Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Literární historik Martin C. Putna: Jak řešit problém s xenofobií? Výchovou

Praha /ROZHOVOR/ – Martin C. Putna se dostal do centra pozornosti, když ho prezident Miloš Zeman odmítl jmenovat profesorem. Důvodem bylo jeho vystupování – a hlavně účast na pochodu homosexuálů, kde se svým transparentem „Katolické buzny zdraví Bátoru" protestoval proti extremi-smu. Zeman nakonec ustoupil a Putna tento týden převzal profesorský dekret z rukou ministra školství v demisi Petra Fialy. Při té příležitosti pozval všechny na pochod Prague Pride a varoval, že se ocitáme v době, kdy opět hrozí, že budou lidé za svou různorodost diskriminováni.

28.6.2013
SDÍLEJ:

Martin C. PutnaFoto: čtk

Rodina, které se narodila paterčata, musí místo hraček nakupovat zabezpečení bytu proti zápalným láhvím. Co můžeme jako společnost proti takovým jevům dělat?
Vykořenit tyto věci nikdy nejde úplně. V lidské povaze vždycky existovala tendence vinit nějaké skupiny, které se něčím vymykají, z obecných problémů. Je to takové to hledání obětních beránků 
a domněnka, že za všechny naše problémy někdo může. Stigmatizované skupiny se během historie mění – například v antice to byli křesťané. Když Římané neuspěli v nějaké válce, tak se pak říkalo: to je kvůli těm bezbožným křesťanům, tak jich pár hodíme lvům a bohové se zase usmíří. Dnešní doba má jiné skupiny a zdá se, že jednou 
z nich jsou Romové.

Můžeme tedy nějak zabránit takovým extrémům, jako je vyhrožování nemluvňatům?
Vykořenit problém úplně nejde, ale můžeme ho hodně zmírnit všeobecnou společenskou výchovou, to znamená vytvořit takové prostředí, kde bude stigmatizace některých skupin nepřijatelná. Politici a veřejné osobnosti se musí jasně distancovat od projevů rasismu.

Když jsme u politiků, zde šlo 
o historicky první paterčata 
v ČR. Premiér v demisi Petr Nečas poslal matce alespoň přání, zatímco Miloš Zeman, který sám sebe označuje za prezidenta dolních deseti milionů, událost zcela pominul. Měla by hlava státu při takovéto jedinečné události projevit podporu?
Kdyby to udělal v tuto chvíli, už by to bylo jen gesto. Teď je na to pozdě, měl to udělat hned. Nyní je ale příležitost k tomu, aby všichni politici vystoupili na obranu rodiny a jasně se distancovali od rasistických projevů.

Což zatím skoro nikdo neudělal.
Zjevně to nikoho nepálí.

Měla by vláda Miloše Zemana, respektive Jiřího Rusnoka využít mezičas svého působení 
k tomu, aby se s romskou problematikou začalo něco dělat?
To je vláda, která má od svého skutečného premiéra úplně jiné úkoly. Ale dříve či později budeme mít volby a já bych očekával od všech politických stran, že se tomuto problému budou výrazně věnovat a představí svůj způsob řešení. A tady je jedno jisté: žádný plán nebude úplně jednoduchý. Když bude někdo tvrdit, že vyřeší sociální problém, který je částečně zdrojem napětí, nebo dokonce zastaví rasismus, tak to bude nepravdivé. Je to práce na několik generací. Na jednu stranu se k tomu tedy politici musí postavit a říct, jaké mají plány, na druhou stranu pokud budou tvrdit, že to vyřeší rychle, tak lžou.

Takže je to běh na dlouhou trať, řekněme v řádu desetiletí.
Určitě. Mluvil jsem s romským malířem, aktivistou 
z Polska, který tam pracuje na konceptu vzdělávání dětí. To je to nejpodstatnější: nejde tady ani tak o nějaké zvýšení nebo snížení dávek, ale je potřeba vzdělávat děti a udržet je co nejdéle ve škole. To je jediný způsob. Jak mi říkal ten polský malíř: jsme na začátku budování naší vlastní tradice a identity. Bude to úkol na řadu generací.

Takže ve chvíli, kdy se pubertálnímu chlapci, který se vlastní vinou zraní, zdá jako adekvátní výmluva, že ho ztloukli Romové, jdeme zcela špatným směrem.
Určitě.

