Trmický lihovar přitom právě dokončil řadu opatření. Ty mají ukončit nejen neustálé problémy se zápachem, ale i hlukem.

Na začátku ledna prodloužil stavební odbor trmické radnice do konce letošního dubna lihovaru zkušební provoz. Získal ho jen za předpokladu, že splní řadu podmínek. Zejména problémy s nepříjemným zápachem zatím ale podnik neodstranil.

„Přijeďte dneska do Trmic a ucítíte to všude. Je to docela silná koncentrace,“ řekla v pondělí trmická starostka Jana Oubrechtová. Podle ní začaly v posledních týdnech opět přibývat stížností obyvatel.

Potvrdila to i ředitelka ústecké pobočky České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Jana Moravcová. „O občasném zápachu informace máme,“ uvedla Moravcová.

Mluvčí lihovaru Milan Křivohlavý tvrdí, že se podstatná část problémů v technologii odstranila. První fázi opatření dokončil podnik letos do 15. ledna. O několik dní později byla inspekce v trmickém lihovaru na kontrole. „Věci, které měli realizovat, splnili. Jaký vliv to bude mít na výrobu a zápach, se bude vyhodnocovat postupně,“ řekla Moravcová.

Moravcová dodala, že podnik v Trmicích má do konce února dokončit další fázi opatření, které by měly odstranit problémy v technologii. Na příští týden má inspekce i stavební odbor trmická radnice naplánovanou v lihovaru další kontrolu.

Podnik musí odstranit i problémy s hlukem. Lihovar předložil letos na začátku ledna ústecké krajské hygienické stanici návrh konkrétních protihlukových opatření. Jednodušší věci, jako například izolaci potrubí, dokončil do 15. ledna. Technicky složitější úpravy měly být hotovy do 20. února.

Roman Šťastný z ústecké krajské hygienické stanice uvedl, že lihovar téměř všechna opatření dokončil. Podniku podle něj chybí už jen nainstalovat protihlukovou fólii na menší čerpadlo. Lihovar si jí objednal, firma mu ale fólii zatím nedodala. „Tuto věc by měli dokončit do konce tohoto týdne,“ řekl Šťastný.

Křivohlavý uvedl, že protihluková opatření stála lihovar asi půl milionu korun. „Zhruba deset těch nejdůležitějších si přijde krajská hygienická stanice začátek března zkontrolovat,“ podotkl Křivohlavý.

Podle Šťastného však půjde v těchto dnech jen těžko zjistit, jestli lihovar problémy s hlukem odstranil. „Venku nejsou v současné době splněny ideální podmínky k měření,“ uvedl Šťastný.

Lihovar se podle Křivohlavého zatím nerozhodl, jestli požádá o trvalý provoz nebo budu chtít prodloužit současný provoz zkušební. Vše je prý odvislé od výsledků různých měření, kterými si podnik v nejbližší době projde.

Na podzim loňského roku se podepsalo devět set lidi pod petici, jenž měla zastavit trmický podnik, aby dál vypouštěl nesnesitelný zápach. Lihovar si za bezmála 1,5 miliardy korun nechaly postavit Vodohospodářské stavby Teplice.