Prudký nárůst zájmu o tuto komoditu u nás však paradoxně odstartoval až nástup světové hospodářské krize. Češi se tak ve svém chování začínají podobat svým západním sousedům, kteří pravidelné investice do zlata považují za samozřejmost.

Jak ale nakupovat bezpečně? Na co si dávat pozor a které druhy zlata jsou vhodnější? To vše exkluzivně pro Deník vysvětlil Michal Mikulenka z tiskového oddělení společnosti Zlaté mince – numismatika, která na českém trhu působí už od roku 2003.

Tradiční otázka. Proč bych vůbec měl zlato nakupovat?

Máte k tomu dost dobré důvody. Tím hlavním je uchování hodnoty vašich úspor. Zlato totiž na rozdíl od peněz nepodléhá inflaci. Hodně zjednodušeně řečeno. Za gram zlata si koupíte stejný počet rohlíků dnes jako za pět let. I když rohlík nebude stát tři koruny, ale třeba deset. U peněz, dejme tomu u stokoruny, tato matematika kvůli znehodnocování neplatí.

A další důvody?

Zlato je doslova globálním platidlem, s kterým se neztratíte v Evropě, Asii, Americe ani v Austrálii. Zanedbatelný není ale ani pocit jistoty, který vám zlato v dobách nejistých přináší.

Dá se na zlatu zbohatnout?

Zbohatnout se dá třeba i na česneku, když odhadnete čas, kdy je po něm největší poptávka a vy ho máte plný vagon. Lidé, kterým se poštěstilo nakoupit zlato před krizí, dnes opravdu důvod k radosti mají. Můžu vzpomenout případ klienta, který těsně před krizí zrušil spoření a přibližně za půl milionu nakoupil zlaté slitky a investiční mince. Za asi šest měsíců vydělal zhruba devadesát tisíc korun. I takové případy se čas od času stávají.

Co způsobilo takový vzestup ceny zlata?

Nedůvěra v tištěné peníze po vypuknutí hospodářské krize. Velcí investoři se v takových dobách obracejí ke skutečným hodnotám, poptávka začne převyšovat nabídku a to je signál pro růst ceny. Jak už jsem ale uvedl, zlato slouží především k uchování hodnoty, tak prudké výkyvy v jeho ceně se v řádu měsíců nebo i let objevují jen sporadicky. Pokud chcete zbohatnout na spekulaci a nebojíte se rizika, je vhodnější obrátit se k akciím.

Zlato si běžný člověk spojuje s bohatými lidmi. Myslíte, že tohle téma bude zajímavé i pro ty s nižšími příjmy?

Doba se mění a Češi začínají kopírovat chování svých ekonomicky vyspělejších sousedů. Němci, Švýcaři nebo třeba Rakušané si léta vytvářeli zlaté rezervy a dnes je jen doplňují nebo obchodují s přebytkem. Češi zlatu začínají teprve přicházet na chuť. Ani u nás už není výjimkou, že zlatý plátek v dárkovém balení, za řádově dvanáct set korun, přijde koupit třeba dědeček pro vnučku k narozeninám. Investiční zlato si jako vklad do budoucna pořizují mladí manželé nebo lidé, kterým skončilo stavební spoření. Nesmíme zapomenout na jednu velmi důležitou věc. Vstupem do Evropské unie jsme se připojili k zemím, v nichž je investiční zlato osvobozeno od daně z přidané hodnoty. Kupodivu pro mnoho lidí je tato informace stále překvapující.

Co si mám představit pod pojmem investiční zlato?

Jedná se o slitky v podobě plátků, cihliček nebo mincí vyrobené z nejčistějšího zlata. K mání jsou plátky už od jednoho gramu, pro investiční účely je ale rozumné kupovat větší kousky. Čím větší slitek, tím vás totiž jeden gram zlata vyjde levněji. Na druhé straně u příliš velkého slitku, například kilogramového, budete mít vázáno hodně prostředků (cca 700 000 korun – pozn. aut.) a prodat jen část, například půlku, nemůžete. Proto je dobré kombinovat slitky a mince různých velikostí. Pokud potřebujete prodat jen část zlata, například se dostanete do tíživé situace nebo je to zkrátka jen momentálně výhodné, nebude to žádný problém. Běžným zákazníkům často doporučujeme slitky o hmotnosti jedné unce (31,1 gramu – pozn. aut.), které se velmi dobře obchodují na celém světě.

