Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lisabonská smlouva projde možná už dnes. I přes odpor komunistů a části ODS

Praha - Vládě teče do bot, a tak neváhá využívat vstřícnosti komunistů. Podle rebelujících poslanců ODS Vlastimila Tlustého či Juraje Ranince se tak děje stále častěji.

17.2.2009 4
SDÍLEJ:

Lisabonská smlouva opět ve sněmovněFoto: DENÍK/Ivars Gravejs

„Když se ODS vrámci nefunkční koalice obrací ke komunistům, je to důkaz úplného konce. Jde o poslední fázi agónie této vlády,“ řekl Deníku Tlustý. Nejde ale o nic převratně nového. ODS má například letité usnesení, které přikazuje odebrat licenci těm místním sdružením, jejichž členové sedí vobecních radách skomunisty. Dodnes ho neuskutečnila zhruba v65 místech. Poslanec Marek Benda míní, že život tenhle příkaz překonal, neboť plynová přípojka není věc ideologie, ale nezbytné denní potřeby.

V úterý se prokáže, do jaké míry aliance stran zopačného politického spektra funguje vdaleko zásadnějších otázkách. Členové dolní komory budou opětovně jednat o Lisabonské smlouvě. ODS podmiňuje její ratifikaci přijetím změny jednacího řádu, která by znemožnila předávat do Bruselu jakékoli pravomoci bez souhlasu sněmovny a Senátu. KSČM zase trvá na tom, aby se k textu vyjádřili lidé vreferendu. Tento návrh prošel do 2. čtení díky hlasům několika poslanců ODS. „Lisabonská smlouva významně pozměňuje přístupový dokument, lidé by proto o ní měli rozhodnout hlasováním,“ míní šéf poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik. Trvá na tom, že nejde tedy o žádnou pomoc ODS. „Občanští demokraté patří knašim rozhodujícím politickým protivníkům, nemáme žádné programové průniky, neexistuje sebemenší důvod pro spolupráci,“ dušuje se Kováčik.

Jak projeví Langer vděk?

Jeden by se ale možná našel. Když minulý týden komunisté pomohli ministru vnitra schválit komplexní zákon o základních registrech, Ivan Langer jim poděkoval. A dodal: „Dokáži být vděčný a ty, kteří si to zaslouží, také za jejich práci odměnit.“ Podobný vděk by se například mohl projevit ve chvíli, kdy bude kabinet posuzovat podnět senátní komise na zrušení KSČM. Tlustý tuto možnost připouští: „Poslední fázi své agónie chce vláda prodloužit za každou cenu, takže nevylučuji nic.“ Naopak místopředseda poslaneckého klubu ODS Jan Bürgermeister soudí, že je to čistá spekulace. „O rozpuštění KSČM vůbec nejde. Na levé straně spektra prostě mají komunisté své voliče a je jedno, pod jakým názvem je získávají. Takové téma bylo křešení možná před 18 lety, ne teď,“ řekl Deníku.

ČSSD má komunistům za zlé poplatky

Koalice ovšem využila hlasy poslanců KSČM minulý týden hned dvakrát. Nejprve u ní uspěla sžádostí o vypárování těžce nemocného lidovce Tomáše Kvapila, a to i při hlasování o tak klíčové normě, jakou byl senátní návrh na částečné omezení poplatkového režimu. Sociální demokraté jí to vyčetli, neboť byli přesvědčeni o šanci na protlačení plošného zrušení plateb. „Tohle je to, co by si veřejnost měla pamatovat. Alianci ODS a komunistů,“ hřímal poté místopředseda sněmovny Lubomír Zaorálek. Předseda komunistů Vojtěch Filip mu odvětil, že na rozdíl od ČSSD nikdy neuzavřeli opoziční smlouvu. A podotkl, že je to jeho strana, která na krajské úrovni uzavřela koalice sODS.

„Tam, kde jde ČSSD cestou razantní opozice, má KSČM tendenci dívat se na vládní záměry vlídněji než sociální demokracie,“ reagoval první místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Politolog Jan Kubáček za občasnou shodou komunistů a občanských demokratů ve sněmovně vidí snahu KSČM oslabit pozici Paroubkovy strany. Dělají to u klíčových zákonů, které ale nejsou pro jejich voliče tématem číslo jedna, což je příklad zákona o registrech. Tam se chtějí vymezit vůči ČSSD, předvést se jako vstřícná, slušná levicová strana. Komunisté tím zvyšují svou cenu,“ uzavřel Kubáček.

