„Je to neskutečné. Emoce se mnou šijí, je to nádhera. Kdyby mi někdo řekl, že vyhrajeme celostátní kolo, tak mu odpovím, že je to jen sen,“ řekl rozesmátý starosta Lipové Pavel Svoboda přímo z Luhačovic.

Lipová si s sebou přivezla i vlastní fan klub, na jih Moravy totiž vyjel ze Šluknovska plný autobus Lipovských. „Je to ocenění pro všechny z Lipové za jejich práci, za to, o co se společně snažíme. Právě pro ty lidi jsem za vítězství rád,“ dodal Pavel Svoboda s tím, že vítězství ve Vesnici roku Lipovou posune v rozvoji zase dál. A nejen ji, ale všechny obce v Ústeckém kraji.

Druhé místo patří obci Ratiboř ze Zlínského kraje. Na pomyslném třetím stupni vítězů se umístila obec Libovice ze Středočeského kraje. Udělen byl taktéž titul Cena veřejnosti. Ocenění získala obec Sobíňov z kraje Vysočina. Koláčovou cenu získala obec Lozice z Pardubického kraje.

Lipová s Jiřetínem pod Jedlovou jsou jediné dvě vesnice z Ústeckého kraje, které dokázaly vyhrát i celostátní finále. V tom většinou slaví úspěch vesnice z východní části země.

Finanční odměna a vůz Škoda Scala 

Stejně jako s vítězství v krajském, tak i s vítězstvím v celostátním kole je spojena finanční odměna, kterou Lipová využije na další svůj rozvoj. „Vítěz a nositel titulu Vesnice roku 2019 získá finanční odměnu formou dotace ve výši až 2,6 milionů korun od Ministerstva pro místní rozvoj a od partnera soutěže vůz Škoda Scala,“ uvedl mluvčí Ministerstva pro místní rozvoj Vilém Frček.

Do letošního jubilejního 25. ročníku soutěže se přihlásilo 206 vesnic. Nejvíc přihlášených bylo z Jihočeského kraje, a to 25, naopak nejméně, celkem pět, z kraje Moravskoslezského.

Soutěž byla poprvé vyhlášena Spolkem pro obnovu venkova ČR v roce 1995 pod názvem Soutěž o nejzdařilejší program obnovy vesnice. Od roku 1996 je jedním z vyhlašovatelů Ministerstvo pro místní rozvoj ČR a Svaz měst a obcí ČR. Ministerstvo zemědělství se mezi vyhlašovatele dvoukolového klání připojilo v roce 2007.