Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Čunek: Musíme změnit obraz naší strany a být jednotní

Pardubice /VIDEO, FOTOGALERIE, ON-LINE ROZHOVORY/ - KDU-ČSL na svém víkendovém sjezdu nového předsedu volit nebude, Jiří Čunek zůstává v křesle.

19.4.2008 4
SDÍLEJ:

Jiří Čunek na celostátním sjezdu KDU-ČSL v PardubicíchFoto: DENÍK/Jiří Sejkora

Návrh řadového kladenského delegáta Viktora Součka, aby delegáti mimořádně hlasovali o novém šéfovi, podpořilo v úvodu jen pět z necelých tří stovek účastníků.

Pozici Jiřího Čunka v čele strany oslabily aféry, kterým čelil v minulých měsících. Policie ho vyšetřovala kvůli obvinění z údajné převzetí úplatku, koaliční Stranu zelených dráždil populistickými výroky o Romech, po dalších nejasnostech ve svých financích pak podal loni na podzim demisi na své vládní funkce. Vyšetřování však neprokázalo, že by se dopustil nějakého trestného činu, proto ho počátkem dubna prezident Václav Klaus znovu jmenoval ministrem pro místní rozvoj.

Stejně tak neprošla iniciativa poslance Ludvíka Hovorky, který chtěl zařadit na program zvláštní diskusi o postoji lidovců k reformě zdravotnictví.

Velmi očekávané bylo vystoupení předsedy strany Jiřího Čunka.

"Stydím se za svého předsedu," ozvala se potichu žena, sedící naproti v sále. "Chtěla jsem si vzít transparent, ale nechtěla jsem dělat ostudu," dodala.

O přízeň lidovců se na sjezdu ucházely koaliční strany i opoziční ČSSD. Projev předsedy sociálních demokratů dával tušit, že si již připravuje půdu pro případnou příští koalici s KDU-ČSL.

Paroubek: Zasloužili jsme se o nejspokojenější roky republiky

"Uvědomuji si a cítím, že občané, zejména v tomto roce, jsou mnohými otázkami znepokojeni. Konstatuji, že za doby vlád sociální demokracie se hospodářská situace zlepšila. Na těchto úspěších se podílela v první řadě i vaše strana. Chtěl bych vám u této příležitosti poděkovat. Společně jsme se zasloužili o nejspokojenější roky života České republiky. Roky prakticky úplného sociálního smíru," řekl při svém projevu předseda ČSSD Jiří Paroubek. Sociální demokraté vládli předchozí volební období v koalici právě s lidovci.

Sjezd navštívil, byť se zpožděním, také prezident Klaus. "Schválně jsme jeli strašně pomalu," zdůvodnil s úsměvem svůj pozdní příjezd. Za své znovuzvolení do druhého funkčního období vděčí především lidovcům, kteří pro něj hlasovali výměnou za podporu církevních restitucí ze strany ODS. Klaus jim ve svém projevu nezapomněl poděkovat. "Jsem rád, že má slova u mnoha z vás našla pozitivní odezvu a že jste mi dali svůj hlas. Chtěl bych vám za to ještě jednou poděkovat a potvrdit svůj slib, že pokud mi to moje ústavní pravomoci dovolí či pokud budu moci ve společnosti využívat svůj neformální vliv, budu postupovat právě v tomto duchu a směru," řekl prezident.

V koalici však mají nyní lidovci blíže k zeleným, než k občanským demokratům. Potvrdil to i projev místopředsedkyně Strany zelených Dany Kuchtové, která se dotkla i tématu poplatků ve zdravotnictví. "Máme společné cíle. Chceme, aby se zdravotnictví neorientovalo jen na akciový, ale i neziskový sektor. Máte v programu podporu jaderné energetiky a já říkám, že je třeba hledat i další alternativní zdroje energie," zmínila. Právě lidovci a zelení nyní torpédují zdravotnické reformy ministra Tomáše Julínka (ODS). Chtějí zrušit poplatky pro nejmenší děti, případně důchodce.

Čunek se věnoval napjaté situaci uvnitř strany

Po poledni vystoupil se svým projevem předseda KDU-ČSL Jiří Čunek. Ve svém projevu se věnoval především napjaté situaci uvnitř strany a příčině nízkých stranických preferencí.

"Myslím, že všeobecná nespokojenost, který ve straně vládne, má dvě hlavní příčiny. Tou první je obraz naší strany a politiky a druhou naše nejednota. Obě příčiny spolu úzce souvisí. Jedna vyvolá a prohlubuje druhou."

"Morálkaření, karatelství a farizejské napomínání těch druhých - to je pro křesťanského politika ta nejjistější cesta, jak se ztrapnit, jak ztratit spojence, znechutit voliče a znevěrohodnotit sebe i vlastní stranu."

"Chci uznat své chyby a chci se za ně i vám všem omluvit."

"Mrzí mě samozřejmě, že tato vykonstruovaná kauza tak dlouho zaměstnávala nejen mne, ale i orgány strany, že značně zúžila prostor pro diskusi uvnitř strany o důležitých otázkách jak celostátní, tak i mezinárodní politiky."

"Trvám ale na tom, že moje kauza nebyla a není prvotní ani hlavní příčinou jejího rozdělení a naší současné nejednoty. Chyby a ústup od ideových zásad a principů se v naší straně projevoval už mnohem dříve."

"Máme za sebou několik prohraných bitev. V každé bitvě bývají padlí, zůstává hodně zraněných a zklamaných. Těch, kteří ztrácejí důvěru i sebedůvěru pribývá, každá další i malá prohra přidává na pesimismu, chuť jít dál se snižuje, přibývá sporů, kdo to zavinil a kdo musí z "hrušky dolů". Přibývá i těch, kteří stále hledají, koho by na tu hrušku honem vystrčili nebo kdo na ni sám vyleze."

"Není možné, abychom spolu ve vedení strany komunikovali méně než s koaličními partnery."

"Média straší, aby mohla konejšit, a konejší, aby mohla strašit. A mezitím je lidé kupují a kupují."

Celý projev Jiřího Čunka si můžete přečíst ZDE.

Nový program s českým Honzou

Křesťanští demokraté jako svébytná politická strana s úctyhodnou tradicí není „někde mezi pravicí a levicí“, spolu s liberalismem a sociální demokracií je jedním ze tří základních pilířů, či chcete-li, vrcholů trojúhelníku evropského pluralismu, shodli se delegáti programového sjezdu KDU-ČSL.

Tři hlavní priority své politiky lidovci shrnuli pod názvy kapitol: „Život v bezpečí“, „Česká republika - evropské srdce kultury a vzdělanosti“ a „Sociální spravedlnost“.

Delegáti vedle textu „Kdo jsme, my křesťanští demokraté“ schválili zastřešující dokument „Projekt 2020“, který obsahuje nové výzvy křesťanskodemokratické politiky ve střednědobém období.

"Představené programové materiály se logicky nemohou věnovat všem ožehavým tématům dneška. A naším cílem nebylo měnit aktuální volební program. Ostatně, dnešní diskuze na sjezdu musí být v jistém ohledu naopak startovním výstřelem k tomu, abychom si definovali zřetelná stanoviska, která vymezí pozici křesťansko-demokratické strany na české politické scéně. Dokladem, že na sjezdu nebyla programová diskuze definitivně uzavřena, může být odborná konference k tématu zemědělství a venkova, kterou bychom rádi uspořádali ještě v první polovině tohoto roku," uvedl 1. místopředseda KDU-ČSL Roman Línek.

Pozornost delegátů sjezdu přitahovalo i netradiční dílko s názvem Rodinný výlet. V této publikaci s podtitulem "O křesťanskodemokratické politice lidově a s nadhledem", kterou dostali účastníci sjezdu, dvanáctiletý Honza představuje nová hesla lidovců: "Kdo pracuje, má se mít dobře", "Kdo nepracuje, protože nemůže, tomu pomůžeme", "Kdo nepracuje, protože nechce, ať počítá jen s almužnou" a "Kdo podvádí a krade, ať sedí v kriminále".

Mezi hosty sjezdu jsou rovněž prezident Hospodářské komory ČR Jaromír Drábek, ředitel Národní knihovny Vlastimil Ježek, předsedkyně Konfederace politických vězňů Naděžda Kavalírová a mnoho zahraničních hostů.

On-line rozhovory

Během sobotního dne odpověděli místopředseda Senátu Petr Pithart a ministr Cyril Svoboda v on-line rozhovoru čtenářům.

Petra Pitharta velmi potěšily otázky, na všechny ale rovněž nestačil odpovědět, za což se omlouvá. Odpovědi si můžete přečíst ZDE

Ministr Cyril Svoboda všem děkuje za otázky a omlouvá se těm, jejichž dotazy odpovědět nestihl. Celý on-line rozhovor najdete ZDE.

Na sjezdu KDU-ČSL bude vystavena Ďáblova bible
Povedená maketa unikátní knihy Codex gigas (Ďáblova bible) z první poloviny 13. století pocházející z Podlažic u Chrudimi bude k vidění po více než půl tisíciletí v Pardubickém kraji. V sobotu 19. dubna 2008 knihu přiveze do Pardubic na sjezd KDU-ČSL europoslanec Jan Březina, který ji společně s generálním ředitelem Národní knihovny Vlastimilem Ježkem a místopředsedou Senátu Petrem Pithartem představí delegátům sjezdu.

Autor: Vendula Fižová

Nahravá se anketa
19.4.2008 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Hledáme kuchaře/závozníka 23 000 Kč Hledáme kolegu kuchaře s ŘP skupiny B, na závoz a výdej hotových jídel. Náplní práce je odvoz hotových jídel z centrály a výdej s ostatními kolegy ve firemní kantýně, poté návrat na centrálu, tedy není potřeba mít zkušenosti s vařením. Je to nenáročná práce s lidmi, po-pá, 6.00-14.30hod. Jídlo a pití zdarma, 4 týdny dovolené, volné svátky a víkendy. Plat 21.000 Kč čistého. Doprava a logistika - Řidič sk.B 21 000 Kč Přijmeme řidiče sk.B, vhodné i pro aktivní důchodce. Zdravotnictví - Zdravotnictví Zdravotničtí asistenti, praktické 24 000 Kč Zdravotničtí asistenti (praktické sestry) PRAKTICKÁ SESTRA/BRATR. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: C04 z:12/10/2018 a:17/10/2018, Absolvent střední zdravotnické školy, obor Zdravotnický asistent/ka - Praktická sestra/Praktický bratr. Pracovní doba - směnnost - dle potřeby a domluvy., K základní mzdě nabízíme příplatky za práci o sobotách a nedělích, za směnnost, odměny, příspěvek na stravování, cenové zvýhodnění služeb wellnes centra, 5 týdnů řádné dovolené., Kontakt telefonicky denně 07:00-14:00 hod., e-mailem. Kontakty viz výše.. Pracoviště: Beskydské rehabilitační centrum, spol. s r.o., 739 12 Čeladná. Informace: Lenka Uhlářová, +420 558 616 298. Obchod - Prodavač/ka do pekařství 23 000 Kč Prodavač/ka do pekařství. Do našeho pekařství a cukrárny hledáme posilu na pozici prodavač/ka do provozovny v centru Prahy. Jedná se o pultový prodej s příjemným posezením pro naše hosty.

Britská premiérka Theresa Mayová
AKTUALIZOVÁNO
1 8

Uzavření dohody o brexitu je stále možné, shodla se Mayová s představiteli EU

Ruská L-39 při akrobacii.
1 4

V Rusku se zřítilo letadlo L-39 české výroby. Piloti se katapultovali

Český lev Štěpánek se rozloučil stylově. Dvakrát porazil Djokoviče

Tenisová paráda se vším všudy. Tak vypadalo rozloučení Radka Štěpánka s profesionální kariérou. Hlavní hvězdou večera byl spolu s ním Novak Djokovič, který stál na druhé straně kurtu ve čtyřhře i dvouhře. V obou případech se radoval český lev.

Nový ministr zahraničí Tomáš Petříček: Budoucnost Česka je v EU a NATO

Nový ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) chce v diplomacii klást důraz na lidská práva. Česká zahraniční politika také podle něj musí pokračovat v kurzu přijatém po roce 1989, protože je jediný správný. Ke členství Česka v Evropské unii neexistuje reálná alternativa a NATO je pilířem obrany a bezpečnosti země, řekl dnes ministr v prvním veřejném projevu po nástupu do funkce na akci, kterou uspořádala Asociace pro mezinárodní otázky (AMO).

Baník má nového hlavního partnera. Smlouva je víceletá

Fotbalový Baník Ostrava nesbírá v letošní sezoně úspěchy jen na poli sportovním. Ve čtvrtek klub oficiálně oznámil jméno nového hlavního partnera. Je jím Škoda Vagonka.

Papež František je nakloněný návštěvě Severní Koreje. Vyslyší Kimovo pozvání

Papež František naznačil, že by mohl navštívit Severní Koreu. Pozvání severokorejského vůdce Kim Čong-una mu ve čtvrtek během soukromé audience ve Vatikánu předal jihokorejský prezident Mun Če-in, který je sám katolík.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT