Lidé ho s nadšením vítají. „Domácí mléko je něco úplně jiného, než to krabicové. Na domácím mléku jsem vyrůstala, a tak se na jeho chuť velmi těším,“ řekla jedna z prvních zákaznic Jarmila Dvořáková.

Podle ní cena patnáct korun za litr mléka není přehnaná. „Není o moc dražší než to ze supermarketu. Vydrží sice kratší dobu, než trvanlivé v krabicích, ale zato má vynikající chuť. Je velmi kvalitní,“ pochvalovala si Dvořáková.

Podpora studentů

Slavnostní zprovoznění automatu za účasti mnoha politiků a zemědělců, kteří si připili sklenkou mléka, přišla dokonce podpořit celá třída studentů vyškovské střední zemědělské školy.

„Chceme podpořit zemědělce z Dědic, protože Agros je náš takřka školní podnik. Souhlasíme s tím, že boxy na mléko by měly být všude. Zemědělce sice nespasí, ale lidé se díky nim snad probudí. Vždyť Výkupní řetězce tlačí zemědělce, aby prodávali pod výrobní cenou,“ uvedl pedagog Jan Rek.

Zavedení automatů umožnila nová legislativa. Přišla poté, co se většina zemědělců začala zbavovat chovů skotu. „Věřím, že lidé ocení rozšíření trhu. Očekávám, že i díky němu udržíme chov krav a že v budoucnosti nebudeme pít jenom mléko z dovozu,“ řekl předseda Agrosu Cyril Sigmund.

Podlě něho je mléko tak kvalitní, že z něho lze sbírat i smetanu či vyrobit jogurty. V brzké době chce doplnit automat kuchařskými recepty.

Mléčný box sice stojí milion korun, ale zemědělci je zavádějí stále častěji. „Otevírá se každý den jeden po celé republice. Na Moravě je například v Rosicích, Osvětimanech, bude v Olomouci a v Zábřehu,“ informoval jejich výrobce Tomáš Kořínek.

Šárka Dubská

Farmáři prodávají mléko sami i na Domažlicku

Možnost ´načepovat´ si čerstvé mléko dodané přímo z farmy mají od pátku také lidé v Domažlicích. Automat na prodej syrového, nepasterizovaného mléka vumístili v obchodním domě v areálu bývalého pivovaru.

Do tanku v automatu se vejde až dvě stě litrů syrového mléka. Jeho srážení brání míchadlo. To zaručuje, že mléko bude mít vždy stejnou hustotu. „Vydávané mléko je plně pod kontrolou veterinářů. Jeho stáří nesmí přesáhnout čtyřiadvacet hodin, jinak přístroj zastaví jeho výdej,“ popisuje Hynek Šindelář z koutské společnosti Manitec Trade, kde přístroje vyrábějí.

Novinka u dveří obchodního domu ihned upoutala pozornost nakupujících. „Je dobře, že si už mohu koupit čerstvé mléko. Já na něm vyrůstal. Je chutnější a zdravější. Není ředěné vodou, jako to, co se běžně prodává,“ tvrdí Juraj Ostrolucký z Brnířova a dodává: „Myslím, že by se měla vláda zamyslet. Tohle je dobrý způsob, jak pomoci těm, kteří mají s výrobou mléka nejvíc práce a přitom za to dostávají pár haléřů.“

Vysoká investice

Investice do pořízení automatu je totiž poměrně vysoká. Ceny přístrojů podobných tomu, který ode dneška funguje v Domažlicích, se pohybují od tří set tisíc do jednoho milionu. „Než se to na prodaném mléku vrátí, chvíli potrvá. Proto zatím většina zemědělských podniků sonduje možnosti. Určitě se to však rozjede, míst zaručujících větší odběr v okrese mnoho není,“ domnívá se Šindelář.

Farmáře z Folmavy, kteří budou do Domažlic mléko dodávat, přiměla k nákupu automatu kritická situace u výkupních cen mléka. „Náklady na výrobu jednoho litru jsou 8,50 Kč, my nyní dostáváme jen asi kolem sedmi korun,“ vysvětluje Petr Červený ze zemědělské společnosti Fomas. „Také ale chceme lidem ve městě přiblížit, jak chutná opravdu čerstvé mléko, které si lze navíc doma zpracovat i na zdravý a chutný sýr či jogurt,“ dodává Červený. Obdobně už problémy s nízkými výkupními cenami řeší soukromý zemědělec z Hlohové. Ten dodává mléko do automatů v Horšovském Týně a ve Staňkově. Tam jsou zákazníci spokojeni, denně se prodá asi sto litrů syrového mléka.

Václav Tauer