Senát, kde má sociální demokracie většinu, čeká schvalování Klausova kandidáta na ústavního soudce. Prezidentem navržený předseda Městského soudu v Praze Jan Sváček ale při jednání ve výborech horní komory neuspěl, a jeho naděje tak zřejmě nejsou velké. Odpovědi na dotaz ČTK, zda se jednalo v Lánech i o Sváčkovi, se Sobotka vyhnul.

"Pokládám za důležité, aby byl pan prezident přímo informován o názorech nejsilnější opoziční strany na to, co se v naší zemi děje, na jednotlivé kroky vlády v domácí i zahraniční politice,“ uvedl předseda strany Sobotka později v tiskovém prohlášení.

Deník Právo, který na setkání upozornil, dnes uvedl, že jmenování Sváčka bylo klíčovým tématem schůzky. Senát jako celek má o kandidatuře rozhodnout za týden, 8. února.

Sváček by měl podle Klause v týmu ústavních soudců nahradit místopředsedkyni soudu Elišku Wagnerovou, které v březnu končí mandát. Ústavní soudce jmenuje prezident se souhlasem Senátu na dobu deseti let. Letos v červnu skončí mandát ještě soudci Františku Duchoňovi, příští rok hned osmi soudcům včetně předsedy soudu Pavla Rychetského.

Na Ústavní soud jako garanta ústavnosti se mohou za určitých podmínek obracet skupiny zákonodárců, prezident, ale také občané. Ústavní soudci mohou mimo jiné rozhodnout o zrušení zákonů nebo jejich jednotlivých ustanovení, pokud dospějí k závěru, že jsou v rozporu s ústavním pořádkem. Rozhodnutí Ústavního soudu jsou závazná pro všechny soudy i státní orgány.