Kdy poslanci KSČM pomohli ODS

- při prezidentské volbě navrhli Janu Bobošíkovou, nehlasovali pro kandidáta ČSSD a zelených Jana Švejnara (15. února 2008)
- pomohli ODS oddálit hlasování o Lisabonské smlouvě, když prosadili do 2. čtení zákon o referendu kní (6. února 2009)
- při hlasování o plošném zrušení zdravotnických poplatků vypárovali lidoveckého kolegu Tomáše Kvapila, nakonec prošla senátní verze (11. února 2009)
- pomohli ministru Ivanu Langrovi schválit komplexní zákon o základních registrech (13. února 2009)

Autor: Kateřina Perknerová

17.2.2009 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 18 810 Kč

Specialisté analytici, metodici v oblasti politiky firem a veřejné správy Vrchní referent/rada - specialista ESF projektu "Efektivní služby zaměstnanosti", KrP v Plzni. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18810 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Plné znění oznámení o vyhlášení výběrového řízení včetně potřebných formulářů pro podání přihlášky naleznete na https://portal.mpsv.cz/web/upcr-kariera pod příslušným místem pracoviště a č. j. UPCR-2018/2018/26878-78099810., , Posuzovány budou žádosti podané ve lhůtě do 25. března 2018, tj. v této lhůtě zaslané prostřednictvím provozovatele poštovních služeb na adresu sídla organizačního útvaru služebního úřadu: Úřad práce ČR, Krajská pobočka v Plzni, Kaplířova 7, 320 73 Plzeň, nebo osobně podané na podatelnu organizačního útvaru služebního úřadu na výše uvedené adrese. Žádost lze podat rovněž v elektronické podobě s uznávaným elektronickým podpisem na elektronickou adresu organizačního útvaru služebního úřadu podatelna@pm.mpsv.cz nebo prostřednictvím veřejné datové sítě do datové schránky ID: 6gyzph2. , , Obálka, resp. datová zpráva, obsahující žádost včetně požadovaných listin (příloh) musí být označena slovy: „Neotevírat“, a „Výběrové řízení pod č. j. UPCR-2018/26878-78099810“.. Pracoviště: Úřad práce české republiky - krajská pobočka v plzni, kontaktní pracoviště domažlice, Msgre. B. Staška, č.p. 265, 344 01 Domažlice 1. Informace: Www.portal.mpsv.cz/web/upcr-kariera, .

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Ostatní specialisté a 26 570 Kč

Řídící pracovníci na základních školách ředitel/ka Základní školy a mateřské školy Meclov, příspěvkové organizace. Požadované vzdělání: bakalářské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26570 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kvalifikační předpoklady uchazeče:, Vzdělání a pedagogická praxe podle zákona č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů, délka praxe ke dni podání přihlášky 4 roky, organizační a řídící schopnosti, znalost školské legislativy a souvisejících předpisů, občanská a morální bezúhonnost, dobrý zdravotní stav. Jmenování na vedoucí pracovní místo je na období 6 let., Nástupní plat 26 570,-Kč - 33 930,-Kč (platové zařazení je dle nařízení vlády č. 564/2006 Sb. ve znění pozdějších předpisů ve 12. platové třídě platové tabulky č. 5.) , možnost osobního ohodnocení a příplatků. Plat záleží na dosaženém vzdělání a délce praxe., Obsahové náležitosti přihlášky:, Přihláška - jméno, příjmení, titul, datum a místo narození, místo trvalého pobytu, kontakt, datum a podpis (vhodné uvést e-mail, ID datové schránky, mobil)., Úředně ověřené kopie dokladů o nejvyšším dosaženém vzdělání (diplom a vysvědčení o státní závěrečné zkoušce)., Doklad o celkovém průběhu zaměstnání rozhodném pro výkon pracovního místa ředitele/ky, v souladu s § 5 zákona č. 563/2004 Sb. potvrzený posledním zaměstnavatelem a doklad o délce pedagogické praxe., Životopis psaný vlastní rukou, Návrh koncepce dalšího rozvoje Základní školy a mateřské školy Meclov, příspěvkové organizace (maximální rozsah 5 stran strojopisu formátu A4)., Výpis z Rejstříku trestů (ne starší 3 měsíců) nebo doklad o jeho vyžádání., Čestné prohlášení podle § 4 odst. 3 zákona 451/11991 Sb., ve znění pozdějších předpisů., Lékařské potvrzení o zdravotní způsobilosti uchazeče k výkonu vedoucí funkce (ne starší 2 měsíců)., Písemný souhlas se zpracováním osobních údajů pro účely tohoto konkurzního řízení., , Předpokládaný termín nástupu: 1. 8. 2018 , , Písemné přihlášky do konkurzu doručte nejpozději do 10. 4. 2018 do 13.00 hodin v obálkách označených "KONKURZ ZŠ a MŠ Meclov - NEOTVÍRAT" na adresu:, Obec Meclov , Meclov 137, 345 21 Meclov , Případné dotazy na tel. 602972553.. Pracoviště: Obec meclov - zš a mš, 345 21 Meclov. Informace: Pavlína Kaufnerová, +420 379 428 822,602 972 553.

