S velkými obavami vyhlíží obyvatelé z moravskokrumlovských ulic Na Vyhlídce a Palackého každé tmavé mračno. Město sice před dvěma roky nechalo opravit místní kanalizaci, ta ale několikrát za rok nestačí pobrat větší lijáky. Lidem pak vytékají odpadní vody z umyvadel a domy jim vlhnou.

Místní se proto zlobí na představitele radnice, že se dostatečně neperou za opravu či dokončení nekvalitní práce. Situaci nezklidnila ani středeční debata lidí z postižených ulic s vedením města a projekty kanalizace. Jako plané se navíc ukázaly i nedávné sliby radních, že oprava začne už v září.

Problém s pozemkem

Příčina neutěšeného stavu je známá. „Hlavní problém je chybějící sběrač na Palackého ulici. Když jsme před dvěma lety začali dělat zbrusu novou kanalizaci pro centrum města, narazili jsme na problém s pozemkem, přes který měl sběrač vést. Nepodařilo se nám najít dohodu s vlastníky,“ uvedl moravskokrumlovský místostarosta Tomáš Třetina. Na ulici se proto nyní stékají tři stoky společné dešťové a splaškové kanalizace. „V běžné situaci to dostačuje, kanalizace jsou projektovány na dvouletou vodu. Pro případ takzvaných katastrofických lijavců ovšem dosavadní odtok nemá dostatečnou kapacitu a spád,“ řekl Třetina.

S tímto vysvětlením se ale místní nechtějí smířit. „Město vložilo mnoho desítek milionů korun do lepší kanalizace. Výsledek je ten, že funguje hůře. Termíny katastrofický nebo dvouletý déšť nás nezajímají. Kanalizace určitě není na mnoha místech funkční tak, jak by měla být. Podle názorů mnoha lidí tady žádný katastrofický déšť nebyl,“ zlobila se třeba opoziční zastupitelka Daniela Kudrová.

Stížnosti, petice, nic nezabírá…

„Bydlíme na ulici Palackého. Nerozumím tomu. Na co je studie, když nám teče do baráku. Máme v něm neustále mokro. Kdykoliv více zaprší, vytéká odpadní voda z umyvadla ve sklepě a stříká po zdech. Máme z toho navlhlé i zdi v obytných místnostech. Trvá to už dva a půl roku. Chodili jsme si často stěžovat, na naší ulici jsme sepsali i petici, ale nic se neděje,“ zoufala si také Lucie Drahozalová. S podobnými stesky přišlo na středeční jednání zastupitelů asi čtyřicet lidí z nejvíce postižených ulic.

PŘEČTĚTE SI: Splašky z restaurace trávily ryby

Všechny výtky na nekvalitní práci ale odmítl zástupce investorské firmy. „My, jako investor, jsme postupovali naprosto standardně. Projektant nepochybil. Není to první ani poslední kanalizace, kterou jsme stavěli. Pokud by se dělala kanalizace na stoletou vodu, a ne na dvouletou, částka by se vyšplhala až na sto milionů korun,“ řekl Miloš Kokeš z firmy VAK.

Část viny za vedení města však nakonec přeci jen přijal místostarosta Třetina. „Politickou odpovědnost za to přijímáme a nabízíme řešení. Na jaře opravíme sběrače na obou ulicích a některým lidem, kterým voda vyplavuje domy, chceme dát zpětné klapky. Je to několikamilionový projekt, na který žádáme o dotace z Evropské unie. Projekt je už v Bruselu, takže věříme, že na jaře už začneme,“ dodal místostarosta.

Lucie Drahozalová: Byli jsme šestkrát vytopeni za poslední dva roky

Vlhkost a plíseň na stěnách ve sklepě rodinného domu, které postupují i do obytné místnosti, trápí rodinu Lucie Drahozalové už dva roky. Od té doby, co mají moravskokrumlovští novou kanalizaci, byli šestkrát vytopeni. „Bydlíme na ulici Palackého a už šestkrát jsme byli vytopeni. Voda se nám při větších deštích vracela z kanalizace a stříkala ze sklepního umyvadla na zeď. Jsou tu však lidé, kteří byli vytopeni i vícekrát než my,“ popisuje žena. Rodina i ostatní doufali, že kanalizace bude brzy fungovat tak, jak má. „Sklepy už nestíhají vysychat. Když navíc voda do sklepa vyteče, jde cítit i silný zápach,“ stěžuje si.

Vlhkost ze sklepa už postupuje do přízemí domu. „Sekačku a jiné věci, které jsme měli schované ve sklepě, jsme přestěhovali do vyšších pater. Ale naproti v bytových domech mají ve spodních patrech prádelny a kotelny. Takže oni mají problémy i s kotli. Opakovaně je musí opravovat,“ tvrdí Drahozalová. „Jsme nacvičení tak, že jakmile začne velký déšť, běžíme do sklepa s kbelíky a snažíme se vodu odchytávat a rychle vynášet,“ popisuje. S pojišťovnou situaci řešili letos poprvé. „Pojišťovák poznal, že nejsme vytopení poprvé. Vzal si i dokument, který jsme dostali z radnice. Dal nám ho starosta v srpnu s vysvětlením, že u kanalizace chybí sběrač. Pojišťovák nám sdělil, že peníze budou vymáhat po městě,“ říká žena. Od počátku stavby lidé chodili na radnici a jednotlivě si stěžovali na nejrůznější problémy. „Vždycky nám tam řekli, že se to nějak vyřeší, že je to nové. Jenže se to vyřešilo tak, že nás voda pravidelně vytápí,“ říká Drahozalová. Obyvatelům proto došla trpělivost. „Podali jsme na město písemnou hromadnou stížnost. Společně s Hanou Hartovou jsme taky zašly za starostou. Informoval nás o chybějícím sběrači. Slíbil, že se s tím na jaře začne něco dělat. Nezbývá nám teď nic jiného než věřit, “ dodává.

Sylva Pavlačová, Daniel Smola