Alespoň to evidují úřady, kam musí chovatel zvíře vyžadující zvláštní péči nahlásit. Do této kategorie patří i jedovatí hadi. Právě ti ale podle Pavly Říhové z České inspekce životního prostředí představují velký problém.

„Odhadujeme, že jedovatých hadů je v Praze chováno asi desetkrát více, než kolik jich je u nás hlášených. Chovatelé se patrně obávají reakcí sousedů nebo chtějí ušetřit za poplatek. Přitom v naší evidenci vedeme třeba i kobry královské, mamby zelené nebo chřestýše – extrémně jedovaté druhy hadů. Chovatelé těchto druhů se pak musí zaručit, že jim zvířata neutečou,“ popsala.

S případy, kdy se doma chovaným zvířatům podaří utéci na svobodu, se setkává i záchranná stanice v Jinonicích a městské útulky v Měcholupech a Troji. Podle pracovnic jsou nejčastějšími uprchlíky papouškové, a to i velké druhy. Ti ale naštěstí život Pražanů nijak neohrožují. „To, že vám papoušek ulétne, když zapomenete zavřít dveře na balkon se stát může, ale pokud paní chodí věšet prádlo s opeřencem na rameni a on jí už po čtvrté uletí, jde už o nedbalost a mohlo by se to řešit i jako týrání zvířat. Jedince, které se nepodaří nalézt a odchytit, čeká totiž na svobodě smrt,“ říká Věra Přibylová ze Záchranné stanice Jinonice. Případ se stejným koncem, se do paměti Pražanů vryl teprve nedávno. Jeden z papoušků kakadu, kteří se ulétli majiteli a usídlili se v oboře Hvězda v Praze 6, totiž nepřečkal zimu.

Mezi dalšími uprchlíky se občas najdou i kuriozity jako vzácná labuť černá, kachničky mandarínské, leguáni a samozřejmě množství populárních fretek. „V centru Prahy lze občas zahlédnout i pávy, kteří zřejmě utekli ze senátu. Minulý rok jsme se po tři měsíce snažili odchytit slepici. Ta si našla úkryt v křoví u gymnázia Nad Štolou a v Dejvicích. Poblíž Vítězného náměstí se podařilo chytit i exemplář vzácného kaloně egyptského,“ doplnila Přibylová.

Ochranáři ale upozorňují: zvířata z exotických zemí vypuštěná po Praze se mohou stát i hrozbou, především pro zdejší živočichy.

„Když malá roztomilá želvička, kterou si lidé koupí v akvaristice za pár korun, vyroste a stane se z ní kousavá potvora a začne i zapáchat, protože se o nestaráte, je obvyklým řešením Pražanů, její vypuštění do nejbližší vodní nádrže. Takže teď už není v metropoli rybník, ve kterém by se nenašla želva nádherná, zvaná americká. Ta zde pomalu likviduje obojživelníky a celý místní ekosystém se pomalu hroutí. Naštěstí se tyto volně žijící americké želvy u nás zatím nerozmnožují, jinak by to byla katastrofa,“ sdělil Deníku Petr Stýblo z Českého svazu ochránců přírody. Jsou už ale známy i případy, kdy se exoti na svobodě rozmnožovat začnou a dochází i ke křížení s našimi druhy. Příkladem může být populace divokých králíků na Petříně, kde již byli pozorováni kříženci se zakrslými králíčky ze zverimexů..

„Mezi netradiční zvířata chovaná Pražany patří i známí mývalové, krokodýli, opice, ale najde se i srnec, rys, šimpanz nebo vlk,“ uvádí Alena Spišáková ze Státní veterinární správy (SVS).

Ředitel SVS Josef Duben upozorňuje, že na to, že když si chce někdo exotické zvíře pořídit, měl by si vše dobře rozmyslet alespoň na pár let dopředu a samozřejmě se o tom konkrétním druhu co nejvíce poučit. „Především by však měli lidé kupovat zvířata ověřená, očkovaná, s certifikátem veterinárního úřadu ze země původu,“ doporučil.

Zvířata, která omrzí, majitelé vnucují zoo

Chov takzvaných exotů je poslední dobou jakýmsi módním trendem. Mnozí lidé si cizokrajné zvířecí mazlíčky pořizují pro vylepšení své image a zájem zvířete je jim vedlejší. Ti, kteří se mu snaží zajistit tu nejlepší péči, zase často nemají potřebné zkušenosti nebo podmínky pro chov. Deníku to potvrdil ošetřovatel opic v pražské zoologické zahradě Marek Žďánský.

Pražané si čím dál častěji pořizují exotická zvířata nebo opice. I když tato zvířata vychovávají již od mláděte, zmizí zvířecí instinkty?

Lidé si často pořizují exotické druhy jen proto, aby se sami předvedli před okolím. Snadno se pak může stát, že z malé roztomilé opičky, kterou viděli předvádět veselé kousky v televizi nebo cirkuse a následně si ji koupili domů jako mazlíčka, vyroste agresivní, nepořádný jedinec, kálející, kde ho napadne. Ve většině případů nesprávného chovu se zvíře trápí. Mluvíme-li o nyní tak populárních opicích či primátech, jako je například stále žádanější šimpanz, většina druhů žije volně a v sociálních skupinách. Pokud jsou ve styku jen s lidmi a ještě jen omezený čas a v omezeném prostoru, mohou se chovat i agresivně. Každopádně se velmi trápí.

Potýkáte se pak s tím, že by se vám chovatelé snažili do zoo opice vnutit?

Ano, když začne být se zvířetem problém, třeba i finanční, hledá majitel cestu, jak se ho zbavit. Kdo zvíře rovnou neprodá, obrátí se často právě na Zoo. Zde ale nastává problém právě se vztahy s ostatními jedinci tlupy. Některá zvířata zástupce svého druhu nikdy neviděla a neznají třeba ani volný výběh. Je proto velmi těžké tyto jedince do skupiny začlenit, mnohdy jsou napadáni nebo i zabiti ostatními členy tlupy.

Na co by měl tedy člověk, který si chce exotické zvíře, připravit?
Než si pořídí exotické zvíře, pečlivě si vše rozmyslet.Sehnat si o zvířeti veškeré informace ještě před jeho zakoupením. Všechna exotická zvířata musí být před dovozem a prodejem veterinárně vyšetřena a registrována. Důležité je zároveň dodržovat podmínky chovu zvířete či zajistit domácnost proti nechtěnému úniku zvířete. Dojde-li k němu, je povinností majitele tuto skutečnost ohlásit. Pokud zvíře omrzí, nevypouštět ho do volné přírody, kde by mohlo být nebezpečné pro své okolí a kde zároveň ztrácí šanci na přežití, ale poradit se třeba s námi.