Kde mám jistotu, že koupím pravé zlato? Že mě prodejce nepodvede?

Recept je jednoduchý: nakupujte pouze u seriózních firem. U těch, které prověřil čas a které by si nedovolily hazardovat se svým jménem. Možnost, že se stanete obětí nějakých nečestných úmyslů, se tak bude rovnat nule.

Jak takovou firmu poznám?

Nejlepší obrázek si uděláte, když prodejce navštívíte osobně. Zjistěte si, jak dlouho firma na trhu působí, zda nabízí zpětný odkup zlata, jestli na svých stránkách pravidelně aktualizuje ceny nabízených produktů, jaké znalosti má personál. Hodně napoví i taková drobnost, jakou je neexistence pevné telefonní linky. Pokud firma v kontaktech udává pouze nějaký P. O. box, určitě bych neriskoval a obrátil se jinam. Klíčové jsou samozřejmě reference. Solidní podnik dodává pouze certifikované zlato od světových výrobců. Určitě bych si dával pozor na nějaké výrazně výhodné nabídky. Cena žlutého kovu se totiž celosvětově odvíjí od údajů londýnské burzy. Pokud je nabídka podezřele nízká, může to znamenat, že je zlato kradené, nebo nedosahuje avizované čistoty.

Jaké údaje zlatý slitek obsahuje? Jsou výhodnější mince nebo cihličky?

Je to především informace o hmotnosti a ryzosti. Vedle toho najdete také značku výrobce. Tyto údaje, včetně pořadového čísla, bývají vyraženy přímo na slitku a obsahuje je i přiložený certifikát. Ryzost se udává buď v tisícinách nebo v karátech. Na cihličkách najdete údaj 999,9, což značí nejvyšší čistotu rovnající se čtyřiadvaceti karátům. Jestli si vyberete investiční zlato v podobě cihliček nebo esteticky zajímavějších mincí, záleží na vás. Obecně se dá říct, že platíte za zlato ve slitku obsaženém. Pravdou ale je, že v praxi se jednotlivé tituly mohou v řádu několika stovek korun odlišovat. Například do zámořských investičních mincí se promítají náklady na dovoz.

Další možností je nákup pamětních medailí. Jaké ty mají výhody a nevýhody?

Zlaté pamětní medaile se razí, na rozdíl od investičních mincí, v přísně limitovaných sériích. Ty ve špičkovém provedení, označují se slovem proof, mají obvykle i své vlastní pořadové číslo. Jedná se o opravdové unikáty navrhované významnými umělci, a proto jsou vyhledávané sběrateli na celém světě. Ve srovnání s investičními mincemi bývají medaile navíc precizněji zpracovány. Nevýhodou je, že při nákupu u nich zaplatíte daň z přidané hodnoty. A samozřejmě si také připlatíte za jistou exkluzivitu, na druhou stranu získáte umělecké dílo, které neztrácí na hodnotě.

Kolik stojí taková medaile?

Cena je samozřejmě různá podle velikosti a provedení. Například poslední hit z produkce společnosti Zlaté mince – numismatika, medaili se svatým Václavem, nyní pořídíte za cenu kolem pěti tisíc korun. Pro představu: větší uncová medaile připomínající korunovaci Jiřího z Poděbrad se ve špičkovém provedení prodává v ceně přes dvaatřicet tisíc korun. Půluncový Barack Obama stojí polovinu. Je důležité připomenout, že po doprodání celé emise začne cenu jednotlivých medailí určovat poptávka na trhu. Jejich hodnota tak může časem výrazně převýšit pořizovací cenu.

Existuje alternativa pro lidi, kteří by si nějakou vzácnou medaili či minci chtěli pořídit, ale nedisponují finančním nadbytkem?

Je spousta sběratelů, kteří propadli kouzlu medailí stříbrných. Ty se rovněž vyrábějí v běžné i špičkové kvalitě, jejich cena je přitom na rozdíl od zlata podstatně nižší. Například už zmiňovaná medaile s Jiříkem z Poděbrad stojí ve stříbrném provedení tisíc sto čtyřicet korun. Dostupné jsou i medaile v řádu kolem sedmi set korun a méně. Věnovat se tomuto krásnému koníčku může doslova každý.