet nenávistných hlasů několikanásobně přesáhne množství těch kladných. Což pro jejich politickou kariéru vůbec nemusí být špatné.
„Politik, který chce být dlouhodobě úspěšný, potřebuje být viditelný i za cenu vyhraněných odpůrců – nesmí naopak budit nezájem, lhostejnost či otupělost," podotýká Kubáček.

Babiš a ti druzí
Nejvíce sympatií budí zmíněný Babiš, který dominuje i v podobných průzkumech společností STEM (s 56 procenty) a CVVM (s 46 procenty).
Druhým nejpopulárnějším mezi šéfy stran a hnutí je dle agentury Phoenix Research Ivan Bartoš (Piráti) a třetím lídr lidovců a aktuálně i volební dvojkoalice KDU-ČSL a STAN Pavel Bělobrádek.