Poslanci budou hlasovat taky o návrhu Lea Luzara (KSČM), podle kterého by byly v občanských průkazech opět povinné údaje o adrese trvalého pobytu a o rodinném stavu nebo partnerství. Lidé by taky ani v odůvodněném případě z náboženských nebo zdravotních důvodů, jak se píše v nynějším zákoně, nesměli mít na průkazu fotografii s pokrývkou hlavy. Lidovec Ludvík Hovorka (KDU-ČSL) chce kvůli zneužívání radnic k nahlašování trvalého pobytu, aby se tento údaj hned promítl do obchodního a živnostenského rejstříku.

Lidé podle vládní normy zaplatí více peněz za vydání cestovního pasu v kratší lhůtě. Budou taky hradit stokorunu za zrušení trvalého pobytu. Obce by díky úpravám mohly získat navíc do svých rozpočtů zhruba 156 milionů korun.

Za expresní pas lidé zaplatí 4000 korun místo nynějších 1500 korun. Pas ale bude nově se strojově čitelnými biometrickými údaji a jeho vydání potrvá šest pracovních dní místo nynějších 15 dní. Děti do 15 let budou mít "rychlý" pas za 2000 korun místo nynější tisícikoruny. Tyto pasy už nebudou mít omezenou platnost na šest měsíců jako nyní. Cestovní doklady bez biometrických údajů se od příštího roku nebudou kvůli malému zabezpečení vydávat vůbec. Základní cena pasu, který budou chtít lidé do 30 dní, zůstane na 600 korunách.

Novinkou vládní novely je také to, že lidé budou moci požádat o cestovní pas na jakémkoliv úřadu a tam si jej také budou moci vyzvednout. Nyní mohou žádat a dostat pas pouze tam, kde mají trvalé bydliště. Do předlohy se možná na návrh výboru dostane úprava, že lidé si budou moci pasy i občanské průkazy vyzvednout i na jiném úřadu, který uvedou v žádosti. Za takovou službu by zaplatili stokorunu.

Předloha má také zavést poplatek 200 korun za vydání nového občanského průkazu kvůli zápisu titulu nebo vědecké hodnosti, případně z jiných osobních důvodů. Novela zákona zahrnuje i technické změny a sjednocuje pravidla kvůli novinkám v soukromém právu.

Změny se dotknou i zákona o evidenci obyvatel. Česká televize a Český rozhlas by nově měly mít přístup do registru obyvatel kvůli evidenci poplatníků a vymáhání dlužných částek.

Obecní úřady budou muset podle novely umožnit lidem, kteří na nich mají hlášen trvalý pobyt, přebírat oznámení o uložení zásilky. "Toto ustanovení umožní použít fikci doručení a zefektivnit tím procesní řízení," stojí v důvodové zprávě. Zavedením stokorunového poplatku chce ministerstvo zabránit účelovému rušení pobytu, kterého lidé využívají hlavně v případech, kdy se skrývají před exekutory, soudy nebo policií.