Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lídr KDU-ČSL Bělobrádek: Budeme pro zrušení II. pilíře penzijní reformy

Praha /ROZHOVOR/ - Lidovci si během víkendu zvolí vedení, které je má po pětileté přestávce přivést zpátky do sněmovny. Jejich lídr, šestatřicetiletý Pavel Bělobrádek, působí odhodlaně. Stejně jako jeho známý předchůdce Josef Lux, pochází z východních Čech, Lux byl zootechnik, Bělobrádek je veterinář. Oba ztělesňují to, co je lidovcům vlastní – klidnou sílu. Bude důležité, zda se po volbách v roce 2014 přikloní k levici, či pravici.

8.6.2013 332
SDÍLEJ:

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.Foto: DENÍK/Martin Divíšek

Česká republika má za sebou dramatický týden. Jak se podle vás zvládají letošní povodně?
Lokálně samozřejmě mohlo dojít k nějakým pochybením, celkově se ale dá říct, že díky zkušenostem z předchozích let a prověření integrovaného záchranného systému se záplavy zvládají poměrně dobře.

Plyne z jejich průběhu hlavní poučení, že by se nemělo otálet ani den a tam, kde je to nutné, okamžitě začít stavět hráze, aby už příště nebyly další Zálezlice?
Problém je v tom, že je sice vytipováno přes 200 lokalit, kde by se takto měla voda zadržovat, ale kdykoli se má sáhnout na něčí půdu nebo nemovitost, nastává velké zdržení či zastavení stavební činnosti. Tady je nutné postupovat velmi citlivě. Proto se hlavně musí ovlivňovat retenční schopnost krajiny, stavět menší hráze, regulovat výsadba lesů a starat se o ekologickou stabilitu krajiny.

Krizové okamžiky prověřují 
i schopnosti politických lídrů. Ukazuje se, že levicoví hejtmani včetně komunistického Oldřicha Bubeníčka v Ústeckém kraji po organizační stránce uspěli. Nepotvrdilo se, že když o něco jde, politika jde stranou a záleží hlavně na kvalitě lidí?
Shodou okolností jsem před několika měsíci dokončil další studium závěrečnou prací 
o řízení krajů při povodních. Mohu tedy říct, že rozpracování metodik a vhodných řešení, fungování štábů, spolupráce jednotlivých složek je už na takové úrovni, že i politik bez perfektních odborných znalostí se dokáže zorientovat a zapojit správné lidi. Na politické příslušnosti hejtmanů, primátorů a starostů tedy až tak nezáleží.

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.Ptám se vás záměrně, protože lidovci se v současnosti snad nejhlasitěji vymezují proti spolupráci s KSČM. Není to i ve světle aktuální zkušenosti s povodněmi poněkud zpátečnické?
Určitě ne. Extremistické strany, ať už to jsou komunisté, nebo neonacisté, podle nás do klíčových exekutivních funkcí nepatří.

Až na to, že radikálně nacionalistickou Dělnickou stranu Nejvyšší správní soud jako stranu extremistickou zrušil, o KSČM vůbec nejednal. Vláda totiž podobnou žalobu raději vzdala předem.
Něco jiného je zrušení 
a něco jiného konstatování, že je to strana nesystémová 
a protidemokratická. Jestli někdo odkazuje na Komunistický manifest, tak to nelze akceptovat. Je také nutné se podívat, co reprezentanti KSČM dělali v době totality 
a jak se k ní postavili. My jsme podporovali protesty, které se týkaly postů krajských radních pro školství. Pro nás je nepřijatelné, aby je zastávali lidé, kteří popírají některé skutečnosti a aktivně se podíleli na šikanování, zavírání a střílení lidí.

Tomu rozumím. Co s tím ale měla společného jihočeská radní pro školství Vítězslava Baborová, která celý život učila děti matematiku a fyziku?
Byla zvolena za stranu, která měla tyto věci na triku. Já jsem měl na základní škole také vynikající učitele, kteří byli v KSČ, to ale neznamená, že bych si přál, aby řídili krajské školství.

Co uděláte, když po volbách budou lidovci jazýčkem na vahách, který rozhodne o podobě příští vlády a hlavně o tom, zda vznikne kabinet podporovaný komunisty, nebo bude pokračovat pravice?
To, že nemůžeme být 
v žádné vládě s komunisty ani v koalici závislé na jejich hlasech, je axiom, z něhož nemůžeme ustoupit. Jediný takový pokus byl v roce 2006, kdy Miroslav Kalousek vyjednal s Jiřím Paroubkem menšinovou vládu za podpory KSČM, a stálo ho to křeslo předsedy lidovců. V naší straně jsou desetitisíce lidí nebo jejich potomků, kteří byli za minulého režimu zavíráni, vyhazováni z práce, nemohli studovat. Takže pro nás jsou takové úvahy nepřijatelné.

Takže raději s ODS a TOP 09?
Takhle já to neberu. Pro nás je důležité realizovat vlastní program, podle toho budeme hledat koaliční partnery. Je evidentní, že s komunisty žádnou shodu najít nemůžeme. S ostatními stranami je to představitelné, ale klidně může nastat i varianta, že se nedohodneme a zůstaneme v opozici. Skutečně nechci dělat jazýček na vahách, lidovci tu nejsou od toho, aby umožnili jiným stranám realizovat jejich program.

