Tato vize upřímně děsí nejen českou pravici. Miloš Zeman, který se opírá o hlasy 2,4 milionu lidí, je jednou z nejviditelnějších postav české politické scény. Nepomáhá přitom ČSSD, kterou vedl devět let, ale spíš jejímu největšímu konkurentovi, hnutí ANO. V posledních měsících to vypadalo, že po vzájemných komplimentech Andrej Babiš halasně Zemanovu kandidaturu podpoří. Jenže s tím by i mezi vlastními lidmi možná narazil. Europoslance Pavla Teličku (za ANO) Zemanův výrok v čínské televizi, že Česká republika už nepodléhá tlaku EU či USA a zase dělá vlastní zahraniční politiku, rozčílil natolik, že se rozhodl objíždět české kraje a vysvětlovat, jak to se vztahem unie a Česka je.

„Pro mě je Miloš Zeman přes všechny výroky o eurofederalismu tím, kdo společně s Václavem Klausem hážou antievropanskou rukavici. Já ji tímto zvedám. Chci i s dalšími zajímavými osobnostmi jezdit za lidmi a věci rozebírat. Občané podle mě mají na diskusi nárok, ne jen odevzdaně poslouchat, že Brusel je jho, které máme na krku. My musíme přece lidem říkat, co by znamenal odchod z EU, jak tragický by to mělo dopad na českou ekonomiku," řekl Telička Deníku. Do regionů se vydá už v červnu a věří, že zúročí řadu podnětů od voličů. „V posledních dnech dostávám velké množství mailů, které mě povzbuzují, je tu nemalá část lidí, kteří jsou z politického vývoje nešťastní," uvádí první český eurokomisař a muž, jehož si Miloš Zeman před roky přál v čele své Strany práv občanů. Telička je zároveň přesvědčen, že každý subjekt, který chce vést zemi, musí postavit svého prezidentského kandidáta. Opak by podle něj znamenal slabost. „Hnutí o tom povede debatu, momentálně se soustředíme na krajské volby.

Důstojný soupeř nikde

Pokud najdeme kvalitního kandidáta, tak ho samozřejmě postavíme," sdělil Deníku Babiš. Podobně mluví i předseda vlády a ČSSD Bohuslav Sobotka, volbu prezidenta prý budou řešit až příští rok. Fakt je, že kritiků Miloše Zemana je hodně, ale zatím se nerýsuje žádná osobnost, která by mu byla důstojným soupeřem. To Deníku nepřímo potvrdil i šéf lidovců a vicepremiér Pavel Bělobrádek, který k hlavě státu nemá nijak blízko: „Vlastního kandidáta nepředpokládám, dohodě několika stran se úplně nebráním, ale jsem skeptický. Lidé budou volit prezidenta nikoli podle jejich doporučení, ale na základě jeho volitelnosti." Na dotaz Deníku, zda nemá nejlépe nakročeno právě Miloš Zeman, Bělobrádek odpověděl: „Spekulovat nemá smysl. Podpoříme kandidáta, který nám bude nejbližší."

O jménu Zemanova soupeře nemá jasno ani šéf ODS Petr Fiala. Zato ví, které to být nemá. „Naším cílem je, aby Miloš Zeman nebyl prezidentem další období. Zvažujeme postavení vlastního kandidáta, nebo oslovení osobnosti, za niž by se postavilo více politických stran. Rozhodneme se podle toho, co bude mít větší šanci na úspěch," míní Fiala.