Okolo dvou desítek přívrženců Dělnické strany si prošlo sídliště. U Calypsa je slodovalo několik mladších Romů, několik dalších na malý průvod pokřikoval z balkonů.

Po sedmnácté hodině se bez konfliktu vydali "dělníci" zpět k Litvínovu.

Připomeňme, že dělnická strana dnes v litvínovském Zámeckém parku představila na povolené demonstraci svého stínového starostu Vladana Reňáka, který je v čele radikály ustanovené takzvané vzdororadnice. Začátek shromáždění byl naplánován na 15. hodinu. Krátcé po třetí odpolední začaly projevy radikálů. V parku bylo kolem stovky lidí, mezi příznivci Dělnické strany byli i důchodci a další Litvínované. Dění monitorovala v samotném parku dvacítka policistů.

V půl čtvrté místopředseda Dělnické strany Petr Kotáb oznámil, že budou pochodovat do Janova. "Nikdo nemůže zastavit skupinku turistů," prohlásil před lidmi. Radikálové seúdajně chtěli přesvědčit, zda jsou slova části Janovských obyvatel o zlepšení stavu pravdivá. Nechtěli prý nikoho provokovat, mínili jen rozdávat letáky a propagovat svoji stranu.

Vše o Janovu přehledně od samého začátku do dneška naleznete ZDE.

Shromáždění Dělnické strany se koná v den 70. výročí vpádu hákového kříže do naší republiky. Nacisté 15. března 1939 obsadili Čechy a Moravu.

Dělnické straně, která chce letos kandidovat do Evropského parlamentu a v roce 2010 do zastupitelstev obcí, hrozilo rozpuštění kvůli podezření z vazby na neonacistické hnutí. Nejvyšší správní soud důkazy ministerstva vnitra 4. března neuznal a stranu od nařčení osvobodil. Přes protesty nevládních organizací, romských a občanských sdružení a opoziční ČSSD, které kritizovaly vládu za chyby při shromaždování důkazů, rozšiřuje Dělnická strana své aktivity v zemi. V sobotu 4. dubna budou radikálové pochodovat při ohlášené akci sídlištěm v Přerově, kde žijí Romové. Nacionalisté akci pojmenovali Pochod proti rasismu. Přerovský primátor svolal mimořádnou schůzku s policií.

V lednu desítky členů a příznivců ultrapravice demonstrovaly v Kopřivnici proti propouštění v Tatře a manifestovaly i v Postoloprtech, kde propagovaly své tvrdé postoje vůči Romům a vládě.

Nacionalisté 8. března vyzvali k řešení romské problematiky také vedení města Krupka na Teplicku. „Obchodníci i obyčejní občané nemají proti řádění cikánských zlodějských partiček prakticky žádnou šanci,“ sdělil v tiskové zprávě Petr Kotáb, místopředseda Dělnické strany. „Je zde také načerno nastěhováno mnoho cikánských rodin ze Slovenska. A prozatím proti tomuto nikdo nic nedělá. To se však musí změnit,“ dodal.

„Přišel náš čas!“ tvrdí dělničtí nacionalisté, kteří chtějí získat v dobách hospodářské recese voliče, proniknout do orgánů obecní, krajské a státní správy a vytvořit své, radikální zákony.

Lavinu nového politického aktivismu v České republice, který úzce souvisí s Romy, odstartoval loňský 4. říjen. Tehdy asi sedmdesát Romů vyhnalo hlídku Dělnické strany z Janova (video ZDE). Incident se obešel bez násilí. Odvety členů a příznivců registrované Dělnické strany a extremistických skupin Autonomní nacionalisté a Národní odpor 18. října a 17. listopadu (videa ZDE a ZDE) skončily u Janova krvavými bitkami mezi demonstranty a policií, která extremisty a sympatizující nespokojenou veřejnost od Romů oddělila. Část janovských obyvatel vítala radikály jako osvoboditele, což politiky a odborníky zneklidnilo. Vyhrocený etnický konflikt urychlil přípravu projektů na zlepšení života v Janově, kde už několik let bují kriminalita, vandalství a nesnášenlivost mezi starousedlíky a přistěhovalci, zejména Romy.

V Janově se demonstrovalo i 13. prosince (video ZDE), kdy několik desítek radikálů a jejich příznivců proniklo do centra sídliště po pietní akci „Proti policejní brutalitě a za řešení problémů z nepřizpůsobivými občany“. Policie tehdy rozvášněný a nejednotný dav obklíčila a bez použití obušků jej donutila k odchodu ze sídliště. Naposledy procházelo třicet radikálů Janovem 24. ledna od 11 do 13 hodin (video ZDE), kdy policisté zasahovat nemuseli.

„Populismus Dělnické strany a její neúcta k základním demokratickým hodnotám i tradicím české státnosti je zřejmá,“ prohlásil 4. března po verdiktu soudu Jiří Paroubek, předseda ČSSD. Dělnická strana podle něj využívá podobné spory a střety se státní mocí k vlastnímu zviditelnění. „K tomu jí, bohužel, mocně pomáhají česká média, ale i zásadní chyby Topolánkovy vlády,“ uvedl expremiér.