Doporučení bylo sice odhlasováno těsně, ale pro Klause by mohlo mít osudový význam. Pokud by všech třináct lidoveckých poslanců a jedenáct senátorů dalo hlas současné hlavě státu, měl by Klaus prezidentské křeslo jisté hned vprvní volbě. Celkových 150hlasů by mu při sčítání hlasů vjejím třetím kole bohatě stačilo. „VLipnici jsem nebyl, ale nezakrývám, že mě usnesení našeho vedení potěšilo,“ řekl Deníku.cz ministr financí Miroslav Kalousek.

Radost je ale předčasná. Někteří volitelé zřad lidové strany už se přiznali, že přes stranický verdikt dají přednost Klausovu protikandidátovi. „Ano, budu volit Jana Švejnara,“ sdělila Deníku předsedkyně poslaneckého klubu KDU-ČSL Michaela Šojdrová. Stejně se vyjádřil isenátor Josef Vaculík. Dá se předpokládat, že Švejnarovi zůstane věrný také místopředseda horní komory Petr Pithart a poslanci Tomáš Kvapil a Ludvík Hovorka.

Těžko se odhaduje, jak se zachová lidovecký šéf Jiří Čunek. Podle zdrojů zKDU-ČSL totiž pro doporučení výboru nezvedl ruku, neboť by raději na Hradě viděl Švejnara.

Podobné pochybnosti by měla rozptýlit veřejná volba, pro níž se překvapivě vLipnici zástupci lidovců vyjádřili. „Celostátní výbor KDU-ČSL žádá své poslance a senátory, aby jako první krok na cestě kpřímé volbě prezidenta prosazovali veřejnou volbu prezidenta republiky a tím zabránili podezřením zobchodování shlasy,“ uvádí se vusnesení. Stím má ale například Kalousek problém. „Vždy jsem byl pro tajné volby vpersonálních záležitostech a oprezidentském hlasování to platí dvojnásob,“ řekl Deníku.cz.

Poněkud zaražení byli zelení. „Je to překvapivé. Doufám ale, že Jan Švejnar to nevzdá, vtajné volbě není nikdy předem jasné, jak to dopadne,“ svěřila se poslankyně SZ Olga Zubová. Přitom ona sama by klidně volila veřejně.

Na tomto způsobu hlasování trvá imístopředseda poslaneckého klubu ČSSD David Rath. „Eliminovalo by to podezření zkorupčnictví a nehodlám měnit svůj názor ani ve chvíli, kdy nahrává Klausovi,“ řekl Rath. Podle něj si lidovci zahrávají sdůvěrou svých sympatizantů. „Jejich voliči by podle průzkumů veřejného mínění chtěli na Hradě Švejnara, rozhodnutím, které to nebere vúvahu, páchají politickou sebevraždu,“ dodalRath.

Politolog Jan Kubáček soudí, že za překvapivým doporučením lze hledat icírkev. Ta podle něj vycítila, že získává historickou šanci, neboť jak současná vláda včele sODS, tak iprezident Václav Klaus jsou pro velmi výhodné majetkové vypořádání scírkví.

Lidovec Vaculík: Přes doporučení strany budu volit Švejnara


Budete respektovat doporučení celostátního výboru KDU-ČSL a volit Václava Klause?

Já už jsem jednou pana profesora Švejnara podpořil, když jsem podepsal jeho nominaci a nehodlám teď nijak měnit svoje rozhodnutí.

Překvapilo vás rozhodnutí celostátního výboru?

Abych se přiznal, tak mě nepřekvapilo, ikdyž jsem osobně nečekal, že nějaké doporučení bude. Ale myslím si, že většina senátorů a poslanců se přiklání na stranu Václava Klause.

Politologové dávají lavírování lidovců do souvislosti scírkevními restitucemi…

Myslím si, že to nehraje vůbec žádnou roli. Na besedě snámi oba kandidáti dali na vědomí, že církevní restituce je potřeba dořešit. Je nesmírnou ostudou, že se vyrovnání mezi státem a církvemi za ta celá léta nepodařilo uskutečnit.

Znáte jmenovitě ijiné poslance či senátory, kteří dají hlas Klausovi?

Taková jména vám nemohu říci. Konkrétně jsem se nikoho neptal, volba je tajná a to vám málokdořekne.

Vaše vedení ale nyní žádá veřejnou volbu…

Stím nemám sebemenší problém. Já už jsem svoji podporu vyjádřil veřejně. Jak na to přistoupí moji kolegové, nejsem schopen odhadnout.