Lidovci nebudou vyjednávat s SPD a komunisty. ANO nevadí
Lidovci šli do krajských voleb se smělou ideou, že by svoje zastupitele měli ve všech krajích. Dosud lidovecké barvy neměli ve třech krajích, což se po tomto víkendu změní. Tentokrát nebudou mít zastoupení ve dvou zastupitelstvech.
„I to je posun k lepšímu a ukázalo se, že kde KDU-ČSL není tak silnou stranou a spolupracuje s jinými demokratickými subjekty, tak to přináší užitek a smysl. I z tohoto úhlu pohledu hodnotím krajský výsledek kladně,“ uvedl po sečtení téměř všech hlasů předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.
Velmi těsný souboj sváděli lidovci ve své tradiční baště, a to ve Zlínském kraji, kterému vládne politický matador Jiří Čunek. Nakonec tam KDU-ČSL prohrála o několik stovek hlasů. Sám Jurečka se pak ucházel o hejtmanské křeslo v Olomouckém kraji, ale s koalicí spojenci pro Olomoucký kraj skončil až na třetím místě.
Test při vyjednávání koalic
Nynější volby vidí i jako test při vyjednávání koalic pro volby parlamentní. „Když se podíváme do krajů, kde jsme šli do voleb v koalicích, vidíme, že to má přínos. Součet je větší než výsledek voleb v roce 2016. Za nás je to test, který má pozitivní přínos,“ řekl šéf lidovců a doplnil, že už v roce 2017 hodně stál koalici mezi KDU-ČSL a STAN, která se ale nakonec nepovedla.
Vedení strany nebude doporučovat, aby krajští vyjednavači nejednali o možných koalicích s hnutím ANO. „Máme jasno ve vztahu ke komunistům a k SPD. Tam to ale voliči vyřešili sami, protože v mnoha krajích komunisté vůbec nebudou,“ upřesnil Jurečka.
Lidovci také vyslali do souboje dvanáct kandidátů do senátních voleb, přičemž osm z nich postoupilo do druhého kola. „Běžte k volbám. Mnoho lidí má pocit, že je rozhodnuto, ale v historii se ukázalo, třeba v případě Petra Pitharta, že o vítězi druhého kola voleb může rozhodnout 26 hlasů,“ řekl Jurečka.
KDU-ČSL obhajuje šest mandátů. „Vidíme, že to vzbuzuje velkou naději, abychom byli úspěšní,“ dodal předseda lidoveckého senátního klubu Petr Šilar.