Po svém jmenování profesorem jste řekl, že je třeba, aby se občané této země zastávali i skupin a témat, i když se jich osobně netýkají, a přislíbil jste svou účast na Roma Pride. Myslíte, že takové pochody mohou na problém upozornit širokou veřejnost, nebo naopak spíše vyprovokovat extremisty?
Na tom se ukáže, kde Česká republika ve skutečnosti leží: jestli na Západě, nebo na Východě. To se přesně týká 
i problému gay pride, které na Západě nejsou žádný problém, ale na Východě ano. Kdyby se podařilo tradici etablovat jako něco, co bude patřit do společenského života Prahy, bude to znamenat, že na tom nejsme tak špatně. Uvidíme, kolik lidí na Roma Pride přijde, a to jak Romů, tak sympatizantů, a nakolik bude zapotřebí policie.

Martin C. PutnaTakže je to cesta?
Byl by to jeden ze způsobů, jak pokojnou cestou poukázat na to, že tu ta menšina existuje, má svou specifickou kulturu, netváří se, že je bez problémů, ale je součástí této společnosti. Jediné řešení je zkrátka najít způsob pozitivní integrace, kdy se lidé nebudou stydět za to, že jsou Romové. Koneckonců slovo pride znamená hrdost. V západních společnostech člověk nemá důvod se stydět za to, že je gay. Tady ale může mít problém s tím, že je Rom. Prvotně má tedy pochod znamenat: jsme tady, jsme Romové a jsme na to svým způsobem hrdí. Uvědomme si třeba, že Romové mají velmi silnou rodinnou tradici a soudržnost, což jim můžeme závidět. Netuším, jak to dopadne, ale tyto pochody by mohly být jednou z šancí, jak věci posunout kupředu.

Na mou další otázku už jste mi částečně odpověděl. Jsou podle vás Češi vysazenější na menšiny, než je obvyklé na Západě? Když jsem si vaše jméno zadala do Googlu, bylo z deseti odkazů dejme tomu pět negativních, čtyři neutrální a jeden pozitivní. Nepřipadá mi, že by na Západě bylo standardní, aby se takové věci, jako je sexuální orientace, takto silně promítaly do médií, komentářů a veřejného mínění vůbec.
To opravdu ne, ale také to nějakou dobu trvalo. Emancipace gay komunity zabrala několik generací a teprve dnes se sklízejí výsledky v té podobě, že když je někde ministr nebo premiér homosexuální, tak se to maximálně někde zmíní, ale není to žádné téma. Stálo to mnoho úsilí a ti lidé museli být stateční 
a postavit se útokům. Postupně to dospělo k současnému stavu, kdy homosexualita na Západě není žádný problém.

A na Východě?
Tam vidíme přitvrzování, v Rusku se vydávají nové 
a nové zákazy propagace homosexuality. Je trestný čin, když tam někdo řekne, že být gay je v pořádku. ČR je na pomezí a uvidíme, kam se dál budeme vyvíjet. Zatímco 
v případě gay komunity to vypadá, že jdeme západním směrem, u té romské to zatím zůstává otázka. Rozdíl je, že 
s gay komunitou nejsou spojeny žádné sociální problémy, i když samozřejmě někdo s tím může mít psychické a morální potíže. 
U romské komunity sociální a ekonomické problémy skutečně jsou a nestačí říct: Romové jsou fajn a je jedno, kdo má jakou barvu. Zvláště 
v některých oblastech prostě ten problém existuje a je třeba ho řešit ve všech rovinách, včetně té, že musíme vychovávat české děti a říct jim: ano, jsou tu Romové, jsou trošku jiní a co má být.

Když to tedy shrneme, jak se 
u nás od revoluce proměnil pohled na romskou menšinu?
Zhoršil se. Na jednu stranu tu vzniká romská elita, na internetu si třeba můžete pustit pořad, kde se představují úspěšní lidé z romské komunity – zpěváci, podnikatelé a další. Na druhou stranu se v minulé dekádě zhoršily sociální problémy, za což nikdo nemohl, a tam se rasistický podtext dostal do popředí. Na začátku 90. let toto vůbec nebylo společenské téma. Byl tu jeden romský poslanec za KSČM, a nikdo si ho nevšímal, nebyl nějaká kuriozita. Dneska je to otázka. Politické strany by 
v tomto směru už měly udělat nějaká gesta.

