Jeden ze symbolů polistopadového uspořádání v České republice padl. Vláda včera rozhodla o prolomení těžebních limitů v severních Čechách, které těžařům odolávaly čtvrt století. Nutno podotknout, že se vláda domluvila na šetrnější formě prolomení hranic těžby, než plánovalo ministerstvo průmyslu a obchodu. Přesto některé organizace upozorňují, že Česká republika zařadila zpátečku, protože vyspělé země těžbu uhlí spíše utlumují.

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) ale mohl být po výjezdním zasedání v Ústí nad Labem mírně spokojený. „Jsem rád, že po letech, kdy byl problém těžebních limitů neustále odsouván, se této vládě podařilo udělat zásadní krok a zajistit uhlí pro české teplárenství," uvedl Mládek.

Včerejší rozhodnutí se týká povrchového lomu Bílina, jehož majitelem jsou Severočeské doly, člen energetické skupiny ČEZ. „Těžební limity na dole ČSA zatím zůstávají zachovány. Sám budu mít lepší spánek, pokud se ukáže, že uhlí z této lokality nebudeme vůbec potřebovat. Závisí to zejména na rozvoji jaderné energetiky, obnovitelných zdrojů a naplňování státní energetické koncepce," doplnil Mládek.

Klidnější spánek by mohli mít i obyvatelé žijící v okolí Bíliny, tedy v Mariánských Radčicích a Braňanech. Ministr totiž původně navrhoval variantu, kdy by se těžba měla přiblížit na 330, respektive na 170 metrů daleko od prvního stavení. Vláda tuto hranici stanovila na půl kilometru od prvních domů, jak to navrhl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Uhlí do tepláren

Kabinet tak majitelům lomu zpřístupnil dalších 100 až 120 milionů tun uhlí, které by mělo putovat především do tepláren. Vláda o prolomení limitů rozhodla jednohlasně. „Jelikož je uhlí národní bohatství, nikoli nějaké privátní firmy, tak chceme jasnou deklaraci, že toto uhlí bude prioritně využito právě na teplárenské provozy. To chceme zakomponovat do vládního usnesení," řekl po jednání kabinetu ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Rozhodnutí už přivítalo Teplárenské sdružení ČR. Vláda podle něho dala 
650 tisícům domácností jistotu, že budou dostávat i nadále levnější teplo z hnědého uhlí. Ředitel sdružení Martin Hájek ale upozornil, že u prolomení limitů nelze zůstat. „Je potřeba co nejrychleji nastartovat rekonstrukci tepelných sítí, což by snížilo poptávku po uhlí," řekl ředitel. Na výrobu tepla se v roce 2014 spotřebovalo šest milionů tun hnědého uhlí, což byla přibližně šestina z více než 35 milionů tun spotřeby hnědého uhlí v energetice České republiky.

Kompromis se však líbí jen málokomu. Třeba odboráři, kteří požadovali úplné prolomení těžebních limitů, si myslí, že posunutí těžby na novou hranici je nedostatečné. Vláda to schytala i od Svazu průmyslu a dopravy ČR, který rovněž prosazuje úplné prolomení limitů. „Rozhodnutí vlády nemusí zajistit energetickou bezpečnost České republiky a je postaveno na předpokladech, které se naplnit nemusí," varoval ve svém prohlášení svaz.

Jenomže včerejší rozhodnutí by mohlo mít i právní důsledky vůči České republice. Prolomením limitů v Bílině by mohlo Česko porušit závazek, který přijalo před pěti lety v mexickém Cancúnu. Tehdy se vlády zavázaly, že nevypustí takové množství skleníkových plynů, které by způsobilo zvýšení teploty o dva stupně Celsia. Součástí takového opatření je i ponechat v zemi určitý podíl fosilních paliv. Prolomením limitů ale podle vědců 
z Akademie věd ČR Česko tento podíl překročí. „Uvažovat 
o tom, že se z českých ložisek vytěží i uhlí, o němž dříve bylo rozhodnuto ponechat ho pod zemí, je z hlediska ochrany klimatu absurdní," uvedli vědci.

Česká vláda prý zařadila zpátečku

Před soudem kvůli tomu už skončila nizozemská vláda, která podle tribunálu v Haagu „vědomě přispěla" k prolomení mezinárodního závazku dvou stupňů.

Česká vláda vůbec podle Aliance pro energetickou soběstačnost zařadila zpátečku. Zatímco v řadě vyspělých zemích těžbu uhlí spíše utlumují, v Česku se bude rozšiřovat. „Z pohledu moderní energetiky a především ochrany klimatu rozšíření dolů na Bílině nedává smysl. USA, Čína nebo Švédsko budou v následujících letech usilovat o snížení emisí, Česko půjde po rozhodnutí vlády zcela opačným směrem," vysvětlil výkonný ředitel aliance Martin Sedlák.

Majitel lomu Bílina, kterým jsou Severočeské doly, potažmo ČEZ, v současné době zaměstnává 3000 lidí. Mluvčí těžební firmy předpokládá, že prolomením limitů by příštích 40 let mohlo v místě najít práci 5000 lidí.

Doly na severu