V roce 2015 se Česká republika zapojila do 11 operací na třech kontinentech. „Jednalo se o Afghánistán, Kosovo, Bosnu a Hercegovinu, Sinajský poloostrov, Malijskou republiku, Turecko, Island, Golanské výšiny, Velkou Británii (protipirátská operace EU na pobřeží Somálska) a Itálii (operace EU k eliminaci migračních toků ve Středomoří)," uvedl Medek. Dodal, že většinou česká armáda navázala na operace již z předešlého roku. Nové bylo vyslání gripenů k ochraně vzdušného prostoru Islandu a zapojení do misích OSN MINUSMA v Mali a UNDOF na Golanech.

Česká armáda zároveň loni vyčleňovala jednotky pro případné nasazení v rámci sil rychlé reakce NATO a pohotovostních sil OSN, které jsou určeny pro řešení urgentních krizových situací. K jejich nasazení ale nedošlo. „Kromě uvedených zahraničních operací ministerstvo obrany vysílalo jednotlivce do pozorovatelských misí OSN," dodal Medek.

„Všechny úkoly spojené s účastí v zahraničních operacích byly splněny. V roce 2015 nedošlo během plnění úkolů v zahraničních operacích k žádnému zranění ani úmrtí českých vojáků," dodal.

Letos může armáda vyslat do zahraničních vojenských misí podle dřívějších informací 757 vojáků. Oproti loňsku letos také působí v Mali české speciální síly a v červnu by měl odjet do Iráku kontingent, který bude mít na starosti výcvik pilotů strojů L-159 i pozemních techniků.