Starostové a primátoři jsou lidem nejblíž, proto se také 
o obecní hlasování zajímají vůbec nejvíc. Obsazení radnic je proto nejprůkaznějším testem důvěryhodnosti. V tomto ohledu dlouhodobě ztrácejí kandidáti oblečení ve stranických dresech, které válcují nezávislí. Je to také jeden z důvodů, proč se hnutí STAN vedené Petrem Gazdíkem rozhodlo usilovat o přízeň občanů samostatně, bez centrálního partnera TOP 09. „Nikdy jsem záměr jít do komunálních a krajských voleb samostatně bez STAN nepokládal 
za ideální. Byl to ale kategorický požadavek Starostů a nezávislých, takže to respektuji. Tam, kde se ovšem budeme schopni domluvit, podporoval bych jedinou kandidátku, což platí i v Praze," řekl Deníku první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Jedna chyba za druhou

Právě hlavní město je tentokrát baštou bez hradeb zbudovaných z nadšení pravicových fanoušků. Primátor Tomáš Hudeček (TOP 09) je vnímán jako dočasný náhradník, který dělá jednu chybu za druhou. Druhý eventuální lídr TOP 09 Jiří Vávra je naprosto nevýrazný, není tudíž divu, že z vedení Schwarzenbergovy formace zaznívá skepse.

„Ideální jedničkou pro Prahu není ani jeden z nich," nechal se slyšet člen vedení, který nechtěl být jmenován.

Pošmourno je také v ČSSD, která v metropoli výrazně zabodovala jen před čtyřmi roky, kdy kandidátku vedl Jiří Dienstbier. Ve hře je šéf FN Motol Miloslav Ludvík, jenž se ale do politického angažmá příliš nehrne. Na obzoru se totiž rýsuje i jiná výzva, která souvisí s možným vedoucím postem spojených nemocnic Na Homolce a Motol. Do role favorita se tak dostal Jan Kasl, bývalý primátor za ODS, který zakotvil v Babišově ANO. Zdá se, že ODS proti tomuto esu marně hledá kartu podobné váhy. Dokonce pošilhává po Bohuslavu Svobodovi, jenž loni o primátorský post přišel.

Zdravý rozum

Praha ovšem zdaleka není jediným neuralgickým bodem. Lidé určitě budou strany trestat za úlety typu zrušení Činoherního studia v Ústí nad Labem. Koneckonců primátor Teplic Jaroslav Kubera (ODS), jenž chce dobýt radnici už počtvrté za sebou, okamžitě vycítil příležitost a slavnému souboru nabídl útočiště ve svém městě. Někdy je zdravý rozum nad všechny složité konstrukce. Ten osvědčuje 
i vedení hnutí ANO.

Nehodlá obsadit všechny kandidátky, protože by nemohlo zaručit kvalitu. „Většina aktivních funkcionářů našeho hnutí se dostala do sněmovny nebo je ve vládě, takže tam vzniklo personální vakuum, které řešíme. Chceme hnutí konsolidovat. Principiálně jsme řekli, že kandidátky pro komunální volby budeme stavět jen tam, kde budeme mít kvalitní lidi, nebude to plošně," přiznal předseda hnutí ANO Andrej Babiš.

Ostravská ČSSD zlikvidovala vlastního primátora

O stranické vlnění pod povrchem se bude muset zajímat i Bohuslav Sobotka. Po oslabení Ostravy, kde ČSSD zlikvidovala vlastního primátora, který na ni dává žalobu, je dusno i v Jihomoravském kraji. Hejtman Michal Hašek, který tu má velký vliv, se potýká s údajným materiálem analytiků z FAÚ, který ho viní z rozdávání neoprávněně vysokých prémií. Michal Hašek to označil za podvrh, který ho má zkompromitovat. Výši odměn pro exvedoucí svého sekretariátu Šárku Rouzkovou ovšem nezveřejnil.

„Nejlepší je jít s kartami ven," řekl novinářům předseda Senátu, sociální demokrat Milan Štěch. Dokonce by se přimlouval za stranické usnesení, které by uvedlo, že kdo podobné pochyby transparentně nevyvrátí, musí odejít ze všech funkcí.

Radost partajnímu vedení nedělá ani brněnský primátor Roman Onderka. Zesměšnil se zablokováním facebookového profilu skupiny Žít Brno a nyní je terčem opoziční kritiky kvůli náplni do hodin, jež nechal postavit na náměstí Svobody. Onderkovy kuličky se tak mohou Bohuslavu Sobotkovi nepěkně vymstít.