Jako hlavní důvod uvedla vysokou nezaměstnanost v regionu, které by útlum těžby uškodil. Zároveň jde podle členů kabinetu o zdroje, na kterých jsou závislé nejen teplárny, ale i samotní obyvatelé. Žádné domy se ale bourat nebudou. Limity pro lom ČSA stále platí.

Vláda nakonec schválila variantu, kterou navrhl ministr životního prostředí Richard Brabec. Ta počítá s tím, že dojde k postupnému utlumení těžby na lomu ČSA Severní energetické podnikatele Jana Dienstla. Budoucí vlády se ale budou moci k rozhodnutí o ČSA vrátit.

Minimálně 500 metrů od obcí

K usnesení byla přidána podmínka hnutí ANO, které požadovalo, aby u Bíliny byly limity vzdáleny minimálně 500 metrů od obcí. To proto, aby se nezhoršily podmínky bydlení, jak ráno řekl ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš.

Brabcova varianta mimo jiné obsahuje i to, že do příštího roku připraví program rozvoje pracovních příležitostí v Ústeckém kraji. S prolomení limitů na lomu Bílina počítaly i oba návrhy, které dnes předkládal vládě ministr průmyslu Jan Mládek.

Zelení jsou rozhořčení

"Jsem hluboce zklamán přístupem vlády k otázce těžebních limitů. Česká vláda jednoznačně obětovala občany Ústeckého kraje kvůli vlastní neschopnosti postavit se k energetickým výzvám čelem. Hanba," reagoval na rozhodnutí vlády Jiří Škoda, předseda Strany zelených v Ústeckém kraji. 

Důl Bílina provozují Severočeské doly, další těžba tam neohrožuje lidská obydlí. S posunutými limity by těžaři z dolu mohli získat dalších 100 milionů tun uhlí. Důl zaměstnává přímo 3 000 lidí a v dalších navazujících profesích pracuje zhruba 6 000 až 7 500 osob.

Podle studie Karlovy Univerzity však prolomení zvýší škody na životním prostředí a zdraví lidí o deset miliard korun.