Průvod vyrazil za doprovodu policie skandující hesla jako „Stop Russia“ nebo „Ukraine must win“ (tedy Zastavte Rusko a Ukrajina musí vyhrát).

Na Staroměstském náměstí zahájil akci proslovem český prezident Petr Pavel, v rámci videohovoru vystoupil i jeho ukrajinský protějšek Volodymyr Zelenskyj, který sklidil obrovský potlesk.

Na závěr akce se na pódiu objevil dětský pěvecký sbor Kroky dobra, který zazpíval nejprve ukrajinskou a poté i českou hymnu. Složený je z dětí z napadené země.

Setkání pořádaly neziskové organizace Člověk v tísni, Paměť národa, Milion chvilek pro demokracii a Evropský kongres Ukrajinců.

Zdroj: Deník/Radek Cihla

Ruský agresor nesmí uspět, reagují politici

Budoucnost Ukrajiny předurčuje také budoucnost Česka, řekl předseda českého Senátu Miloš Vystrčil u pomníku ukrajinského básníka Tarase Ševčenka na náměstí Kinských v Praze při uctění obětí ruské agrese. Český premiér Petr Fiala v prohlášení na internetu zdůraznil, že „je naším bytostným zájmem, aby ruský agresor neuspěl“.

Dvouleté výročí války přichází v době, kdy Ukrajina čelí nedostatku munice a kdy se ukrajinská armáda po několikaměsíčních bojích stáhla z východoukrajinské Avdijivky. Šlo o největší změnu na frontě od května 2023, kdy Rusové po dlouhých krvavých bojích dobyli Bachmut.

Dva roky války připravily o život nebo zmrzačily tisíce ukrajinských civilistů a miliony ukrajinských obyvatel vyhnaly z domovů. Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva k závěru loňského roku evidoval nejméně 10 tisíc úmrtí civilistů a 18 500 zraněných od začátku války, skutečný počet obětí však bude mnohem vyšší. Odhaduje se, že obě strany v bojích přišly o desítky tisíc zabitých a zmrzačených vojáků