Podle něj je rakovina tlustého střeva a konečníku natolik zákeřná, že je potřeba veřejnost informovat ze všech stran, aby ji nepodceňovala. V Česku žije na 55.000 lidí s osobní zkušeností s touto chorobou. Každoročně jich přibývá asi 8000 a zhruba polovina zemře.

"Na lidi je potřeba udělat veřejný kobercový nálet, protože jinak je k doktorovi nedostaneme," řekl Vyzula. Narážel tak na projekt ministerstva zdravotnictví a zdravotních pojišťoven, jehož součástí je adresné zvaní pojištěnců na preventivní prohlídky. "Pozvání lidí na kontrolu je dobré, ale mnoho občanů pozvánku ani nečte. Buď se na ni nepodívají, nebo nepřijdou, i když si ji přečtou," uvedl Vyzula. Podle něj je potřeba veřejnost informovat o tom, že je rakovina tlustého střeva a konečníku zákeřná nemoc a mnohdy nemusí mít ani příznaky. Lidé by proto měli chodit na preventivní prohlídky.

Důraz na zavedení adresného zvaní

Nádory v tlustém střevu a konečníku jsou tématem dvoudenní konference evropské dny kolorektálního karcinomu, která dnes začala v Brně a přivítala účastníky z 20 zemí. "Konferenci jsme před lety vymysleli ve snaze vyvolat tlak na zavedení adresného zvaní. To se povedlo, ale je potřeba projekt udržet při životě," uvedl spoluorganizátor akce a poslanec Evropského parlamentu Pavel Poc (ČSSD).

Projekt ministerstva zdravotnictví se skládá ze dvou částí. Jedna je adresné zvaní lidí na prohlídku. Obeslání se týká téměř dvou milionů lidí. Druhou částí je celostátní informační kampaň pomocí televize, filmu a inzerce. Osvětu lidem mají přinést také takzvané roadshow, které se uskuteční ve 25 městech. První se konala dnes v Brně.

Celosvětově onemocní rakovinou ročně více než 14 milionů lidí a zhruba osm milionů na tuto nemoc zemře. "Rakovina tlustého střeva a konečníku je u nás nejčastějším nádorovým onemocněním, kterému lze čelit jen systematickou prevencí," upozornil senátor a bývalý ředitel Masarykova onkologického ústavu Jan Žaloudík (ČSSD).