"Je třeba gratulovat ODS, která vyhrála volby. My jsme zaostali za očekáváním, neobhájíme ty tři mandáty, je to pro mě určité zklamání," řekl Bělobrádek. Lidovci obhajovali senátní křesla na Vsetínsku, na Zlínsku, Bruntálsku. Na Vsetínsku byl zvolen Jiří Čunek (KDU-ČSL) už v prvním kole, na Zlínsku ve druhém uspěl Patrik Kunčar (KDU-ČSL), ale na Šumpersku zvítězil Miroslav Adámek (ANO). Bělobrádek na Náchodsku podlehl kandidátovi ODS Martinu Červíčkovi, místopředseda KDU-ČSL Daniel Herman na Chrudimsku prohrál s Janem Teclem (ODS).

"Pokud se potkáte (ve druhém kole) se stranami, které jsou v opozici, tak ten souboj je pak složitý. ODS je na vzestupu, sice ještě nemá těch 30, 35 procent, co mívala, ale dokázala se postavit do role hlavní opoziční strany," řekl Bělobrádek ke své a Hermanově porážce.

Jan Tecl.
Senátorem se stal občanský demokrat Jan Tecl, starosta Havlíčkova Brodu

"Myslím si, že Senát se stal určitým referendem o vládě, že vládní strany nezískaly v podstatě žádný velký úspěch," řekl Bělobrádek. "Jsem rád, že opoziční strany uspěly daleko víc než ty koaliční, jsem rád, že neuspěli ani komunisté, ani SPD. Samozřejmě že bych rád vyhrál, ale celkově lze říct, že senátní volby dopadly dobře," uvedl.

Senát bez komunistů

Herman v hodnocení voleb uvítal, že KSČM přišla o svého jediného zástupce v Senátu. "Já mám obrovskou radost z jedné věci - že po těchto senátních volbách máme poprvé Senát bez komunistů. To je úžasná zpráva pro Českou republiku," řekl.

Podle Bělobrádka se také ukázalo, že v senátních volbách lidé často volí osobnosti bez ohledu na stranu, za niž kandidují, což podle něj ukazují přesvědčivá vítězství Čunka, Jaroslava Kubery (ODS) nebo Petra Víchy (ČSSD).

Pavel Bělobrádek.
Bělobrádek v březnu už nebude kandidovat na předsedu KDU-ČSL

Bělobrádek také gratuloval svému přemožiteli Červíčkovi. Podle něj se na výsledku druhého kola voleb na Náchodsku mohlo podepsat i to, že lidé byli spokojeni, že nepostoupil kandidát ANO, a už hlasovat nepřišli. "Kdybych uspěl, tak by to byl opravdu velmi velký úspěch, protože KDU-ČSL v tomto obvodě nikdy senátora neměla," řekl ke svému výsledku. "Stačilo to na druhé kolo, ne na vítězství, ale takhle to někdy v životě je a budu pokračovat jako poslanec," uvedl.

Předseda lidoveckého senátorského klubu Petr Šilar řekl, že při volbě nového předsedy Senátu lidovci dodrží zásadu, že by měl být z nejsilnější frakce v horní komoře Parlamentu. Zatím nechtěl spekulovat o tom, zda by se takovým klubem mohli stát lidovci v případě, že by se k jejich klubu připojili bývalí prezidentští kandidáti Pavel Fischer a Jiří Drahoš, které strana ve volbách podporovala. Podle Šilara se o tom, do jakého klubu Fischer a Drahoš vstoupí, rozhodne pravděpodobně později během dneška.

Martin Červíček.
Je rozhodnuto. Novým senátorem za Náchodsko je Martin Červíček