Centrem pražských pietních akcí bylo Václavské náměstí, kde se u budovy Národního muzea Palach zapálil. Lidé na místě po celý den pokládali květiny a zapalovali svíce. O kousek níž stálo podium, na němž probíhal bohatý kulturní program. Vedle hudebních vystoupení ho tvořily i vzpomínky pamětníků či dobové záznamy a projekce.

Právě z Václavského náměstí vyšel po půl sedmé večer tichý průvod světel směrem ke Karolinu a na Staroměstské náměstí. Účastnily se ho tisíce lidí. 

Lidé si připomínali 16. ledna památku Jana Palacha při výročí 50 let jeho upálení před budovou Národního muzea v Praze.
Pražské vzpomínky na Jana Palacha. Pamětní desky, proslovy i vzkaz Babišovi

Akci k uctění Palacha svolala iniciativa pod heslem "Člověk musí bojovat proti tomu zlu, na které právě stačí" a právě transparent s tímto nápisem nesli lidé i v čele samotného průvodu. Následoval ho další Palachův citát "Velké myšlenky je třeba nejen mít, ale také je umět vyslovit a prosadit". 

"Mnozí dnes prorokují, že začíná nová normalizace. Možná je to naopak. Na nás záleží, zda to dopadne dobře, či špatně," prohlásil při akci podle České televize předseda spolku Milion chvilek pro demokracii, který pochod pořádal, Mikuláš Minář. Ten od zástupců studentů z roku 1969 převzal světlo symbolizující Palachovu odvahu a výzvu. 

Na brněnském náměstí Svobody si lidé připomněli zapálením svíček Jana Palacha. Student se upálil přesně před půl stoletím.
Brněnské náměstí Svobody zalilo světlo stovky svíček. Kvůli vzpomínce na Palacha

Podle Mináře by se za Palachovým činem neměla psát tečka, ale dvojtečka. "Úsilí o plnohodnotnou demokracii a svobodu nekončí," uvedl. Za největší nebezpečí ale nyní nepovažuje ruské tanky, nýbrž devalvaci slov a lhostejnost. 

První z řady středečních pietních událostí, které se v Praze uskutečnily jako připomínka 50. výročí sebeobětování Jana Palacha, proběhla odpoledne na jeho Alma Mater. Pamětní dlaždice byla v Karolinu odhalena v místech, kde stála rakev s Palachovými ostatky v den jeho pohřbu v lednu 1969. V přízemí Karolina byla také zahájena komorní výstava o Palachovi. 

K 50. výročí upálení studenta Jana Palacha se konal tichý průvod se světly z Václavského na Staroměstské náměstí v Praze.
Cesta světla za Palacha. Nebyli to blázni, řekl o živých pochodních historik

„Dlaždice v sobě ukrývá určitá symbolická čísla. Čtverec má rozměry 69 krát 69 centimetrů a celá deska váží přesně 89 kilogramů,“ uvedl při své projevu prorektor univerzity Jan Royt. Autorem dlaždice je umělec Jakub Vlček. Dominuje jí jméno Jana Palacha vyvedené velkými tiskacími písmeny. Po stranách jsou osudová data - Palachova narození, upálení, úmrtí i pohřbu. 

Smuteční kytice od premiéra 

Premiér Andrej Babiš (ANO), který je na pracovní cestě po Asii, poslal k pamětní desce na budově Filozofické fakulty UK, kde Palach před padesáti lety studoval, smuteční kytici. Mluvčí fakulty Petr Kukal, který je v twitterovém světě znám pod přezdívkou KTweetuje, zveřejnil fotografie květin a upozornil na vzkaz od anonymního člověka.

„Na pomníku Jana Palacha by neměla být kytice od bezskrupolózního normalizačního komunisty a spolupracovníka StB,“ píše se na papíře. Podobný, ale stručnější, komentář o Babišovi se objevil i u květin, které premiér zaslal na Václavské náměstí.

Vzpomínkové akce v dalších městech

Vzpomínkové akce se konaly i v dalších českých městech. Stovky svíček se ve středu v podvečer rozhořely na brněnském náměstí Svobody. Pietní akce byla tichá, bez jakýchkoli projevů.

„Díky činu Jana Palacha se na počátku roku 1989 spustila vlna velmi významných událostí, známých jako Palachův týden, které vedly k pádu komunistického režimu v listopadu téhož roku. Pietní místo u Mariánského sloupu slouží také jako místo k setkání, které vede k soudržnosti," vysvětlila volbu místa pietní akce Hana Strašáková z pořádajícího spolku Společně Brno.

Žáci ústecké Základní školy Palachova zamířili ve středu do školy s květinou a připnutou trikolorou. Na zahradě školy vytvořilo asi 200 z nich za pomoci mobilních telefonů svítící nápis Jan Palach. Studenti třetího ročníku ztvárnili z alobalu masky. Za vzor měli dílo Olbrama Zoubka, který Palachovi tajně sejmul posmrtnou masku. 

Již odpoledne položili květiny k Palachově soše i obyvatelé Mělníku, v němž Palach mezi lety 1963 až 1966 studoval gymnázium. To dodnes nese jeho jméno.  Později se přesunuli i do budovy radnice, kde byla pokřtěna publikace Spolužák Jenda.

Nasvícená radnice, proslovy politiků, kovový pomník a pietní kniha připomněly Jana Palacha na olomouckém Horním náměstíFoto:
Olomoučané uctili na náměstí památku Jana Palacha

Obyvatelé Olomouce uctili Palachovu památku na tamním Horním náměstí. Přítomní zapálili svíčky, atmosféru umocňovala radnice nasvícená v barvách národní trikolory. První podpisy přibyly v pietní knize, která je k dispozici v místním informačním centru.

Šíření dobré nálady a naděje 

Palachovu památku si připomněli také jihlavští radní. Primátorka města Karolína Koubová při té příležitosti vzpomněla na své dětství, kdy jim u sídliště stál tank a ona se poprvé seznámila s Palachovým osudem.

Pietní akt u příležitosti padesátého výročí upálení Jana Palacha se konal ve středu v podvečer u městského úřadu v Litoměřicích.
OBRAZEM: V Litoměřicích si připomněli památku Jana Palacha Pochodem světla

 „Zprvu jsem nechápala, ale zároveň mi spousta věcí došla,“ uvedla v proslovu, během nějž rovněž varovala před relativizací pravdy, která ohrožuje demokracii. „Čin Jana Palacha nám má stále co říct. Každý z nás může začít šířit dobrou náladu a naději,“ uzavřela.

Vzpomínkové shromáždění k výročí upálení se Jana Palacha se konal i na nymburském náměstí.
Dvě desítky lidí si v Nymburce připomněly výročí smrti Jana Palacha

Již v úterý večer, tedy den před výročím, se konalo krátké pietní setkání na dvoře Filozofické fakulty Západočeské univerzity v Plzni. Za akcí Svíčka za Jana Palacha stál malý organizační tým tvořený zejména vysokoškolskými a středoškolskými studenty. Vzpomínková shromáždění se v Plzni, stejně jako ve zbytku republiky, konaly také ve středu večer.

Vzpomínková akce v Bruselu

Palachovu oběť si připomnělo i několik desítek lidí v Bruselu. A to u jeho busty, která je umístěna na náměstí v bruselské čtvrti Woluwe-Saint-Pierre. Věnce a květiny tu položili čeští diplomaté, místní starosta, ale i lidé z místní české komunity. 

Svíčku položila primátorka, všichni náměstci a také někteří zastupitelé. Foto: Deník/Martin Singr
OBRAZEM: Radní a zastupitelé uctili památku Jana Palacha