"My víme, jak se vám říká v Karviné. Hanzel desítka." Těmito slovy začala nyní již legendární scéna z Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, která vyvrcholila rvačkou o mikrofon mezi nezařazeným poslancem Lubomírem Volným (dříve SPD) a předsedajícím Tomášem Hanzelem, do níž se zamíchali ještě členové sněmovní ostrahy.

Desítka a flákanec

Když Hanzel Volnému vypnul po výše uvedených slovech mikrofon, došel poslanec k jeho místu a začal se s ním násilím přetahovat o jeho mikrofon s pokřikem: "Mě neumlčíte, Hanzele desítko!" Ve strkanici se nakonec podařilo ochrance Volného od předsedajícího oddělit a uklidnit.

"V Karviné koluje takový vtip, že pan Hanzel měl z každé státní zakázky deset procent. To není obvinění, já netvrdím, že je to pravda. Jen říkám, že to je jeho přezdívka," vysvětloval později v několika titulech (Blesk, Život v Česku) Volný s tím, že svá slova není schopen ničím doložit.

Internetové uživatele však více než slova o "desítce" výrazně více zaujal jiný Volného novotvar, jímž se poslanec ohrazoval proti mužům, kteří se jej snažili od mikrofonu odtrhnout. "Dostaneš flákanec," nechal se slyšet Volný.

Toto slovo spolu s potyčkou okamžitě vyvolalo spontánní reakci desítek internetových karikaturistů a sociální sítě zaplavily koláže, vtípky a odkazy na nejrůznější kulturní díla, kde se náhle "flákanec" objevil ve stěžejní roli.

Ring Volný

Kromě obrazových komentářů se pochopitelně vyrojilo také hodně sarkastických tweetů ze strany internetových komentátorů, známých osobností i dalších politiků. Asi největší popularitu si získal výrok Miroslava Kalouska: "Sotva jsem odešel, už se perou."

Nejednoho internetového diskutéra také napadlo spojit poslancovo příjmení se známým úslovím zahajujícím boxerský zápas. To byla souvislost, která se prostě nabízela.

Někteří komentátoři projevili vážněji míněnou obavu o to, kam podobné chování Českou republiku vede a kde se úpadek politické kultury zastaví.

Připomenutí se dostalo také některým dalším kauzám z minulosti české politiky, v nichž došlo na osobní fyzické útoky, ať již v nich figuroval Volný nebo nějaký jiný politik. Například Miroslav Macek, který si na valné hromadě České stomatologické komory vyřizoval v roce 2006 účty s Davidem Rathem.