Autor: Michaela Koubová

28.6.2013
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 14 900 Kč

Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) Zedník (Uničov). Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14900 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Brníčko č.p. 1032, Uničov., , Náplň práce, - zednické práce v areálu a na budovách firmy, , Co po vás požadujeme, - SOU ve stavebnictví (výhodou), - řidičský průkaz sk.B, - jednosměnný provoz, , Co od vás očekáváme, - logické uvažování, - ochota se vzdělávat, - ochotu k práci ve výškách, - pečlivost, - samostatnost, - spolehlivost a zodpovědnost, - zdravotní způsobilost, , Co vám můžeme nabídnout, - stabilní a perspektivní zaměstnání, - dotované stravování v areálu společnosti, - 5 týdnů dovolené, - výhodné využívání telefonního tarifu pro zaměstnance i jejich rodinné příslušníky, - kariérní růst, - další benefity. Pracoviště: Unex a.s., 783 91 Uničov 1. Informace: Vladěna Trlifajová, +420 724 146 747.

Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 120 Kč

Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) Zedník/ce. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 120 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo výkonu práce: Ostrava, Volat předem a domluvit si schůzku - p. Watzlawikova, tel. 596 614 290., , Požadavky:, Praxe min. 2 roky, práce ve výškách - bez zdravotního omezení., Možno i po rekvalifikaci., , Nástupní mzda: 120,- Kč/hod. + prémie.. Pracoviště: Ekofas spol.s r.o. - pracoviště okresu ostrava, Tavičská, č.p. 226, 703 00 Ostrava 3. Informace: Dita Watzlawikova, +420 596 614 290 7-15:30h..

Obchod - Realitní makléř/makléřka 50 000 Kč

Buďte pánem svého času, svobodně podnikejte, mějte neomezené příjmy a plňte si své sny. Nabíráme nové kolegy. Nabízíme exklusivní podmínky, podíly 80%, podporu až 30.000 Kč, služební automobil k zapůjčení, motiv. provizní systém, možnost profesního růstu, žádné poplatky, výhodné volání. Top proškolení i certifikace zdarma. Vaším úkolem bude zajistit zprostředkovávání prodeje, či pron. nemovitostí v dané lokalitě, vedení obch. jednání a poradenská činnost.

Obchod - Prodavač/ka 24 000 Kč

Moderní prodejna potravin v Praze 10 Vršovicích, přijme dvě prodavačky na HPP i DPP. Menší prima kolektiv rodinného typu, dobré platové podmínky. Možnost i přivýdělku za přesčasy. Bližší info na tel., popř. sms. Za nabídky předem děkujeme.


Požár domu v Hrbovické ulici v Předlicích.
9 18

Velký požár v Předlicích: Policie evakuovala desítky lidí, mezi nimi děti

Peter Pellegrini a jeho vláda
AKTUALIZUJEME
5

Slovensko má novou vládu. Kiska jmenoval Pellegriniho premiérem

Bohuslav Sobotka končí v politice, vzdá se poslaneckého mandátu

Aniž by ho někdo nutil, nebo vybízel, složí poslanecký mandát a z vysoké politiky odejde. O svém rozhodnutí veřejnost informoval na svém facebookovém profilu.

AKTUALIZOVÁNO

Kauza Oleo Chemical nekončí. Soud se musí opět zabývat rolí Rittiga

Rolí lobbisty Iva Rittiga v kauze tunelování petrochemické firmy Oleo Chemical se bude muset znovu zabývat pražský městský soud. Dnes o tom rozhodl Vrchní soud v Praze, když zrušil část rozsudku, která lobbistu loni osvobodila. Odvolací senát zároveň pravomocně potvrdil, že bývalí majitelé firmy Michal Urbánek a Kamil Jirounek a také Rittigův obchodní partner Peter Kmeť půjdou do vězení, a to každý na tři roky.

Opata bude náčelníkem generálního štábu. Zeman podepsal jeho jmenování

Prezident Miloš Zeman podepsal jmenování Aleše Opaty do funkce náčelníka generálního štábu. Funkce se ujme na začátku května. Novinářům to dnes řekla ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová (za ANO) a informaci potvrdil i prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Podle Šlechtové rozhodnutí kontrasignoval premiér v demisi Andrej Babiš (ANO). Opata ve funkci nahradí Jiřího Bečváře.

Francie přitvrdí v boji proti obtěžování žen. Pokutovat bude sexuální harašení

Francouzská vláda chce pokutovat muže, kteří „nevybíravým způsobem“ na ulici obtěžují ženy. Za sexuální obtěžování přitom bude považovat i pouhé verbální narážky. Autorkou návrhu nového zákona je ministryně genderové rovnosti Marléne Schiappová, která tak reaguje na aktuálně probíhající kampaň MeToo.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT