Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lisabonská smlouva projde možná už dnes. I přes odpor komunistů a části ODS

Praha - Vládě teče do bot, a tak neváhá využívat vstřícnosti komunistů. Podle rebelujících poslanců ODS Vlastimila Tlustého či Juraje Ranince se tak děje stále častěji.

17.2.2009 4
SDÍLEJ:

Lisabonská smlouva opět ve sněmovněFoto: DENÍK/Ivars Gravejs

„Když se ODS vrámci nefunkční koalice obrací ke komunistům, je to důkaz úplného konce. Jde o poslední fázi agónie této vlády,“ řekl Deníku Tlustý. Nejde ale o nic převratně nového. ODS má například letité usnesení, které přikazuje odebrat licenci těm místním sdružením, jejichž členové sedí vobecních radách skomunisty. Dodnes ho neuskutečnila zhruba v65 místech. Poslanec Marek Benda míní, že život tenhle příkaz překonal, neboť plynová přípojka není věc ideologie, ale nezbytné denní potřeby.

V úterý se prokáže, do jaké míry aliance stran zopačného politického spektra funguje vdaleko zásadnějších otázkách. Členové dolní komory budou opětovně jednat o Lisabonské smlouvě. ODS podmiňuje její ratifikaci přijetím změny jednacího řádu, která by znemožnila předávat do Bruselu jakékoli pravomoci bez souhlasu sněmovny a Senátu. KSČM zase trvá na tom, aby se k textu vyjádřili lidé vreferendu. Tento návrh prošel do 2. čtení díky hlasům několika poslanců ODS. „Lisabonská smlouva významně pozměňuje přístupový dokument, lidé by proto o ní měli rozhodnout hlasováním,“ míní šéf poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik. Trvá na tom, že nejde tedy o žádnou pomoc ODS. „Občanští demokraté patří knašim rozhodujícím politickým protivníkům, nemáme žádné programové průniky, neexistuje sebemenší důvod pro spolupráci,“ dušuje se Kováčik.

Jak projeví Langer vděk?

Jeden by se ale možná našel. Když minulý týden komunisté pomohli ministru vnitra schválit komplexní zákon o základních registrech, Ivan Langer jim poděkoval. A dodal: „Dokáži být vděčný a ty, kteří si to zaslouží, také za jejich práci odměnit.“ Podobný vděk by se například mohl projevit ve chvíli, kdy bude kabinet posuzovat podnět senátní komise na zrušení KSČM. Tlustý tuto možnost připouští: „Poslední fázi své agónie chce vláda prodloužit za každou cenu, takže nevylučuji nic.“ Naopak místopředseda poslaneckého klubu ODS Jan Bürgermeister soudí, že je to čistá spekulace. „O rozpuštění KSČM vůbec nejde. Na levé straně spektra prostě mají komunisté své voliče a je jedno, pod jakým názvem je získávají. Takové téma bylo křešení možná před 18 lety, ne teď,“ řekl Deníku.

ČSSD má komunistům za zlé poplatky

Koalice ovšem využila hlasy poslanců KSČM minulý týden hned dvakrát. Nejprve u ní uspěla sžádostí o vypárování těžce nemocného lidovce Tomáše Kvapila, a to i při hlasování o tak klíčové normě, jakou byl senátní návrh na částečné omezení poplatkového režimu. Sociální demokraté jí to vyčetli, neboť byli přesvědčeni o šanci na protlačení plošného zrušení plateb. „Tohle je to, co by si veřejnost měla pamatovat. Alianci ODS a komunistů,“ hřímal poté místopředseda sněmovny Lubomír Zaorálek. Předseda komunistů Vojtěch Filip mu odvětil, že na rozdíl od ČSSD nikdy neuzavřeli opoziční smlouvu. A podotkl, že je to jeho strana, která na krajské úrovni uzavřela koalice sODS.

„Tam, kde jde ČSSD cestou razantní opozice, má KSČM tendenci dívat se na vládní záměry vlídněji než sociální demokracie,“ reagoval první místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Politolog Jan Kubáček za občasnou shodou komunistů a občanských demokratů ve sněmovně vidí snahu KSČM oslabit pozici Paroubkovy strany. Dělají to u klíčových zákonů, které ale nejsou pro jejich voliče tématem číslo jedna, což je příklad zákona o registrech. Tam se chtějí vymezit vůči ČSSD, předvést se jako vstřícná, slušná levicová strana. Komunisté tím zvyšují svou cenu,“ uzavřel Kubáček.

Kdy poslanci KSČM pomohli ODS

- při prezidentské volbě navrhli Janu Bobošíkovou, nehlasovali pro kandidáta ČSSD a zelených Jana Švejnara (15. února 2008)
- pomohli ODS oddálit hlasování o Lisabonské smlouvě, když prosadili do 2. čtení zákon o referendu kní (6. února 2009)
- při hlasování o plošném zrušení zdravotnických poplatků vypárovali lidoveckého kolegu Tomáše Kvapila, nakonec prošla senátní verze (11. února 2009)
- pomohli ministru Ivanu Langrovi schválit komplexní zákon o základních registrech (13. února 2009)

Autor: Kateřina Perknerová

17.2.2009 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Pomocnice na mytí nádobí 110 Kč

Hledáme paní na úklid kuchyně, obsluha myčky, úklid stolů, mytí podlahy. Může být cizí národnosti, ale musí hovořit a rozumět česky. Pouze brigádně, ale možnost se domluvit na druhu směn - dny, hodiny- cokoliv.

Služby - Deratizátor, technik v oblasti DDD 30 000 Kč

Deratizátor Do našeho týmu hledáme šikovného deratizátora, technika v oblasti DDD. Práce Po a Pá v příjemném kolektivu rodinné firmy působící na trhu přes 20 let. Požadujeme: zkušenosti s výkonem DDD, spolehlivost, přirozené komunikační schopnosti, řidičský průkaz skupiny B, trestní bezúhonnost, selský rozum, pracovní nasazení a ochotu pracovat. Nabízíme 25 až 30.000 Kč čistého, služební vozidlo, služební telefon pro soukromé účely a další výhody po zkušební době (pravidelné firemní akce).

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 17 960 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci SPECIALISTA DÁVEK SSP A DÁVEK PĚSTOUNSKÉ PÉČE. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 17960 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: SPECIALISTA DÁVEK SSP A DÁVEK PĚSTOUNSKÉ PÉČE, HLAVNÍ NÁPLŇ ČINNOSTI:, - zajišťování agendy při poskytování dávek státní sociální podpory a dávek pěstounské péče, - poskytování poradenství v oblasti dávek státní sociální podpory a dávek pěstounské péče, - zpracování žádostí v aplikaci, vyhodnocování nároku na dávky a plnění úkolů a povinností vyplývající ze zákona č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře a ze zákona č. 359/1999 Sb., o sociálně právní ochraně dětí, KVALIFIKAČNÍ A DALŠÍ POŽADAVKY:, - dobrá uživatelská znalost MS Office (Word, Excel), - práce s lidmi, komunikační dovednosti, odolnost vůči stresu, - svéprávnost, výpis z RT, zdravotní způsobilost, PRACOVNÍ PODMÍNKY:, - platové zařazení v 9. platové třídě v souladu s platnými právními předpisy, - pracovní poměr na dobu určitou, po dobu dočasně nepřítomné státní zaměstnankyně, (zástup za dlouhodobou pracovní neschopnost, následně za mateřskou a rodičovskou dovolenou, nejdéle však na dobu 3 let), HLÁSIT SE: Jiroušková Magda, e-mail: magda.jirouskova@uradprace.cz, na uvedený e-mail zasílat motivační dopis s uvedením názvu pozice a pracoviště, doplněný o strukturovaný životopis, nepozději do 25.června 2018.. Pracoviště: Úřad práce české republiky, krajská pobočka ústí nad labem, kontaktní pracoviště most, tř. Budovatelů, č.p. 1989, 434 01 Most 1. Informace: Magda Jiroušková, .

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 19 610 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci SOCIÁLNÍ PRACOVNÍK/ -ICE. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 19610 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: SOCIÁLNÍ PRACOVNÍK/ -ICE, HLAVNÍ NÁPLŇ ČINNOSTI:, - provádění sociálního šetření v terénu, zajišťování informací a odborných podkladů pro sociální práci, - provádění prvostupňového řízení při poskytování nepojistných sociálních dávek, zejména dávek pro osoby v hmotné nouzi, - řádné vedení spisové dokumentace, - spolupráce se sociálními pracovníky obcí, - zabezpečení evidence žádostí, odborné zpracování podkladů a příprava správních rozhodnutí ve věci žádostí o nepojistné sociální dávky, zejména dávky pro osoby v hmotné nouzi, - příjem a zpracování odvolání, - výplata přiznaných dávek a zajištění vyřízení případných nesrovnalostí, KVALIFIKAČNÍ A DALŠÍ POŽADAVKY:, - odborná způsobilost dle zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách - vyšší odborné vzdělání v oborech zaměřených na sociální práci a pedagogiku, sociální pedagogiku, sociální a humanitární práci, sociálně právní činnost, charitativní a sociální činnost nebo VŠ zaměřené na sociální patologii, právo nebo soc. pedagogiku, - dobrá uživatelská znalost MS Office (Word, Excel), - práce s lidmi, komunikační dovednosti, odolnost vůči stresu, práce v terénu, - svéprávnost, výpis z RT, zdravotní způsobilost, PRACOVNÍ PODMÍNKY:, - platové zařazení v 10. platové třídě v souladu s platnými právními předpisy , - pracovní poměr na dobu určitou, po dobu dočasně nepřítomné státní zaměstnankyně (zástup za rodičovskou dovolenou, nejdéle však na dobu 3 let), HLÁSIT SE: Jiroušková Magda, e-mail: magda.jirouskova@uradprace.cz, na uvedený e-mail zasílat motivační dopis s uvedením názvu pozice a pracoviště, doplněný o strukturovaný životopis, nepozději do 28.června 2018.. Pracoviště: Úřad práce české republiky, krajská pobočka ústí nad labem, kontaktní pracoviště most, tř. Budovatelů, č.p. 1989, 434 01 Most 1. Informace: Magda Jiroušková, .


Ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová (ANO 2011) na vojenské letecké základně u Náměště nad Oslavou.
AKTUALIZOVÁNO
18 25

Babiš nenavrhne Šlechtovou na ministryni obrany. V nové vládě nebude ani Hüner

Prezident Miloš Zeman jmenoval podruhé premiérem Andreje Babiše 6. června na Pražském hradě.
15 14

Vládní tajenku rozluští prezident Zeman, smát se bude Filip

Stezka v korunách stromů i přestavba Vrchlabí. Mapy.cz aktualizovaly fotky

Aktualizace leteckých snímků na serveru Mapy.cz opět přinesla zajímavé pohledy na podkrkonošský region. Lidé se mohou kochat přestavbami měst a obcí, ale i trnout hrůzou třeba nad rozsahem přírodní katastrofy u Libňatova ze srpna loňského roku. Snímky pochází z loňského podzimu.

Čtvrteční bouřky potrápily hasiče i energetiky. Škody jdou do milionů korun

Všechny poruchy na vedení vysokého napětí, které způsobily čtvrteční bouřky, už energetici opravili. Výjimkou je lokalita Zlatá Olešnice na Jablonecku, kde je obtížně přístupný terén. První odhady škod se pohybují v řádu milionů korun, uvedla dnes v tiskové zprávě mluvčí energetické společnosti ČEZ Soňa Holingerová.

Airbus hrozí odchodem z Británie, pokud se země nedohodne s EU

Společnost Airbus varovala, že odejde z Velké Británie, pokud ostrovní země opustí jednotný evropský trh a celní unii bez řádné dohody. Výrobce letadel v 25 britských městech zaměstnává na 14 tisíc lidí a dalších 110 tisíc prostřednictvím dodavatelských firem. Britský parlament totiž tento týden schválil klíčový zákon o podobě brexitu.

Toyota Camry se bude prodávat i v Evropě. Nejspíše nahradí skomírající Avensis

Sedan Camry, který je oblíbený hlavně v USA, se podle všeho vrátí také na evropský trh. Ve výhradně hybridní variantě chce totiž na starém kontinentu nahradit špatně se prodávající Avensis.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT