Myslíte si, že lov lukem má v honitbách Lesů České republiky své místo a umožníte ho, pokud novela projde?
Tento způsob lovu bychom umožnili, ale přikláníme se zatím k tomu, že jen v oborách. Jde o bezpečnost. Lov lukem má specifika. Například je to velmi krátká účinná vzdálenost, lov pouze ve dne a také úzký okruh osob, které to ovládají.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Lov lukem může pomoci vyřešit problém s přemnoženými divočáky:

Chystaná novela mysliveckého zákona má umožnit v Česku lov zvěře lukem a šípy. Co může na první pohled vypadat jako návrat do středověku, je ve skutečnosti v Evropě i ve Spojených státech amerických zaběhlá praxe
Lov lukem v ČR? Je náročný, může ale pomoci s přemnoženými divočáky ve městech

Kolika zaměstnanců by se tento druh lovu mohl týkat? Byla by to masová záležitost?
Jedná se o velmi specifickou aktivitu, proto nyní nemáme přehled, kolik našich zaměstnanců se lovecké lukostřelbě věnuje. Nepředpokládáme ale, že by kvůli tomu výrazně přibylo aktivních myslivců, kteří plní plány lovu.

Ředitel lesního a vodního hospodářství Lesů ČR Libor Strakoš.Ředitel lesního a vodního hospodářství Lesů České republiky Libor Strakoš.Zdroj: Lesy ČR

Je podle vás lov lukem aplikovatelný na všechny druhy honiteb, které Lesy ČR vlastní a spravují? A jaká je podle vás jeho největší výhoda?
Jak už jsem řekl, přikláníme k lovu lukem pouze v oborách. Inspirujeme se u slovenských kolegů. Výhodou je bezesporu nehlučnost tohoto způsobu lovu.

Vnímáte, že mezi lesníky toto téma rezonuje, nebo je spíše na okraji jejich zájmu? Vnímají lovci nějaké kontroverze?
Nemyslím si, že by téma mezi lesníky rezonovalo, spíš mezi některými myslivci. Je to však stejné jako s umožněním lovu s tlumičem. Tehdy se myslivci obávali rozšíření pytláctví, což se ale nestalo. V minulém století, kdy se objevila první záměrná lovecká optika na zbraně, zase řada myslivců prohlašovala, že je to konec zvěře. Ani to se nepotvrdilo. Ve výkonu práva myslivosti je zkrátka potřeba přijmout nové postupy a přístupy.

Lukostřelci trénují na 3D terčích.
Myslivec Alexandr Vrága: S lukem ulovíte i slona. Ale bez utrpení

Jedním z důvodů, proč chce ministerstvo zemědělství lov lukem umožnit, je i snaha podpořit odlov přemnožené zvěře, zejména černé, která často přichází i do měst. Myslíte si, že lov lukem její redukci pomůže výrazně? 
Nepředpokládám, že by lov lukem výrazně pomohl snížit stavy zvěře.

Tiché zbraně jsou zakazovány. Kromě obav z trýznění zvěře, i kvůli obavám z pytláctví. Mají Lesy ČR zkušenost s pytláky, kteří luky nebo kušemi zvěř loví?

Dosavadní zkušenosti jsou spíše takové, že pytláci používají především výkonné střelné zbraně osazené moderní pozorovací a záměrnou technikou s tlumiči. Ale evidujeme i jednotlivé případy pytláctví lukem či kuší. K tomu je třeba dodat, že k trýznivému poranění zvěře může dojít jak lukem, tak střelnou zbraní.