Volit se ale bude všude tam, kde si lidé senátory vybírali v prvním volebním kole už o uplynulém víkendu. Žádný z kandidátů v něm nezískal nadpoloviční většinu hlasů, takže v každém z 27 obvodů se bude rozhodovat mezi dvojicí nejúspěšnějších kandidátů z prvního kola. Senátní finále rozhodne o tom, kdo bude mít v Senátu většinu. První volební kolo vyhrála ČSSD, jejíž kandidáti se probojovali do finále ve 22 senátních obvodech.

Komunisté neuspěli

Má tak velkou šanci dosáhnout svého cíle a obsadit v Senátu 12 nových křesel. Získala by tím sama nadpoloviční většinu, což by jí umožnilo ztížit prosazování záměrů koalice ODS, TOP 09 a Věcí veřejných, která se opírá o pohodlnou sněmovní většinu. Komunisté v prvním kole neuspěli, v Senátu tak zůstanou dva jejich zástupci. Levici by k většině v horní komoře stačilo, aby uspělo deset senátorů sociální demokracie.

Šanci udržet si senátní většinu mají ovšem také strany vládní koalice. Její kandidáti by ale potřebovali vyhrát ve všech 21 senátních obvodech, kde se do finále probojovali. ODS má ve hře 19 finalistů, TOP 09 pět a Věci veřejné jednoho. Ve čtyřech ovšem má ovšem obhájení mandátu jisté, neboť tam proti sobě stojí zástupci ODS a TOP 09.

Oblíbená, neoblíbená Liana Janáčková

K většině by pravici mohlo pomoci také obhájení senátorského mandátu členkou senátorského klubu ODS Lianou Janáčkovou (za hnutí Nezávislí). K její podpoře vyzval pravicové voliče i premiér a šéf ODS Petr Nečas. Část ostravské ODS tím ale pobouřil. Janáčková, která se do druhého kola dostala spolu s Antonínem Maštalířem (ČSSD), je sice bývalou členkou ODS, ale mezi některými straníky je značně neoblíbená. Lidovci, kteří obhajují jeden mandát, mají své finalisty ve třech obvodech. Nováčkem v Senátu by se mohla stát uskupení Severočeši.cz a Nestraníci, která mají ve finále dva, respektive jednoho kandidáta.