Vůči vládě ČSSD tolerované komunisty byste tedy uplatňovali nulovou toleranci?
Nulová tolerance je hloupá snaha polarizovat společnost víc, než je nezbytně nutné. Když bude na stole dobrý návrh, podpoříme ho, ať ho vznese kdokoliv.

S levicí se shodujete v jedné zásadní věci a tou je kritika vládní důchodové reformy. Přicházíte 
s návrhem, aby se do průběžného prvního pilíře odvádělo nejen víc procent než dnes, ale hlavně odstupňovaně podle počtu dětí.
Fakt, že se shodujeme s levicí na kritice současné vlády, není otázka levicového nebo pravicového přístupu, ale zdravého rozumu. Kritika také neznamená, že máme shodné názory na řešení. Co se týká důchodového systému, myslíme si, že míra zohlednění zásluhovosti nemá být dána jen výškou platu, ale také tím, jak dobře plátci pojištění své děti vychovávají.

Jak proboha tohle chcete zjišťovat a určovat tak odvodové procento penzijního spoření?
Například podle toho, zda děti chodí do školy a pak pracují. Chceme zohlednit, že rodiče, kteří se dobře starají o své děti, budou mít nižší odvody. Kdo takto bude pečovat o jedno dítě, měl by odvod stejný jako dnes, tedy 28 procent, kdo o dva a více potomků, měl by ho nižší. Lidé, kteří nemají děti, by ho měli nejvyšší, počítáme s 31 procenty. Bylo by to podmíněno nejen tím, že děti chodí do školy a jsou správně vychovávány, to je otázka sociálního systému, který by to musel kontrolovat…

Spíš – jak by asi řekl Miroslav Kalousek – nepřípustného sociálního inženýrství.
Jestli děti chodí do školy, nebo končí v pasťáku, není otázka sociálního inženýrství.

Život ale není černobílý, můžete být skvělý rodič, ale něco se zvrtne a dítě skončí ve výchovném zařízení.
To se nedá nic dělat, rodičům to nikdo nevyčítá, ale pokud o děti pečují, dostanou úlevy, když se postarat nemůžou, nebudou na ně mít nárok. Druhá věc je, že dospělé pracující děti pak budou moci dvě procenta ze svého spoření posílat rovnou rodičům. Tím se zohlední, že byly dobře vychovány.

Nejvíc by se vaše změna týkala rodin se dvěma dětmi, jejichž rodiče by odváděli jen 25 procent. Neznamenalo by to obrovský propad na důchodovém účtu?
Máme spočítané, že by to přineslo přebytek sedm miliard. Musíte si uvědomit, že spousta lidí má první dítě až po třicítce. Do té doby by odváděli víc. Náš princip není dávat lidem peníze na ruku, ale nabídnout jim nižší daně ve chvíli, kdy si zakládají rodiny, berou hypotéky na bydlení a potřebují finance nejvíc.

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.Kdyby se tedy po příštích volbách hlasovalo o zrušení druhého pilíře, tedy soukromého nevypověditelného spoření, byli byste pro?
V současné době nevidíme jeho reformovatelnost, takže ano. Lidé by o peníze samozřejmě nepřišli. Poměrná částka, která byla vyvedena ze solidárního průběhového pilíře, by se tam vrátila a to, co ušetřili navíc, by se převedlo do třetího pilíře. Nevýhodou druhého pilíře je, že lidé s nižšími a středními příjmy nemají tolik peněz, aby si je mohli ukládat v zákonem dané výši. Navíc nevíme, co se stane za deset, natož 40 let. Reforma ODS a TOP 09 řeší následky, nikoliv příčiny. My si nemyslíme, že by se sociálně inženýrsky měly matky uplácet, aby rodily. To by pak možná rodily i ty, které toho společnosti moc nepřinášejí. Nechceme ale, aby se rodiny, jež děti řádně vychovávají, musely rozmýšlet kvůli stokorunám, jestli je pro ně finančně únosné mít druhé či třetí dítě.

Proto chcete snížit dolní sazbu DPH na pět či deset procent?
Ano. Demografický deficit vidíme jako velký národohospodářský problém. S poklesem porodnosti ubývá plátců do důchodového, zdravotního a sociálního systému. Proto se domníváme, že věci sloužící dětem, jako jsou pleny, dětská strava, hračky, oblečení, by měly mít nulovou sazbu DPH, což by se muselo prosadit na evropské úrovni. Mohlo by se to stát tématem voleb do Evropského parlamentu. Pomohlo by ale i to, kdyby se DPH na tyto věci a také na léky, potraviny, knihy a tištěná média snížila na deset procent.

Máte dost odborníků, kteří by si s tak zásadními problémy dokázali poradit?
Mezi našimi třiceti tisíci členy je určitě dost odborníků, my se ale nebráníme oslovit lidi mimo KDU-ČSL. Jsem připraven naše kandidátky otevřít lidem z odborné veřejnosti. Koneckonců i tato vláda udělala ministrem školství nestraníka a uznávaného odborníka Petra Fialu, což byl správný krok.

Mimochodem, povede některou z vašich kandidátek Zuzana 
Roithová?
Ne, již nechce do sněmovny ani Evropského parlamentu kandidovat. My bychom o to stáli, ale ona si chce odpočinout. Jsou tady ale jiní zkušení harcovníci, a jak už jsem řekl, nestraničtí odborníci.

Církvím se vrací majetek v hodnotě 75 miliard a finanční náhrada ve výši 59 miliard plus inflační příplatek. Nebylo by žádoucí, aby právě ji věnovaly na obnovu země po záplavách?
Zásadní nepochopení je 
v tom, že jenom vrátit majetek nestačí. Značná část se ho totiž nevydává, v budovách jsou mateřské školy, domovy důchodců, silnice – za ně je ona finanční kompenzace. A také za to, že stát časem nebude církvím a náboženským společnostem vyplácet na platy duchovních ani korunu. Doba, kdy si Josef II. udělal z církve úřednický aparát, konečně skončí. Půjde o skutečnou odluku státu a církve.

Jenže bude trvat 17 let, než přestane výplata mezd duchovním, finanční kompenzace se dokonce potáhne na 30 let.
Na jednorázové odškodnění stát samozřejmě nemá, ale v konečném součtu na tom vydělá. Uvědomme si například, že časem by se jinak 
o státní příspěvek mohla přihlásit každá nová církev, muslimové a další. Peníze, které církve budou dostávat, se navíc nemohou projíst. Ty budou sloužit ke zhodnocení, budou se muset investovat, aby nesly zisk. To není tak, že dostanete 30 miliard, dáte je na platy duchovních a za sto let nebudete mít nic.

Je ale posláním církve kapitálově investovat?
Co má tedy dělat?

Jít mezi lid a kázat slovo Boží.
Na to ale potřebujete peníze, stejně jako na školství, na dobročinnost. Uvědomte si, že Charita ČR, kterou zřizuje katolická církev, je největším poskytovatelem sociálních služeb, zaměstnává 20 tisíc lidí. Církev nejsou jen nějací zvláštní pánové chodící po kostele, ale i lidé pracující
v hospicích, LDN, nízkoprahových centrech. Církevní gymnázia patří ke špičce. To vše potřebuje peníze. Samozřejmě ale rozumím tomu, že většinová společnost by ocenila, kdyby jejich část viditelně skončila v sociálních či zdravotních projektech.

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.PAVEL BĚLOBRÁDEK• Narodil se 25. prosince 1976, absolvoval Fakultu veterinární hygieny a ekologie Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně, Vysokou školu CEVRO Institut, Liberálně-konzervativní akademii a postgraduální MPA program.
• Od roku 2010 je předsedou KDU-ČSL, na tento post kandiduje i nyní.
• Je zastupitelem Náchoda a od roku 2012 členem zastupitelstva Královéhradeckého kraje.
• Je ženatý, má syna Josefa.

Autor: Kateřina Perknerová

8.6.2013 VSTUP DO DISKUSE 332
SDÍLEJ:

SERVIS


Pneuservisy jedou na sto procent
37

Zimní sezona motoristů je tu. Jen výměna pneumatik ale není všechno

Andrej Babiš
AKTUALIZOVÁNO
9

Ustojí Babiš hlasování o nedůvěře? Vondráček svolal schůzi na pátek

Německo přitvrzuje. Vrahům arabského novináře chce zakázat vstup do Schengenu

Německo hodlá znemožnit 18 občanům Saúdské Arábie, podezřelým z vraždy novináře Džamála Chášukdžího na půdě konzulátu v Istanbulu, vstup na území Schengenského prostoru. V pondělí o tom informoval německý ministr zahraničí Heiko Maas.

Na Marsu byla voda v kapalném formě mnohem déle. Kaňony vyhloubily záplavy

Hluboké kaňony, údolí a krátery na povrchu Marsu vznikly díky rozsáhlým záplavám, trvdí vědci. Voda v kapalném stavu se tak na rudé planetě vyskytovala možná ještě miliardu let poté, kdy se odborníci domnívali, že zmizela. Povrchová voda proto měla významný dopad na formování dnešní podoby Marsu.

Muž propíchal pneumatiky sedmi autům. Letošní rekord, hlásí policie

Propíchané pneumatiky u sedmi aut. Takový pohled se naskytl jednomu z místních v neděli ráno na parkovišti v brněnské Bulínově ulici naproti Sono Centru. Po vandalech, kteří mají zničená kola na svědomí, nyní pátrá policie.

Nemám důvod slyšet záznam vraždy saúdskoarabského novináře, prohlásil Trump

Americký prezident Donald Trump si nehodlá poslechnout audiozáznam zachycující vraždu saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího. Záznam Spojeným státům a dalším zemím poskytlo Turecko. Chášukdží byl zabit začátkem října na saúdskoarabském konzulátu v tureckém Istanbulu a jeho tělo se dosud nenašlo.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT