Tmavý kouř stoupající z komínu a všudypřítomný zápach, který se line ulicemi nejen na Blanensku. To je na podzim a v zimě stále častější obrázek hlavně v menších obcích. Můžou za to majitelé kotlů na tuhá paliva, kteří místo dříví a uhlí pálí PET lahve, staré oblečení a jiný odpad.

Tomu má v budoucnu zabránit zákon o ochraně ovzduší. Do sněmovny totiž míří pozměňovací návrh k tomuto zákonu, který umožní úředníkům kontrolovat kotle v domácnostech. V současné době to totiž kvůli ochraně osobní svobody možné není.

„Když si někdo přijde stěžovat na sousedy kvůli zápachu a kouři, bohužel s tím většinou nic nenaděláme. Vstup do domu si vynutit nemůžeme. Odkážeme stěžovatele na stavební úřad, protože jeho úředníci oklikou můžou kotel zkontrolovat, ale to už je pozdě. Majitelé domácnosti se na předem hlášenou prohlídku připraví a těžko jim něco dokazujeme,“ vysvětlil Pavel Konečný z odboru životního prostředí v Blansku s tím, že problémy jsou například v Lažánkách, kde má hodně lidí kotle na tuhá paliva.

Podobně končí snaha úředníků všude. „Přijdeme ke dveřím člověka, na kterého si sousedi stěžují, ale nikdo nás dovnitř nepustí,“ uvedl Vladimír Henek z odboru tvorby a ochrany životního prostředí v Boskovicích.

Domluva

Úředníkům tak často nezbude nic jiného, než se s majiteli kotle pokusit domluvit. „Problémů u nás bylo hodně, lidé například pálí PET lahve a okenní rámy. Zatím se nám vždycky osvědčilo kouř vyfotit nebo natočit na kameru a za majitelem domu přijít s tím, že takové záznamy máme. Většinou si dají říct a problémy s nimi skončí,“ vysvětlil starosta Šebetova Zdeněk Čížek.

Čížek i další starostové však postrádají zákonnou možnost, jak kotel zkontrolovat. „Kdyby lidé věděli, že můžou přijít úředníci, chovali by se jinak,“ míní Čížek. A právě to v současné době chystají v kabinetu ministra životního prostředí. „Na jednání na konci října se dohodlo rámcové znění pozměňovacího návrhu k návrhu zákona o ochraně ovzduší, které umožní účinnou kontrolu domácností. Pozměňovací návrh prodiskutují primátoři v Moravskoslezském kraji, pak bude předložen ve sněmovně,“ uvedl Petr Kučera z tiskového oddělení ministerstva životního prostředí.

Místní problém

Pozměňovací návrh má zabránit tomu, aby v malých kotlích spalovali lidé cokoliv, k čemu není kotel určený. „Lidé si neuvědomují, že spalování komunálního odpadu v kotlích je především lokální problém. To místní lidi pak postihnou nemoci dýchacích cest a alergie. Hlavně v inverzním období je obec zahalená v kouři a v ovzduší se drží jedovaté látky,“ popsal Petr Ledvina z Ekologického institutu Veronica. Zároveň dodal, že spalování doma není dokonalé. „Například při hoření PVC vznikají dioxiny,“ řekl.

Odborník však upozorňuje, že hodně pomůže vyjít lidem vstříc. „V tomto směru se vyplácí, když například obec nabídne levnější dřevo z obecních lesů. Lidi potom nemají takovou potřebu šetřit na palivu,“ vysvětlil Ledvina. S tím souhlasí i starosta Čížek. „Topení zakázanými materiály se odvíjí i od toho, že rostou ceny zemního plynu a energie. Lidi na to reagují tak, že ztopí všechno možné, aby ušetřili,“ míní šebetovský starosta.

ŽANETA ONDROUŠKOVÁ