Pod petici za přijetí takového ústavního zákona dnes její autoři získali poslance a místopředsedu ČSSD Jaroslava Foldynu a poslance ODS Václava Klause mladšího. Mezi petenty dokumentu z letošního ledna je také prezident Miloš Zeman.

Premiér Babiš s vládou přijel na olomoucké hlavní nádraží
Babiš přijel do Olomouce vlakem. Čekal jej "panák" i protesty

Směrnici zpřísňující kontrolu nad střelnými zbraněmi schválil Evropský parlament v polovině loňského března. Cílem směrnice je zabránit teroristům ve vyzbrojování. Podle kritiků ale hlavně omezuje majitele legálně držených zbraní, trh s legálně drženými zbraněmi a výrazně zasahuje do vnitřní bezpečnosti státu, což je v rozporu s právem EU.

Podle Foldyny se petice se staví proti zbytečnému zpřísnování zákona. "Legální držitelné páchají mimimum trestných činů, nemám informace, že by někdo páchal teroristický trestný čin jako držitel zbrojního pasu vydaného v ČR," uvedl Foldyna. Za maximální ústupek by považoval častější zdravotní kontroly držitelů zbraní.

Podle Klause mají ve svobodných zemích zbraně občané, v nedemkratických a fašistických zemích vlády. Česká republika by podle něj neměla podléhat diktátu Bruselu.

Ilustrační foto.
Detektivové překazili obchod se zbraněmi. Prodávali je i bývalí vojáci

Proti evropské normě se v Česku zvedla vlna před loňskými sněmovními volbami nevole. Změny by se dotkly téměř všech zhruba 300.000 držitelů zbrojních průkazů a také držitelů znehodnocených zbraní nebo zásobníků, které zatím nepodléhají evidenci.

Minulá vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) podala proti směrnici žalobu k Soudnímu dvoru EU. Kabinet, který domlouvá hnutí ANO s ČSSD, v návrhu programového prohlášení slibuje, že koalice prosadí legislativu, která "podstatně zmírní negativní důsledky evropské směrnice o zákazu držení některých druhů zbraní".

Signatáři petice, kterých je nyní zhruba 170.000, žádají Parlament, vládu i prezidenta, aby "znovu projednali a podpořili a schválili novelu ústavního zákona o bezpečnosti ČR, zakotvující do našeho ústavního pořádku právo na legální vlastnictví zbraní za účelem zajištění obrany a vnitřní i vnější bezpečnosti našeho státu". Doufají, že taková změna by byla ústavní zárukou zachování současných "zákonných rámců". Zároveň petice vyzývá zástupce ČR, aby směrnici odmítli.

Implementace směrnice by mohla v příštích letech poškodit i českou zbrojní výrobu, tvrdí petenti
Češi dál vzdorují evropské protizbraňové směrnici, spustili druhou petici