Výroba - Výroba Montážní dělník 13 500 Kč

Montážní dělníci výrobků a zařízení Operátor výroby, manipulant. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč. Volných pracovních míst: 25. Poznámka: Agenturní zprostředkování - stauner palet s.r.o., Možno též třísměnný provoz nebo turnusy., Nutný telefonický kontakt - 9,00 - 16,30 hod.. Pracoviště: B.f.kontakt plzeň s.r.o. - agenturní zprostředkování stauner palet s.r.o., 345 01 Mrákov. Informace: Jiřina Marková, +420 734 208 512.

Management - Nejvyšší představitelé středních společností a 22 160 Kč

Nejvyšší představitelé středních společností a institucí Ředitel/ka správy soudu. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22160 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce:, 28. pluku 1533/29b, 100 83 Praha 10 - Vršovice, , Požadujeme:, státní občanství ČR, praxe ve vedoucí pozici, samostatnost, pečlivost, spolehlivost, manažerské a komunikační dovednosti, schopnost motivovat a organizovat, trestní a morální bezúhonnost, , Nabízíme:, - 5 týdnů dovolené, - 5 dnů indispozičního volna, - stravenky, - možnosti dalšího osobního rozvoje a vzdělávání, - příspěvky na penzijní připojištění nebo doplňkové penzijní spoření, - příspěvky z FKSP na další kulturní a společenské akce, - jistota stabilního zaměstnání, , K přihlášce k účasti ve VŘ přiložte:, - strukturovaný profesní životopis, - souhlas se zpracováním osobních údajů dle zák. č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů, , Náplň práce:, - zajišťování provozu soudu po stránce hospodářské, personální, materiální a finanční, - zpracování rozpočtu soudu, - zajišťování řádného chodu soudních kanceláří, - provádění metodického a odborného řízení správy soudu, - provádění kontrolní činnosti oddělení správy soudu, - vytváření a schvalování ekonomických rozborů na základě požadavků nadřízených orgánů, - podílení se na vypracování rozvrhu práce soudu, - zadávání veřejných zakázek soudu a jejich vyhodnocování, - vyřizování personálních věcí zaměstnanců, - vyřizování stížností, , Strukturovaný profesní životopis zasílejte na e-mailovou adresu. Pracoviště: Obvodní soud pro prahu 9 - 001, 28. pluku, č.p. 1533, 100 00 Praha 10. Informace: Lukáš Bernat, +420 251 443 243.


Vteřiny dne 19. března 2018
4

Pochyby o dění v Rusku, staronová slovenská vláda a Babišův útok: Vteřiny dne

Zakladatel IKEA Ingvar Kamprad
5

Zakladatel firmy IKEA šokoval švédskou charitu. Odkázal jí 475 miliard

Motoráčky spolknou devět milionů. Bude jezdit "Švestkovka" i ve všední dny?

Krajský úřad Ústeckého kraje i letos podpoří turistické tratě do Zubrnic či přes Středohoří. Dopravu na turistických tratích totiž financuje několika miliony ročně.

Omezování svobod, nulová konkurence. Takové byly ruské volby podle OBSE

Jak uvedla mezinárodní Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), letošní prezidentské volby v Rusku „probíhaly ve velmi kontrolovaném právním a politickém prostředí, v němž byl neustále vyvíjen tlak na kritické hlasy“.

Opavský Kayamba: Kouč Petržela? Toho pána znám už z Baníku, pro mě je to rasista

Pořádně naštvaný byl záložník opavských fotbalistů Joel Kayamba. Vytočil ho výrok zlínského kouče Vlastimila Petržely po nedělním prohraném utkání s Plzní směrem ke konžskému obránci Jonathanu Bijiminemu.

AKTUALIZOVÁNO

Ťien-ming je opravdu stíhaný a ve vedení CEFC končí, potvrdili Číňané Zemanovi

Prezident Miloš Zeman si po mnoha dnech, kdy úřady začaly stíhat jeho poradce a šéfa čínské společnosti CEFC Jie Ťien-minga, ověřil, že dosavadní zprávy byly pravdivé. Potvrdila to dnes prezidentská kancelář.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT