Předsedou sdružení ODS v Neplachově, kam před čtyřmi lety vstoupili obyvatelé budějovického sídliště Máj, aniž to tušili. Podniká v zemědělství. A nově je dvojkou kandidátky jihočeské ODS do sněmovny. Václav Baštýř, který má velmi blízko k šedé eminenci krajského vedení strany, Pavlu Dlouhému z Hluboké.

Baštýř podle časopisu Týden nakupoval černé duše, aby posílil vliv svého sdružení při podzimním vnitrostranickém puči. A nyní se dostal na kandidátce hned za lídra Jana Bauera. To, že kupčil s hlasy, odmítá.

„Je to absolutní nesmysl. Měl jsem tady kontrolní a revizní komisi. Velmi důkladně udělala kontrolu a ta dopadla tak, že všechno bylo v souladu se stanovami ODS,“ řekl zemědělec Baštýř.

Podle zdrojů Deníku je Baštýř, šéf firmy Garnea prodávající zemědělskou techniku, pravou rukou Pavla Dlouhého, místostarosty Hluboké nad Vltavou, šéfa Regionální agrární komory, velkopodnikatele a asistenta poslance Jana Špiky. Jeho jméno figuruje v desítce společností.

„Sdružení Pavla Dlouhého je velmi vlivné, má určující vliv na to, co se v jižních Čechách bude dít. Navíc má většinu v jihočeské ODS. Pavel Dlouhý je v hierarchii vysoce postavený i z toho důvodu, že je od loňského roku členem výkonné rady,“ popsal poslanec ODS Tom Zajíček.

„Nevím, co myslíte“

Baštýř uvedl, že Dlouhého zná řadu let jako zemědělec. To, že by mu Dlouhý pomohl svým vlivem dostat se na čelní místo kandidátky, však odmítá.

„Doufám, že mi pomohl svým hlasem při volbě, jinak nevím, co máte na mysli,“ odpověděl.

Vliv Dlouhého popírá i šéf jihočeské ODS Martin Kuba. Upozornil, že Baštýř byl řádně zvolen na sněmu. „Pavel Dlouhý tam měl jeden hlas. Ty spekulace nejsou úplně na místě. Nevím, co slovy o nejmocnějším sdružení Tom Zajíček myslel, to je velmi jednoduchý výklad,“ reagoval Kuba.

Zdaleka ne všichni členové ODS mají ale stejný názor jako vicehejtman. Baštýřovo zvolení mnohým vadí. „Byť byl jako dvojka nominovaný, působil na mě jako někdo z JZD a ne člověk, který může být na druhém místě kandidátky. Bylo to nejspíš předjednané, protože Dlouhý a spol. mají většinu a prosadí si všechno. Lidem to vadí, ale nikdo to neřekne nahlas,“ popsal člen jihočeské ODS, který si nepřál být jmenován.

Žádné závažné věci

Předseda budějovické ODS Břetislav Kábele za Baštýřem stojí. I když, pokud jde o pořadí kandidátů, čekal jiný výsledek. „Proběhl normální oblastní sněm, kam on se bohužel nedostavil. Černé duše vyšetřovala komise, vedla se velká diskuse a nepřišli jsme na žádné závažné věci. Já v tom nevidím problém,“ uvedl Břetislav Kábele.

Další z členů ODS, s nimiž Deník mluvil, však problémy vidí. Pod příslibem anonymity tvrdí, že od doby, kdy do strany vstoupili Kuba a Baštýř, to jde s ODS z kopce.

„Hrozně mě mrzí, že staří matadoři jako Jan Zahradník nebo Tom Zajíček jsou vytlačováni a odchází i proto, že na to nemají žaludek. Dlouhý a spol. to dělají jen pro své soukromé zájmy a nastrkují figurky, aby se dostali k penězům.“