„Za recept by se mělo jednotně účtovat dvacet korun bez ohledu na počet položek a poplatky by neměly zůstávat lékařům, ale vracet se zpět do systému zdravotního pojištění,“ řekl šéf KDU-ČSL a vicepremiér Jiří Čunek.

Ministra zdravotnictví Tomáše Julínka to vytočilo: „Regulační poplatky plní účel, jsou solidární a nikoho nepoškozují.“ Dodal, že díky nim se ušetřily 4,5 miliardy, které se použily na drahou léčbu vážných chorob. „Lidovcům jde jen o to, aby si udrželi šanci na úspěch v příštích volbách, na pacientech jim naprosto nezáleží,“ rozhořčil se Julínek. S tím souhlasí i šéf Sdružení praktických lékařů Jan Jelínek: „Vidím v tom preventivní námluvy KDU-ČSL se sociálními demokraty. Když se poplatky vezmou lékařům, tak se proti nim postaví i oni.“

Pacienti nevydělají

Podle něj by na změně pacienti nevydělali, protože většina doktorů poplatky věnuje na rozvoj svých ordinací a využívání nových léčebných postupů. „Jde jen o populistické gesto, které by ve svém důsledku zvýšilo administrativu, ale nemocným neprospělo. Co by vybraly pojišťovny navíc, musely by složitě lékařům vracet ve vyšších cenách za jejich výkony,“ tvrdí mluvčí resortu zdravotnictví Tomáš Cikrt. Lidem, kteří jsou se svým doktorem nespokojeni a myslí si, že třicetikorunové poplatky se nijak nepromítají do lepší péče, Cikrt doporučuje změnit ordinaci. Zcela odmítá snížení platby za recept. „To by nás vrátilo ke zbytečnému předepisování levných léků, které si každý může koupit sám,“ soudí Cikrt.

Mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiří Rod míní, že nelze jednoznačně říci, který druh úhrady by byl pro pacienta výhodnější. „Regulační poplatky jdou na různé účely, jinak je tomu v nemocnicích, u praktického lékaře či v lékárně. V případě změny by se tedy musel systém znovu nastavit,“ sdělil Rod.

Jak ukázal čerstvý průzkum společnosti Factum Invenio, lidé v tom mají jasno. Proti platbám u lékaře a v lékárně se vyslovilo plných 71,2 procenta lidí.

Julínek přesto trvá na svém a vadí mu, že se k poplatkům otáčejí zády i krajští lídři ODS, kteří vytvářejí koalice se sociálními demokraty, jako například v Jihomoravském kraji. „Je mi z nich smutno, nelze oslovit voliče zapřením vlády. Politici ODS navíc potvrzují podvodné sliby ČSSD a hodlají porušit zákon, což je tragédie,“ pravil ministr.